Προς το περιεχόμενο

"Stand By Me"-cover


iliasaek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παίδες!

Αυτή είναι η διασκευή μας για το "Stand By Me" των  Jerry Leiber & Mike Stoller.

Είναι βασισμένη στη διασκευή των Ki:Theory για το συγκεκριμένο κομμάτι.

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου δεν ξέρω την εκτέλεση από την οποία το κάνατε εσείς.

Όμως η ηχογράφηση, (εκτός αν είναι άποψη ηχολήπτη, παραγωγού ή δική σας) αδικεί το όποιο αποτέλεσμα γιατί ξυρίζει κόντρα απίστευτα.

 

Τώρα ακόμα κι αν είναι όντως άποψη και όχι λάθος,... δεν αλλάζει τίποτα.

 

Δεν ξέρω με τι μόνιτορ μιξάρατε....

(θα ήθελα προσωπικά να ακούσω μια άλλη μίξη με άλλο eq)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγω θα σταθώ στην αποτυχημένη διασκευή.

 

Δεν είναι δυνατόν οι στίχοι αυτοί να ερμηνεύονται (να εκφράζονται) έτσι. Εδω απαγγέλλει ο/η τραγουδιστης κάτι άλλο. Σίγουρα δεν παρακαλάει τον σύντροφό του να του συμπαρασταθεί. :laugh:

Οχι κι έτσι...

Άκουσα στο ράδιο και το I feel good που έχει πει ο James Brown, σε μποσανόβα... δακρύβρεχτη! Τέτοια αποστασιοποίηση ερμηνείας και στίχου...  I feel good... σνιφ  :'(

 

Υ.Γ. Ηχητικά ξυρίζει στα πρίμα όπως είπε ο dimsonic. Πάρα πολλά και ενοχλητικά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου αρεσει πολυ η διασκευη σου φιλε μου. Δεν εχω ξαναακουσει κατι παρομοιο και ψαρωσα απο την ατμοσφαιρα. Ωραια φωνη, κιθαρα, ρυθμικα. Πλουσιο σε ηχους, αλλα δεμενοι μεταξυ τους. Μου αρεσει και το οριτζιναλ τραγουδι, βεβαια, αρα ειμαι θετικα προκατειλημενος.

 

Μπραβο!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με Yameth. Η διασκευή είναι ατυχής. Ουσιαστικά άλλο κομμάτι με τους ίδιους στίχους και (περίπου) μελωδία φωνής.

 

Αλλά έψαξα και βρήκα την εκτέλεση των Ki:Theory, στην οποία βασιστήκατε και κρίνοντας από το βίντεο έχω την εντύπωση ότι στο context της ζομπο-σειράς, και μόνο εκεί, λειτουργεί.

 

 

Η δική σας εκτέλεση έχει ενδιαφέρον και εκτελεστικά και soundscape-ικά, αν ξεχάσουμε ότι είναι το Stand By Me. Και η παραγωγή είναι καλή.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου αρεσει πολυ η διασκευη σου φιλε μου. Δεν εχω ξαναακουσει κατι παρομοιο και ψαρωσα απο την ατμοσφαιρα. Ωραια φωνη, κιθαρα, ρυθμικα. Πλουσιο σε ηχους, αλλα δεμενοι μεταξυ τους. Μου αρεσει και το οριτζιναλ τραγουδι, βεβαια, αρα ειμαι θετικα προκατειλημενος.

 

Μπραβο!

  Συμφωνώ σε όλα και επαυξάνω!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγω θα σταθώ στην αποτυχημένη διασκευή.

 

Δεν είναι δυνατόν οι στίχοι αυτοί να ερμηνεύονται (να εκφράζονται) έτσι. Εδω απαγγέλλει ο/η τραγουδιστης κάτι άλλο. Σίγουρα δεν παρακαλάει τον σύντροφό του να του συμπαρασταθεί. :laugh:

Οχι κι έτσι...

Άκουσα στο ράδιο και το I feel good που έχει πει ο James Brown, σε μποσανόβα... δακρύβρεχτη! Τέτοια αποστασιοποίηση ερμηνείας και στίχου...  I feel good... σνιφ  :'(

Εγω να διευκρινίσω πως η διασκευή που αναφέρομαι είναι των Ki:Theory όπως επισήμανες. Όμως...

Βλέποντας το βίντεο που ανέβασε ο Haris θα έλεγα πως μέσα στην ατμόσφαιρα της εικόνας, δένει απόλυτα και φυσικά αναιρώ. Το σχολίαζα σαν τραγούδι μόνο και όχι σαν μουσική επένδυση ταινίας.

 

Επίσης πατώντας επάνω της, εσείς το αποδώσατε ωραία μουσικά.

Για το ηχητικό μέρος θα επιμείνω. Αν το δουλέψατε εσείς, ελαττώστε τις ψηλές συχνότητες ή δοκιμάστε άλλα ηχεία.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια, θετικά και αρνητικά!!!

Σε σχέση με την παραγωγή, έγινε ολοκληρωτικά στο σπίτι, στο ipad!

Χρησιμοποίησα ως κάρτα ήχου το itrack dock και ως daw το Auria.

Αφού ολοκλήρωσα τη μίξη, έριξα απλώς το track στο final touch app το οποίο έχει έτοιμες ρυθμίσεις comp κλπ για ψεύδο-mastering!

Το θέμα με τα πρίμα θα το κοιτάξω!

Να είστε καλά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου