Προς το περιεχόμενο

midi σύνδεση KORG-YAMAHA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας...Έχω ένα yamaha s03 και ένα korg tr.Επειδή το yamaha-κι έχει άθλιους ήχους προσπάθησα να το συνδέσω με το korg και να παίζω με τους ήχους του.

Κάτι έκανα αλλά παίζω με τον ήχο που επιλέγω από το korg και στα δυο κλαβιέ και επίσης με οποιονδήποτε controller ελέγχω τον ήχο ακόμη και αν παίζω από το άλλο.

Γίνεται να παίζω με άλλον ήχο στο korg και ταυτόχρονα με άλλον στο yamaha?Αν ναι μπορείται να μου πείτε πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γίνεται να παίζω με άλλον ήχο στο korg και ταυτόχρονα με άλλον στο yamaha?

 

χωρις να εχω κανενα απο τα συνθς ουτε καν workstation:

 

λογικα επιλεγεις καποιον ηχο multi στο korg πρωτα και μετα στο yamaha  επιλεγεις  κατι σαν "midi transmit channel" το ch 2 ας πουμε π.χ.εφοσον το korg ειναι σεταρισμενο στο ch 1 (υποθετω) τοτε θα δουλευει αυτο που θες και θα παιζεις με 2 ηχους

 

κατι αλλο :τα 2 συνθς ειναι συνδεδεμενα με μιντι - ιν -αουτ με 2 καλωδια? ή με ενα μονο καλωδιο απο το αουτ του γιαμαχα στο ιν του κοργκ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε μου, καλέ μου φίλε, εγώ , ο Πρωθυπουργός είμαι.\\

 

Εφόσων έχεις συνδέσει με το midi καλώδιο το

 

midi out του yamaha στο midi in του triton και είσαι έτοιμος κάνε τα εξής βήματα:

 

Αναψε τα και τα δύο lol

 

Μπές σε ένα combination , π.χ. το Α000

 

Πάτα το κουμπί Menu κατω απο τα βελάκια κατευθυνσης

 

Στην οθόνη που θα δείς

 

Με τα βελάκια πήγαινε στο PRm1 (Parameter 1) και πάτο open (με το κουμπί f8)

 

Βλέπεις οτι εχει 8 κουτάκια που το καθένα αντιπροσωπεύει το κάθε όργανο του combination

 

Απο κάτω βλέπεις σε όλα να λέει int, που σημαίνει οτι δέχεται εσωτερικά απο το όργανο αυτή την στιγμή το midi αήμα

 

Απο κάτω βλέπεις σε όλα να λέει Gch

 

Απο εκει τα Gch πανε αμα τα γυρίσεις απο το 01 εως το 16 που είναι τα κανάλια που επιλέγεις να δέχεται σήματα ο κάθε απο τους 8 ήχους,\

 

Τώρα πρέπει να βρείς μόνος σου απο το γιαμάχα επιλογή που του ορίζει σε ποιό κανάλι στέλνει σήμα εξωτερικό midi και να διαλέξεις ένα απο τα διαθέσιμα καναλια

 

Αν ορίσεις π.χ το yamaha να εκπέμπει midi στο κανάλι 2

 

μετά στα 8 προαναφερθέντα μέρη πάνω όταν αλλάζεις το Gch σε όποιο όργανο θέλεις στο 02, δηλαδή σε ένα ή και σε δύο όργανα που θέλεις να παίζεις απο το yamaha και να ακούγονται απο το Korg θα γίναι και με πλήκρα του Korg θα παίζεις τους υπόλοιπους ήχους,\

 

Ξεκινα με έναν τέτοιο συνδυασμό που σου πρότεινα για να καταλάνβεεις την λογική και μετά θα βρούμε και τους άλλους και μάλλον θα καταλάβεις κι εσυ και θα το κάνεις μετά μόνος σου σε όλα

 

Οποιαδήποτε τέτοια αλλαγή κάνεις να ξέρεις οτι για να μείνει θα πρέπει να αποθηκεύεις τον ήχο, αν αλλάξεις στο Korg ήχο χωρίς να αποθηκευσεις τις midi αλλαγές, θα τις χάνεις

 

Μπορείς να φτιάξεις ενα pcg αρχειο μετά με πολλές τέτοιες αλλαγές που μπορεί να χρειάζεσαι για το performance σου.\

 

Αυτά προς το παρόν , Γιαχου:::!!!!!!!!!!!

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ.Το έκανα και το είχα δοκιμάσει ξανά...Το θέμα όμως είναι ότι θα πρέπει  να έχω πολύ συγκεκριμένους ήχους.Επειδή χρησιμοποιώ διάφορα combi που έχω φτιάξει για τα τραγούδια της μπάντας και μέσα στο κομμάτι αλλάζω 2-3 ήχους με αυτόν τον τρόπο δεν είναι εφικτό.Θέλω να επιλέγω αυτόνομα αν γίνεται από το yamaha τους ήχους χωρίς να επιρρεάζεται το korg από την αλλαγή ή η όποια αλλαγή σε ήχο του korg να μην επιρρεάζει το όργανο που έχω επιλέξει στο yamaha..Αυτό θέλω βασικά...Ξέρεται αν γίνεται???Ζητάω πολλά ε???

ελπίζω να γίνεται όμως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς θελεις εκτός απο αυτό να μην αλληλοεπηρεάζονται οι ροδέλες αλλαγής ήχων , θέλεις να λειτουργούν ανεξάρτητα για κάθε όργανο, γιατι πέραν απο controller το χρησιμοποείς το yamaha παράλληλα για τους ήχους του,

 

οι ροδέλες απο ότι ξέρω δεν είναι προγραμματιζόμενες, απλά είναι δινουν default και στα δύο όργανα την δυνατότητα αλλαγής ήχων και σαν midi transmit εντολή, στα περισσότερα συνθ.

 

Οπότε αν το θέλεις έτσι, δεν μπορεί να γίνει αυτό, ουσιαστικά δίνουν σήμα midi value change

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου