Προς το περιεχόμενο

Κάρτα Ήχου για ψηφιοποίηση αναλογικών οργάνων και βινυλίων


hermann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ Hermann,

ήμουν κάτοχος της Terratec DMX 6Fire (κι είχα ψάξει εξονυχιστικά το θέμα). Οι θόρυβοι που ακούς (είχα κι εγώ τέτοια προβλήματα στην αρχή), όπως λες κι εσύ, οφείλονται στο ότι το (άθλιο) πλακέ καλώδιο που συνδέει την pci κάρτα με το front panel βρίσκεται μέσα στον ΗΥ. Μια (σχετικά αποδοτική) λύση ήταν να τυλίξω με αλουμινόχαρτο το καλώδιο αυτό ή/και να βγάλω το front panel εκτός κουτιού (από το πίσω μέρος του ΗΥ).

 

Η κάρτα όμως που σου πρότεινα δεν είναι της ίδιας λογικής (το panel δεν περνάει μέσα από τον ΗΥ. Επίσης, το καλώδιο που συνδέει το panel με την PCI κάρτα είναι μονωμένο). Οπότε, δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα. :)

 

Σχετικά με τη σταδιακή κατάργηση των PCI καρτών, πιστεύω πως έχεις δίκιο.

 

Όπως και να 'χει, μια πρόταση έκανα, γνωστοποιώντας σου ένα προϊόν που ενδεχομένως δεν είχες υπόψιν σου. ;)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η  Terratec DMX 6fire 24/96 δεν θεωρείται ακριβώς επαγγελματική audio κάρτα αλλά πιο πολύ multimedia και δεν φημίζεται για την καλή ποιότητα των

A/D και D/A converters που διαθέτει. Αυτός μάλλον είναι και ο λόγος που έχεις θόρυβο στα αναλογικά in /out.

Την 1616m δεν την έχω χρησιμοποιήσει αλλά έχω την 1820m και νομίζω οτι έχουν ακριβώς τους ίδιους μετατροπείς και πραγματικά είναι πολύ υψηλής ποιότητας.

Το πρώτο αρνητικό για την συγκεκριμένη είναι οτί θα χρειαστεί να ασχοληθείς λίγο παραπάνω για να συνηθίσεις το interface του mixer της κάρτας καθώς είναι λίγο

μπερδεψιάρικο (όχι δύσχρηστο) αλλά αν το μάθεις μπορείς να κάνεις τα πάντα από Routing. Το δεύτερο είναι οτι δεν είναι συμβατή με MAC.

Και η Saffire όμως έχει πολύ καλούς μετατροπείς και ένα μεγάλο συν έκτος από την φορητότητα της είναι οι πολύ καλοι προενισχυτές μικροφώνου που διαθέτει (ίσως οι καλύτεροι στην κατηγορία μαζί με τις RME και MOTU) και τα αρκετά καλά ενσωματωμένα DSP Plug ins (αρκετά καλύτερα από της EMU).

Αν Χρειάζεσαι περισσότερα in/out κοίτα και την Saffire Pro 10 i/o.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η  Terratec DMX 6fire 24/96 δεν φημίζεται για την καλή ποιότητα των

A/D και D/A converters που διαθέτει. Αυτός μάλλον είναι και ο λόγος που έχεις θόρυβο στα αναλογικά in /out.

 

Όχι.

Ο θόρυβος στον οποίο αναφέρθηκε ο Hermann οφείλεται σε αυτό που περιέγραψε κι αυτός κι εγώ.

 

Η Terratec όντως δεν έχει τόσο καλούς converters (σε σχέση με αυτούς των καρτών που αναφέρονται στο παρόν thread), αλλά προφανώς το -100dB S/N ratio (που είχα μετρήσει στη δικιά μου τουλάχιστον) δεν είναι αυτό που παράγει το θόρυβο.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ίσως οι καλύτεροι στην κατηγορία μαζί με τις RME και MOTU)

 

 

οι προενισχυτές της fireface800 ,motu 828 mk2 ,traveller,ultralite είναι αρκετά μέτριοι πάντως. πιθανώς η focusrite να έχει καλύτερους. σε αυτό τον τομέα εκθειάζεται και η tc electronic konnekt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η επικοινωνία ειναι μεγάλο πράγμα...

 

Αν ηξερα τα συμπεράσματα του Lost_Highway για την Τerratec DMX 6Fire, θα ειχα γλιτώσει πολλές χαμένες ώρες απ'τη ζωή μου!

Ωρες με αντιστοιχες δοκιμές, ατέλειωτες αλλαγές θέσεων, εξαρτημάτων(τροφοδοτικού) καλωδίων κλπ

Ευτυχώς εστω και αργά σιγουρεύτικα τώρα οτι πρέπει να την αλλάξω.

 

Επισης διαβάζοντας τις προδιαγραφές και το manual της EMU 1616m βλέπω οτι ειναι ιδιέταιρα  προσεγμένη και σοβαρή περίπτωση. Μαζι με την Shaffire Le & την RME fireface 400 θα ειναι οι πρώτες επιλογές μου

 

Φίλε Lost_Highway ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Η Terratec όντως δεν έχει τόσο καλούς converters (σε σχέση με αυτούς των καρτών που αναφέρονται στο παρόν thread), αλλά προφανώς το -100dB S/N ratio (που είχα μετρήσει στη δικιά μου τουλάχιστον) δεν είναι αυτό που παράγει το θόρυβο.

 

Γεια χαρά,

 

είχα και εγω τη συγκεκριμένη κάρτα. Πώς μέτρησες το λόγο σήματος προς θόρυβο;

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μέτρησες το λόγο σήματος προς θόρυβο;

 

Χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα RightMark Audio Analyzer.

Συνδέεις την είσοδο με την έξοδο της κάρτας (είτε μιλάμε για panel-to-pci, panel-to-panel κλπ) και τρέχεις το τέστ.

Απ' ό,τι βλέπω, έχει αλλάξει κάπως το interface του RMAA από τότε που το χρησιμοποιούσα, αλλά υποθέτω ότι η λογική του παραμένει ίδια.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ίσως οι καλύτεροι στην κατηγορία μαζί με τις RME και MOTU)

 

 

οι προενισχυτές της fireface800 ,motu 828 mk2 ,traveller,ultralite είναι αρκετά μέτριοι πάντως. πιθανώς η focusrite να έχει καλύτερους. σε αυτό τον τομέα εκθειάζεται και η tc electronic konnekt

 

Μέτριοι σε σχέση με τι? Δεν θεωρώ οτι ανταγωνίζονται πχ. τους Avalon αλλά στην κατηγορία αυτή είναι πολύ καλλίτεροι από τους αντίστοιχους M-audio για παράδειγμα. Γενικά οι παραπάνω εταιρίες προσέχουν λίγο παραπάνω την ποιότητα στους προενισχυτές που χρησιμοποιούν στις κάρτες τους με σκοπό να σου δινουν ένα αποδοτικότερο και πιο ουδέτερο αποτέλεσμα.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου