Προς το περιεχόμενο

Προμπλεμ με το νεο ΜIDI Κιβορδ μου...ίσως πάλι και όχι..


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραθέτω εδώ αυτό που έγραψα σε άλλο θέμα, αλλά θάφτηκε. Και θα ήθελα τις γνώμες σας.

 

"Χρόνια πολλά παιδιά και μπαίνω κατευθείαν στη γκρίνια...

 

Μετά τον πρόσφατο τραυματισμό του Le μου και δεδομένων αγωνιστικών υποχρεώσεων σε μικρό διάστημα, χτύπησα άμεσα το E-mu xboard 61 ως φθηνή, ελαφριά, ετοιμοπαράδοτη και με πολλά controllers λύση..Σκοπός μου ήταν στο live να χειρίζομαι μέσω αυτού το Le και το kurzweil Μico ensemble...

 

Και ξαφνικάααα...από το soundcheck ακόμα άρχισαν τα προβλήματα...νότες κολλούσαν, το ME άλλαζε MIDI κανάλι, το RPPR δε σταματούσε όταν άφηνα τη νότα (όταν έπαιζα με το κλαβιε του Le δεν είχα πρόβλημα)....

 

Πάνω στο live πάτησα 30 φορές το panic και έκανα 20 reboot το Xboard...

 

Φυσικά με το που το πήρα το έβγαλα σε live, οπότε μπορεί να φταίει η αγνοια μου αλλά δε φανταζόμουν τόσα προβλήματα..

Υποψιάζεται κανείς ότι φταίει το keyboard ή το μυαλό μου και μιά λίρα/λύρα?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά neeq! :D

 

Αν δεν έχεις κάνει κάποια χοντρή (πολύ χοντρή όμως) πατατιά με την ανάθεση των MIDI channels από το Xboard προς τα synths, πιθανολογώ ότι η κατάρα των MIDI controllers ξαναχτύπησε το Noiz.

Κάτι τέτοια κουφά μου έκανε ένα Evolution που μου είχε δανείσει πριν χρόνια ένας φίλος για ένα live και είχα κάνει την εξυπνάδα (άσχετος τότε) να παίζουν και τα δύο σύνθια που είχα στο ίδιο κανάλι, φυσικά δεν κατάφερα να το δουλέψω ποτέ και νοίκιασα ένα ακόμα controller από γνωστό κατάστημα ενοικίασης backline.

 

Αν όλα είναι σωστά στις ρυθμίσεις σου, σου προτείνω να το επιστρέψεις τάχιστα στο κατάστημα που το αγόρασες...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Alchemist και χρόνια πολλά...

Ρυθμίσεις δεν υπήρξαν καν, καθώς το πήρα λόγω πίεσης χρόνου και από το κουτί πήγε κατυθείαν στη σκηνή..Εντάξει, στο ίδιο καναλι δεν έπαιζαν, αλλά όπως είπα το micro ensemble άλλαζε κανάλι κατα βούληση. Είναι κι αυτό το ρημαδι καινούριο (το ME) και δεν ήξερα να αλλάξω τα midi φιλτρα του (βλεπεις, έχει μόνο 2 κουμπιά ;D )

 

Αλλά αυτά είναι σίγουρα από λάθος μου και αλχημίες μου (καλή ώρα)....

 

Ο μεγάλος μου προβληματισμός είναι γιατί κολλούσαν οι ρημάδες οι νότες..Είχα ηδη αποσυνδέσει το ΜΕ και χειριζόμουν μόνο το Le. Σε κάποια φάση έβαλα τα πάντα bypass στο xboard και πείραζα τα πάντα (πλην των πλήκτρων) απο το Le...

 

Και στο τέλος, εκεί που όλα πήραν το δρόμο τους...να και η κολλημένη συγχορδία...

 

Πάρε και το αστείο της υπόθεσης...στο σπίτι έκανα μια απόλυτα πιστή αναπαράσταση του live και όλα πήγαν καλά...εκτός από την αλλαγή καναλιών του micro ensemble, αλλά αυτό φτιάχνεται με 10' διάβασμα στο μανουαλ...

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να παίχτηκε...περνάει από το μυαλο μου (αλλα ντρέπομαι να το παραδεχτώ) ότι μπορεί να έφταιγε και το dumper....αλλά ντρέπομαι να το παραδεχτώ...

 

Σας έχει τύχει να κολλάνε νότες παιγμένες από MIDI keyboard σε hardware synth?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας έχει τύχει να κολλάνε νότες παιγμένες από MIDI keyboard σε hardware synth?

 

μου έχει τύχει απο sequencer σε hardware synth και απο κλαβιέ keyboard synth σε rack synth. κάποια μλκ παιχτηκε στα midi channels,ίσως είχες βάλει omni στο midi in του synth ή κάτι τετοιο.

δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω γιατι σε αυτές τις καταστάσεις λειτουργώ "βλέποντας και κάνοντας",ουτε που θυμάμαι τι είχα κανει για να  λύσω το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν οπό πολλάαα χρόνια, παίζοντας τότε με ένα Orla midi mother keyboard, φοβερό για την εποχή, συνδεδεμένο με μερικά σύνθια σε rack, έγινε πανικός. presets άλλαζαν, κανάλια ότι νά'ναι, έκανε reset από μόνο του.... τελικά φίλε μου ήτανε το ρεύμα. Μόλις το έβαλα σε καθαρή τροφοδοσία όλα καλά. Από τότε, το πρώτο που κοιτάω είναι το ρεύμα...

 

 

 

Παραθέτω εδώ αυτό που έγραψα σε άλλο θέμα, αλλά θάφτηκε. Και θα ήθελα τις γνώμες σας.

 

"Χρόνια πολλά παιδιά και μπαίνω κατευθείαν στη γκρίνια...

 

Μετά τον πρόσφατο τραυματισμό του Le μου και δεδομένων αγωνιστικών υποχρεώσεων σε μικρό διάστημα, χτύπησα άμεσα το E-mu xboard 61 ως φθηνή, ελαφριά, ετοιμοπαράδοτη και με πολλά controllers λύση..Σκοπός μου ήταν στο live να χειρίζομαι μέσω αυτού το Le και το kurzweil Μico ensemble...

 

Και ξαφνικάααα...από το soundcheck ακόμα άρχισαν τα προβλήματα...νότες κολλούσαν, το ME άλλαζε MIDI κανάλι, το RPPR δε σταματούσε όταν άφηνα τη νότα (όταν έπαιζα με το κλαβιε του Le δεν είχα πρόβλημα)....

 

Πάνω στο live πάτησα 30 φορές το panic και έκανα 20 reboot το Xboard...

 

Φυσικά με το που το πήρα το έβγαλα σε live, οπότε μπορεί να φταίει η αγνοια μου αλλά δε φανταζόμουν τόσα προβλήματα..

Υποψιάζεται κανείς ότι φταίει το keyboard ή το μυαλό μου και μιά λίρα/λύρα?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, παράλληλα με την έκφραση της αγανάκτησης μου σε φόρουμ, περνούσα από άπειρα τεστ το xboard για να δω τι φταίει..Και ίσως βρήκα την άκρη...

Για την αλλαγή των καναλιών στο micro ensemble φταίει το ίδιο οπότε no worry, μόλις βρω το manual στο υπερακαταστατο δωματιο-στούντιο, το λύνω και ΟΚ.

Για το RPPR φταίει...δε βρήκα ακόμα τι φταίει, αλλά δε μπορεί να είναι κάτι τραγικό...

 

Πάμε τώρα στο μεγάλο μου πρόβλημα, τις κολλημένες νότες...

 

Όπως είπα σε προηγούμενο ποστ

 

Πάρε και το αστείο της υπόθεσης...στο σπίτι έκανα μια απόλυτα πιστή αναπαράσταση του live και όλα πήγαν καλά...

 

ΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.....Η αναπαράσταση έγινε με διαφορετικό dumper :-[...το dumper του live είναι το δεύτερο ίδιο μοντέλο που παίρνω επειδή το πρώτο το πάτησα λίγο παραπάνω  ::)

Το εν λόγω πετάλι λοιπόν, εμφανίζει κατα καιρούς (και χωρίς να του πειράζω το polarity) κολλήματα και για να σταματήσουν, πρέπει να το ξαναπατήσεις.

 

Είναι ένα σε στυλ πιάνου της bespeco, και είναι το 2ο προβληματικό μοντέλο (και το πρηγούμενο δεν πετούσε φωτιές)...

 

Ετσι, θα συνεχίσω τις δοκιμές με το άλλο bespeco, τύπου footswitch και αν δεν κολλήσει θα.....θα.....θα οω τίποτα για τα άλλα τα κωλοdumper....

 

ΥΓ: Οι πιθανότητες να φταίει μόνο το dumper είναι πλέον πολυ μεγάλες, παρ'όλα αυτά οι έρευνες συνεχίζονται....προβλέπεται thread "Bespeco ταδε model dumper....προβληματικά?"

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας παιδιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου