Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή body σε short scale κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά σε όλους!

Είναι το πρώτο θέμα που ανοίγω στο forum και αυτό γιατί έχω μπερδευτεί με κάτι που πάω να κάνω.

Χρειάζομαι λοιπόν την βοήθεια των ειδικών!  ;D

 

Το λοιπόν:

Σκέφτομαι να αλλάξω το σώμα σε μια epiphone explorer του 92 που έχω για να μπορώ να την χρησιμοποιώ και κάπου εκτός σπιτιού.

Καθώς καταλαβαίνετε οι μεταλλικές μέρες του 18χρονου περάσαν και πλέον το έχω βαρεθεί το σχήμα Μέσα σε όλα διαβάζω και τις customιες αλά warmoth και έλεγα να πειραματιστώ λίγο.

Έστειλα που λέτε mail σε κάποιον πωλητή στο warmoth και με ενημέρωσαν πως το scale είναι μικρό (24 3/4) και δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι με τα σώματα που δίνουν, καθότι αυτοί βγάζουν μόνο για 25 1/2. Το intonation θα έβγαινε αλλού για αλλού. Όντως το μέτρησα και βγαίνει 24αρι.

 

Η επόμενη ερώτηση είναι αυτονόητη.. υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι σε soloist body από κάπου εκτός warmoth και αν έχω τύχη με το 24αρι scale;

 

Έυχαριστώ παιδιά..  :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η epiphone είναι 24,75" και όχι 24".

Επίσης είναι set neck, δηλαδή πρακτικά δεν μπορείς να αλλάξεις το σώμα.

Καλύτερα πούλα την και πάρε κάτι ακατανόμαστο σε 25,5", ονόματα δεν λέμε, οικογένειες δεν θίγουμε...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα 24.75 είπα (τόσο είναι το 24 3/4) και είναι bolt-on αλλιώς δεν θα το συζήταγα, επίσης υπάρχει η ακατονόμαστη ήδη αλλά την θέλω για δεύτερη σε μαλακή θήκη και μηχανή (υγρασία, κακομεταχείρηση κλπ).  :)

 

Επίσης πολύ μου άρεσε που με αποκαλούν ακόμα νεολαία αγαπητέ dkall  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το αν είσαι -πραγματικά- νεολαία, θα το δείξεις αν κρατήσεις (δημοσίως) την explorer ως έχει.  :)

 

Πάντως, αν (σε οποιοδήποτε σώμα) βιδώσεις το μανίκι σου έτσι ώστε να έρθει το nut σε απόσταση 24.75 " από τη γέφυρα, θα "δουλέψει".  Ένας τρόπος είναι σε οποιοδήποτε 25.5" σώμα (που δεν "εμποδίζει" ο neck μαγνήτης), να ρουταριστεί (σκαφτεί) το neck pocket έτσι ώστε όλο το μανίκι να έρθει 3/4 της ίντσας πιό κοντά στη γέφυρα. Δεν απαιτείται ακρίβεια χιλιοστού. Έχεις πάντα το περιθώριο να ρυθμίσεις ακριβώς το μήκος των χορδών από τις βίδες του intonation. 

Νομίζω βέβαια ότι αν ψάξεις στο ebay για "bolt on body 24.75" όλο και κάτι θα βρεις. 

 

Δεν θα πείραζα την κιθάρα πάντως.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας τρόπος είναι σε οποιοδήποτε 25.5" σώμα (που δεν "εμποδίζει" ο neck μαγνήτης), να ρουταριστεί (σκαφτεί) το neck pocket έτσι ώστε όλο το μανίκι να έρθει 3/4 της ίντσας πιό κοντά στη γέφυρα.

 

Εννοείς με το original μπράτσο; Αν ναι, δεν πρέπει να είναι λύση αυτό γιατί τα τάστα δεν θα είναι στη σωστή θέση πλέον.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γιατί? OK θα είναι. Από το nut  μέχρι το 12o τάστο της ταστιέρας του είναι 24.75 / 2. Αν φέρει το nut στα 24.75 από τη γέφυρα, το 12ο θα πέσει στο μέσο της χορδής.  :)

Το ίδιο θα συνέβαινε αν μπορούσε να κουνήσει 3/4 της ίντσας "μπροστα" τη γέφυρα. Αν είναι τύπου tune-o-matic, δεν χρειάζεται να κουνήσει το tailpiece....μόνο την ίδια τη γέφυρα.  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους σας για τις προτάσεις!!

 

harilatron αυτό που προτείνεις το σκέφτηκα για το καβαλάρη πίσω, δεν το σκέφτηκα για το neck pocket, καλή ιδέα indeed!!

Δυστυχώς όσο και αν έψαξα στο ebay δεν βρήκα κάτι. Είναι το γεγονός πως σε 24.75 θα βρεις μόνο les paul και sg. Superstrat που ψάχνω έχει τα specs της strato/tele caster.

 

..και αισθάνομαι όντως νεολαίος (στα 32 μου) αλλά τόσο νεολαίος ώστε να βγω live με την explorer οχι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου