Προς το περιεχόμενο

korg m3 vs yamaha motif xs vs τί?


edessaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΟΙΤΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ...ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ MOTIF XS ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ,ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΣΥΝΑΝΤΑΣ ΠΑΡΑ ΣΤΟ ΟΑΣΥΣ ΠΟΥ ΔΕ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ, ΤΟ Μ3 ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΟΑΣΥΣ ΣΕ ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΗ ΤΙΜΟΥΛΑ!Η  ΜΕΝ  ΘΥΓΑΤΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΗΣ YAMAHA (H KORG ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟ ΥΛΙΚΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΟΣΑ ΟΣΑ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΗΣ)ΚΑΚΟΣ ΓΙΝΟΜΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΓΝΩΜΗ.ΓΙΑ 2-4 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΙΜΗΣ .ΠΑΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΜΟΤΙΦ ΧΣ ΣΕ Ο Λ Α ΤΑ ΕΙΔΗ. ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ...ΕΧΩ TRITON STUDIO,ΤΟ TRINITY V3,ΚΑΙ ΤΟ 05R/W ΣΕ KORG SYNTH,ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΤΟ ΥΑΜΑΗΑ MOTIF ES7 ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΛΛΑ...ΑΠΟΧΩΡΙΖΟΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΤΥΠΟΥ ΓΥΦΤΟ-SYGMA ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΩ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ.ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΝΙΚΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η  ΜΕΝ  ΘΥΓΑΤΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΗΣ YAMAHA (H KORG ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟ ΥΛΙΚΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΟΣΑ ΟΣΑ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΗΣ)ΚΑΚΟΣ ΓΙΝΟΜΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΓΝΩΜΗ.ΓΙΑ 2-4 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΙΜΗΣ

 

Ε??? Θυγατρική...????

Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε...?

 

Έχεις το V3 και δεν σου άρεσαν οι ήχοι του? Μήπως δεν ασχολείσαι αρκετά με τη σύνθεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενα περισσοτερους εργοστασιακους ηχους απο το Μ3.

Εχει τον ιδιο αριθμο με το TR.Απο οτι ειδα στην επισημη σελιδα της korg

Βεβαια εχει καναδυο παραπανω εφφε inserts και παρα πολλες κενες θεσεις αλλα οταν αγοραζεις ενα οργανο sampleplayback το αγοραζεις επειδη εισαι τεμπελης και θελεις ετοιμα πραγματα σε ηλεκτρονικους ηχους.

Οσο για τον ηχο μπορει να ειναι κοντα στην ποιοτητα του OASYS ομως

τουλαχιστον ειναι ισαξιο σε φυσικους με το φαντομ η με αλλα γνωστα μοντελα.Το sequencer και η οθωνη και κατι αλλα που εχει  δεν ειναι κατι συνταρακτικο σε σχεση με το extreme.Αν ειχε παραπανω

ηχους το Μ3 μαλον θα το επαιρνα αλλα ετσι οπως ειναι δεν θα εδινα παραπανω απο 1000 ευρω.(μεταχειρισμενο)

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες δεν είναι μητρική η yamaha της korg. Απλά εταιρικές συνεργασίες έχουν κάνει, κυρίως με την πρώτη να την προμηθεύει με διάφορα εξαρτήματα. Μάλιστα η όποια προσπάθεια εξαγοράς της korg από τη yamaha αν και ξεκίνησε περί του 1987, ναυάγησε γύρω στο 1993, όταν ο ιδιοκτήτης της korg κατάφερε να ξανααγοράσει το μερίδιο που πούλησε στη yamaha

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

καλημερα.μπορειτε να μου πειτε ποια απο τα korg εχουν ρυθμους και ποιο υπερεχει αυτη τη στιγμη στο να εχει και τοσο καλους ηχους οπως το m3?

 

ευχαριστω...ειναι σημαντικη η βοηθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

korg m3  yamaha motif xs από ποιότητας κατασκευής το xs κλάσης ανώτερο από ήχους και το korg m3 μου άρεσε άποψη μου παιδιά όλα είναι καλά για (2) χρονιά μέχρι να βγει το επόμενο μοντέλο εγώ προσωπικά θα μείνω με το triton για 1-2 χρόνια ακόμα για κάποιον που είναι να διαλέξει  m3- motif θα του πρότεινα yamaha motif xs αν και η ροδέλα του motif δεν με πολλή βολεύει όχι ότι και το m3 είναι καλύτερο ένα καλαμάκι έχει για pitch bender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εδεσσαίε η γνώμη μου είναι να πάρει το xs και θα αιτιολογίσω αμέσως το γιατί.Είπες ότι θέλει ποιοτικούς ήχους για λαικά.Το xs έχει ένα πολύ καλό sampling που υπερτερεί του korg δεν ξέρω βέβαια του μ3 αλλά αν κρίνω από του τριτον είναι καλύτερο οπότε θα μπορεί να σαμπλαρει διάφορα ακκορντεονάκια, βιολιά κα(εφόσον μιλάμε για ποιοτικούς ήχους).Και φυσικά επειδή είπες ότι θέλει να παίζει και blues το χς είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή.

Φιλικά ninja

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εδεσσαίε η γνώμη μου είναι να πάρει το xs και θα αιτιολογίσω αμέσως το γιατί.Είπες ότι θέλει ποιοτικούς ήχους για λαικά.Το xs έχει ένα πολύ καλό sampling που υπερτερεί του korg δεν ξέρω βέβαια του μ3 αλλά αν κρίνω από του τριτον είναι καλύτερο οπότε θα μπορεί να σαμπλαρει διάφορα ακκορντεονάκια, βιολιά κα(εφόσον μιλάμε για ποιοτικούς ήχους).Και φυσικά επειδή είπες ότι θέλει να παίζει και blues το χς είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή.

Φιλικά ninja

 

+1 ;)

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου