Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ηλεκτρικά


block

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Άλλαξα τα διακοπτάκια του rhythm switch  σε μία jaguar . Τώρα αυτό που έχω είναι όταν πιάνω εσωτερικά το καλώδιο που ενώνει το rhythm με το volume είναι ένας βόμβος σαν να μην υπάρχει γείωση , σαν να πιάνω γυμνό καλώδιο . Επίσης λειτουργεί ο επιλογέας του rhythm  switch on-off αλλά δεν λειτουργεί το volume και το tone του και μόλις ακουμπάω την μεταλλική πλακέτα κάνει πάλι θόρυβο . Τί φταίει ? Γείωση ? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως τα ηλεκτρικα της Jaguar ειναι εκπληκτικα πολυπλοκα για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε on line.

 

Κατεβασε το σχηματικο απο τη www.fender.com και δες αν εχεις κανει τις συνδεσεις σωστα,καθως και τις γειωσεις.Κατα πασα πιθανοτητα "κατι ακουμπαει καπου" μεσα στο χαμο των καλωδιων,διακοπτων και συνδεσεων και δημιουργει το προβλημα...

 

Αληθεια γιατι τα αλλαξες,ειχαν χαλασει?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως τα ηλεκτρικα της Jaguar ειναι εκπληκτικα πολυπλοκα για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε on line.

 

Κατεβασε το σχηματικο απο τη www.fender.com και δες αν εχεις κανει τις συνδεσεις σωστα,καθως και τις γειωσεις.Κατα πασα πιθανοτητα "κατι ακουμπαει καπου" μεσα στο χαμο των καλωδιων,διακοπτων και συνδεσεων και δημιουργει το προβλημα...

 

Αληθεια γιατι τα αλλαξες,ειχαν χαλασει?

 

Έχω ηλεκτρικά σχέδια απο διαφόρους  από τα κανονικά σχέδια μέχρι και μόντες διαφόρων . Παίζει να μην έχω καλά καλώδια(δεν νομίζω) ? Τα άλλαξα γιατί έκανα κάποιες μετατροπές . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εκανες μετατροπες τοτε το original schematic δεν θα σε βοηθησει,δεν νομιζω να φταινε τα καλωδια οτι καλωδιο και να χρησιμοποιησεις το ιδιο θα ειναι (μιλαμε για αστειες αποστασεις) φτανει βεβαια να μην ειναι γυμνο.. :) 

 

Κατι με τις γειωσεις και τα...ακουμπηματα :) παιζει...γινεται χαμος κατω απο το...καπω με αλλα λογια... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,κατι δεν θα γειωνει καπου,Overkill η αλουμινοταινια κατα την ταπεινη μου γνωμη,οι μαγνητες της Jaguar ειναι τοσο καλα θωρακισμενοι (και "ησυχοι")  απο τη μανα τους που δεν χρειαζονται καμμια παρεμβαση.. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μόλις τώρα είδα ότι έγραψα jaguar  :P  ;D , το rhythm switch είναι από jaguar η κιθάρα είναι jazzmaster . Απλά έχω μετατρέψει μία jazzmaster σε περίπου jaguar , αντικατέστησα όλα τα πλαστικά μέρη της jazzmaster με αυτα της jaguar .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου