Προς το περιεχόμενο

Τιμές Epiphone Les Paul μεταχειρισμένων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

 

Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Για ποιο λόγο πωλούνται σε αγγελίες μεταχειρισμένες Epiphone Les Paul Standard σε τιμές 300-400 ευρώ τη στιγμή που με τόσα τη παίρνεις καινούρια. Και δε μιλάω να έχει αναβαθμιστεί με άλλους μαγνήτες,ηλεκτρικά,nut κλπ. Δεν έχω σκοπό να θίξω κάποιον που πουλάει μια τέτοια κιθάρα απλά θέλω να μάθω τον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

 

Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Για ποιο λόγο πωλούνται σε αγγελίες μεταχειρισμένες Epiphone Les Paul Standard σε τιμές 300-400 ευρώ τη στιγμή που με τόσα τη παίρνεις καινούρια. Και δε μιλάω να έχει αναβαθμιστεί με άλλους μαγνήτες,ηλεκτρικά,nut κλπ. Δεν έχω σκοπό να θίξω κάποιον που πουλάει μια τέτοια κιθάρα απλά θέλω να μάθω τον λόγο.

  Διότι ο νόμος της ελεύθερης αγοράς του το επιτρέπει. Σε αντίθετη περίπτωση θα έπρεπε το noiz να παρέμβει στην προσφορά και τη ζήτηση μέσω μεθόδων που δεν υπακούν στους νόμους της αγοράς, όπως η διαγραφή αγγελιών με "παράλογες" τιμές ή μέσω καθορισμού των τιμών σε κάθε αγγελία. Σε αυτή την περίπτωση θα περνούσαμε σε καθεστώς ρυθμιζόμενης αγοράς.

  Επειδή η δεύτερη περίπτωση αποκλείεται για διάφορους λόγους που δεν είναι της παρούσης μας απομένει η πρώτη περίπτωση στην οποία οι δυνάμεις της προσφοράς και της ζήτησης θα φέρουν σε μια ισορροπία την τιμή.

  Με άλλα λόγια ο κάθε πωλητής βάζει μια αρχική τιμή της αρεσκείας του, η οποία αν δεν είναι ρεαλιστική, θα κατεβαίνει μέχρι να γίνει αποδεκτή από τον εκάστοτε εν δυνάμει αγοραστή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι ότι το έχω παρατηρήσει κυρίως σε αυτές τις κιθάρες. Και άνοιξα το θέμα μήπως μου διαφεύγει κάτι. Ναι φυσικά υπάρχει ο νόμος της ελεύθερης αγοράς και ο καθένας πουλάει όσο θέλει. Απλά μου κάνει εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω την ίδια απορία. Χωρίς να είμαι κανας γνώστης έχω την εξής εντύπωση

 

- στην Ελλάδα οι περισσότεροι για πρώτες κιθάρες παίρνουνε fender (αυτήν ξέρουνε αυτήν εμπιστεύονται) οπότε κυκλοφορούν συγκριτικά λιγότερες epi -> ο πωλητής έχει την αίσθηση ότι έχει στα χέρια του κάτι με περισσότερη ζήτηση από προσφορά -> οπότε και μεγαλύτερη αξία -> ανεβάζει την τιμή

 

- τον καιρό της κρίσης οι single coil κιθάρες δείχνουν εντονότερα τις αδυναμίες τους: αν έχεις μόνο μία κιθάρα (κρίση γαρ)

με single coils είναι πιο δύσκολο να παίξεις τα πάντα (θέλει προσοχή ο βρώμικος ήχος, πιο ακριβό εξοπλισμό για να έχεις καλό tone, πιο δύσκολες να "βγουν μπροστά" στη μίξη και στη μπάντα)

ενώ οι διπλοπήνιες είναι πιο "εύκολες" να σου δώσουν ψιλοαξιοπρεπή αποτελέσματα (ειδικά νεαρότερες ηλικίες που παίζουν πολύ με βρώμικο ήχο, ψάχνονται για λαιβάκια αφού έχουν ελεύθερο χρόνο, κτλ)

οπότε -> πάλι ανεβαίνει η αίσθηση του πωλητή ότι έχει κάτι με ζήτηση στα χέρια του.

 

Θεωρώ δεδομένο ότι για τις γνωστές μάρκες (epi, fender, gibson) θεωρούμε όλοι (ψυχολογία καθαρά) ότι έχουν μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία (μάλιστα πιστεύω κάπως μεγαλύτερη από την πραγματική τους ζήτηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά θέλω να μάθω τον λόγο.

 

εδω ειχε φτασει το τετραγωνικο στον ΓΕΡΑΚΑ περισσοτερο απο το τετραγωνικο στο Holland Park οι....Epiphone σε πειραξαν ?  ;D ;D ;D

 

delusions of grandeur λεγεται το φαινομενο και ως Ελληνες εχουμε το παγκοσμιο ρεκορ  ;)

 

ευτυχως η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ παντα φροντιζει για την επικρατηση της λογικης

 

οι δυνάμεις της προσφοράς και της ζήτησης θα φέρουν σε μια ισορροπία την τιμή.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και αυτοί που δεν καίγονται να πουλήσουν, ρε παιδιά! Όταν καίγεσαι να πάρεις κάτι άλλο και θέλεις η Epi να φύγει αμέσως, την βάζεις στην ανάλογη τιμή και εξαφανίζεται την ίδια μέρα (γιατί όντως έχουν ζήτηση, για διάφορους λόγους) Άν όμως επιτρέπουν τα οικονομικά σου να πάρεις το next level όργανο (συνήθως Gibson) χωρίς να έχεις πουλήσει την entry level Epiphone, ε δε χάθηκε και ο κόσμος να περιμένεις τον κατάλληλο αγοραστή, που θα πληρώσει κάτι παραπάνω! Συνήθως αυτές οι αγγελίες συνοδεύονται και απο τις ατάκες ''για αυτούς που ξέρουν'' ''μόνο για γνώστες'' κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και αυτοί που δεν καίγονται να πουλήσουν, ρε παιδιά! Όταν καίγεσαι να πάρεις κάτι άλλο και θέλεις η Epi να φύγει αμέσως, την βάζεις στην ανάλογη τιμή και εξαφανίζεται την ίδια μέρα (γιατί όντως έχουν ζήτηση, για διάφορους λόγους) Άν όμως επιτρέπουν τα οικονομικά σου να πάρεις το next level όργανο (συνήθως Gibson) χωρίς να έχεις πουλήσει την entry level Epiphone, ε δε χάθηκε και ο κόσμος να περιμένεις τον κατάλληλο αγοραστή, που θα πληρώσει κάτι παραπάνω! Συνήθως αυτές οι αγγελίες συνοδεύονται και απο τις ατάκες ''για αυτούς που ξέρουν'' ''μόνο για γνώστες'' κτλ

 

Μα αυτό δεν έχει καμία λογική, ούτε εξηγεί τις παράλογες τιμές. Είναι σα να λες έχω ένα νισάν και τώρα πάω να πάρω μερσεντές. Το νισάν το είχα πάρει καινούργιο 10000 ευρώ αλλά επειδή τώρα έχω λεφτά και πάω για αμαξάρα δεν καίγομαι οπότε βάζω το νισάν 11000 προς πώληση. Καμία λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου