Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για αλλαγη ηλεκτρικων


newmind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλως σας βρισκω, για πρωτη φορα στο NOIZ.

Εχω μια ηλ. κιθαρα style Gibson dot, ο τριθεσιος επιλογεας " τ'φτυσε", κανα δυο ποτενσιομετρα κανουν "νερα" και η υποδοχη του βισματος εχει τα χαλια της.

Το προβλημα ειναι οτι αυτου του τυπου οι κιθαρες δεν εχουν pickuards ουτε καπακια για να ειναι επισκεψιμα τα ηλεκτρικα τους. Ολα τα ηλεκτρικα ειναι 'ενσωματομενα' στο καπακι. Οι τρυπες του λεπτου της ηχειου ειναι σχηματος

S (σαν του βιολιου) και δεν χωραει το χερι.

Τι μπορω να κανω; Εχει αντιμετωπισει αλλος παρομοιο προβλημα; Να σημειωσω οτι σε κιθ. τυπου strat tele κλπ εχω κανει επισκευες ηλεκτρικων.

Αντε ρε παιδια δωστε ενα χερι βοηθειας.

Αν θελετε να δειτε τον τυπο της κιθαρας www.ebay.com ο κωδικος του μοντελου 160191059554

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιο guitarist είχα διαβάσει ότι για να κάνεις κάποια αλλαγή σε τέτοιου τύπου κιθάρες, πρέπει να βγάλεις τα διαφορα εξαρτήματα (ποτενσιόμετρα, επιλογέα, jack κτλ) από τα f-holes ή από την κοιλότητα του bridge μαγνήτη. Πρωτα όμως θα πρέπει να δέσεις τα ποτενσιόμετρα με κλωστές ή με πετονιές για να μπορέσεις να τα ξανατραβήξεις από το εσωτερικό της κιθάρας στις θέσεις τους. Λίγο περίεργη μου φαίνεται σαν μέθοδος, αλλά δεν έχω σκεφτεί κάτι πιο εύκολο (δεν έχει χρειαστεί κιόλας). Οπώς και να'χει είναι ζόρικη δουλειά και εγώ δεν ξέρω κατα πόσο θα την επιχειρούσα μόνος μου. ??? ::)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Vrass κατι τετοιο ειχα σκεφτει κι εγω αλλα μου φαινεται, οπως ειπες δυσκολο. Εκανα και  μια αλλη σκεψη: αν εκοβα ενα κομματι απο την πλατη της κιθ. για να μπορω να κανω ανετα τη δουλεια μου και μετα το εκλεινα με ενα

καπακι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........Εκανα και  μια αλλη σκεψη: αν εκοβα ενα κομματι απο την πλατη της κιθ. για να μπορω να κανω ανετα τη δουλεια μου και μετα το εκλεινα με ενα

καπακι;

 

Θα είσαι ο πρώτος άνθρωπος που ξέρω ότι ΠΡΙΟΝΙΣΕ την κιθάρα του για να της φτιαξει τα ηλεκτρικα... :o :o :o :o :o :o :o :-X :-\

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φιλε Vrass κατι τετοιο ειχα σκεφτει κι εγω αλλα μου φαινεται, οπως ειπες δυσκολο. Εκανα και  μια αλλη σκεψη: αν εκοβα ενα κομματι απο την πλατη της κιθ. για να μπορω να κανω ανετα τη δουλεια μου και μετα το εκλεινα με ενα

καπακι;

 

Επίσης μπορείς να κάνεις το headstock κουμπωτό, για να μην ταλαιπωρείσαι πολύ κατά τις αλλαγές των χορδών.  :)

 

Όχι βρε συ newmind ...  :)  Έτσι όπως είπε ο vrass γίνεται. Αν δεν έχεις όρεξη ή φοβάσαι να το επιχειρήσεις ... γι αυτό υπάρχουν οι μάστορες.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το χω κανει σε σκαφος (να φτιαξω ηλεκτρικα μονος, και αλλαγη μαγνητη). καλυτερα πηγαινε την σε μαστορα γιατι χωρις εργαλεια ειναι ταλαιπωρια, ειναι αρκετα πιο δυσκολο απο απλη ηλεκτρικη.. χρειαζεσαι μια λεπτη λαβιδα που να περναει απο τα f-holes, αλλα και παλι ειναι δυσκολο να στερεωσεις τα καλωδια σωστα και σε σωστο μηκος..

 

:o :o και βεβαια μη κοψεις την epiphone μια χαρα κιθαρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά να παρακαλάω να μην έχω πρόβλημα με τα ηλεκτρικά και γω γιατί μαύρο φίδι που με έφαγε εδώ στη Λάρσα με τα σκάφη.Μάλλον για καμμιά καρέκλα στο σαλόνι θα την βλέπω μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το εχεις ξανακανει ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΜΑΣΤΟΡΑ,χρειαζεται ΠΡΟΣΟΧΗ και ΠΕΙΡΑ για αλλαγη ηλεκτρονικων σε σκαφη.....Please DON'T do it alone!! ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια ποτενσιόμετρα μπορείς να τα φτάσεις με τα δάχτυλά σου.

Ίσως και τον κεντρικό διακόπτη.

 

Anyway, με πολύ προσοχή αφαίρεσε όλα τα υλικά.

Βάλε πάνω στη κιθάρα ένα χαρτί και φτιάξε ένα template με όλες τις τρύπες μέσα από τις οποίες περνάνε τα υλικά.

Κατόπιν κόψε αυτό το σχέδιο πάνω σε χαρτόνι ή μια οποιαδήποτε σκληρή επιφάνεια και χρησιμοποίησέ το σαν οδηγό για την τοποθέτηση των υλικών.

 

Ίσως βολεύει τα καλώδια να είναι ελαφρώς μεγαλύτερα.

 

Θα χρειαστείς κάποια λαβίδα ή κάποιο μακρύ μυτοτσίμπιδο καθώς και οδοντικό νήμα ή κλωστή για να ψαρέψεις τα ποτενσιόμετρα και τους διακόπτες από το κάτω f-hole.

 

cheers  ;)

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου