Προς το περιεχόμενο

midi σύνδεση KORG-YAMAHA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εβγαλα ακρη. Βασικα θελω να παιζω ταυτοχρονα και με τα δυο συνθ χρησιμοποιωντας τους ηχους του korg, αλλα αν χρειαζεται σε κάποιο να αλλάξω ήχο,να μην επιρρεάζεται το άλλο...

Ίσως και να μην γίνεται....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα θέλεις να παίζεις τους ήχους του korg με το yamaha σαν δευτερο κλαβιέ, θα αλλάζεις όπως σου περιέγραψα ήχους απο το korg χρησιμοποιώντας μάλιστα όχι το στρογγυλό value, αλλά τα κουμπιά απο κάτω σαν μπροστά και πίσω, αφού εχεις στήσει στην σειρά τους ηχους του προγράμματός σου, εχεις απο πρίν κάνει τις midi ρυθμίσεις για κάθε combination, ωστε να έχεις διαφορετικούς ήχους σε κάθε κλαβιέ ή και split των 2 κλαβιέ μέχρι 8 μέρη, και να σώσεις το αρχείο pcg φυσικά ωστε να το φορτώνεις όποτε το χρειάζεσαι , αν και κάθε φορά που τα σώνεις το κάθε combination μεμονωμένα, ακόμα και να κλείσεις το όργανο, αν έχεις βάλει στα global settings την ρυθμιση memorize , θα τα κρατάει,

 

Αν αυτό θέλεις τελικά να κάνεις προσπάθησε για κάποιους ήχους να κάνεις αυτά που σου περιέγραψα παραπάνω.,

 

Αλλος τρόπος δεν υπάρχει να το κάνεις αυτό, επίσης εγώ κάνω την διαδικασία απο το sequencer , που μου δίνει και περισσότερες δυνατότητες διοτι πλέον ελέγχω και τα timbres, και έτσι σε κάθε song/ στημένο ήχο, έχω περισσότερες επιλογές.

 

Δεν είναι τόσο δύσκολο, και νομίζω οτι σαν λογική το συγκεκριμένο όργανο, πιο εργονομικά δεν θα μπορούσε να κάνει την διαδικασία,  πραγματικά λύνει χέρια.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου