Προς το περιεχόμενο

Vocal / guitar booth - Σχέδια και προτάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

booth.jpg

 

Χρονια σας πολλά,

Σκέφτομαι να κατασκευάσω ένα vocal booth εντός στο Home/pro studio μου.

Έχω κατεβάσει σχετικές οδηγίες από διάφορα sites και σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω πλάκες ξύλου με γέμισμα μόνωσης (σορυ δεν ξέρω πως το λένε), διπλά τζάμια στα παράθυρα και απλό-οικονομικό τεκνοφον για ντύσιμο στο εσωτερικό.

 

http://www.thomann.de/gr/takustik_noppenschaumstoff.htm

 

Θα ήθελα να ακούσω κάποιες προτάσεις από κάποιον που να γνωρίζει το θέμα: το ζητούμενο είναι όχι τόσο η ηχομόνωση αλλά οι σωστή ηχογράφηση.

 

Θα ήθελα επίσης να το κρατήσω σε χαμηλό budget.

To μέγεθος που έχω επιλέξει έχει να κάνει με τον διαθέσιμο χώρο μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να είμαι κανένας τρελός γνώστης του θέματος μήπως θα σου έκανε κάτι τέτοιο?

http://www.thomann.de/gr/se_electronics_reflexion_filter.htm

το οποίο θα σου βγει πιο φθηνά και θα πιάσει λιγότερο χώρο

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα με ένα φύλλο τεκνοφον που το κρατούσα κυκλικά γύρω από το μικρόφωνο και δεν άκουσα κάποια αλλαγή. Δεν ξέρω αν θα κάνει σοβαρή δουλειά και σίγουρα τα 300ευρώ περίπου που κάνει δεν είναι λίγα... Αυτοί μιλάνε για διαφορετικά layers που διαφέρουν από την ... τεχνολογία του τεκνοφον που χρησιμοποίησα, αλλα σίγουρα είναι έτσι όπως τα λένε??

 

Επιπλέον ψάχνομαι για να φτιάξω κάποιες μπασοπαγίδες. Γνωρίζει κανείς το θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε εντάξει δεν έχει και πολύ σχέση 1 φύλλο τεκνοφον που το κρατούσες κυκλικά με αυτό που σου λέει ο τζιμονης. μπορείς να το δοκιμάσεις να δεις αν σου κάνει

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

merged.jpg

 

Αυτή είναι μία όψη του χώρου μου, σόρυ για τον αμάζευτο!

Υπόψη ότι δεν μπορώ να καταστρέψω αισθητικά με αυγοθήκες και τα συναφή, υποτίθεται ότι είναι multimedia studio, πρέπει να μοιάζει και λίγο...

 

Εντοπίζω ένα βοητό κάτω από τα γραφεία, σύν το ότι το ταβάνι είναι στα 3 μέτρα (υποψιάζομαι ότι και αυτό παιζει τον ρόλο του).

 

To booth πιστεύω ότι για τον χώρο μου θα πέσει λίγο μεγάλο, αλλά έχω προβλήματα με ανακλώμενα μπάσα, γιαυτό και το σκεφτόμουν. Σίγουρα θα προτιμήσω μια πιο κομψή λύση. Το πρόβλημα με τα μπάσα εννοείται ότι δεν το έχω μόνο κατά την εγγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα το δοκιμάσω??

Θα μου το φέρει ο Αγγελόπουλος τώρα που θα κατέβει τα χριστούγεννα?

 

Μπορείς να πας σε 1 μαγαζί (στο audiostore συγκεκριμένα) και να το δοκιμάσεις. Τζορτζ 12 αν θυμάμαι είναι στο κέντρο.

Και ρώτα μην ειρωνεύεσαι  ;)  :)

 

 

Άκυρο Unison λέγεται το μαγαζί

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που συμπέρανες ότι ειρωνεύομαι? Και για ποιό λόγο να το κάνω? Όλοι έχουμε ένα τρόπο που μιλάμε, οσοι με γνωρίζουν δεν θα έβγαζαν ποτέ ενα τέτοιο συμπερασμα (define:"γνωρίζουν" = κερνάω καφέ στο WildThing στο μικρολίμανο σε όποιον μου αναφερθεί με username: "noiz.gr" και password: "χάλασα όλο μου το δώρο στο Νάκα")

 

Εκτιμώ όσο δεν φαντάζεσαι την βοήθεια αυτών που την προσφέρουν και όσο περνάει από το χέρι και τις γνώσεις μου βοηθάω και εγώ όσους με χρειάζονται.

 

Εγώ θα σου πρότεινα αντίστοιχα να μην σκέφτεσαι αρνητικά, εδώ μέσα (όπως και σε κάθε αντίστοιχο μουσικό φόρουμ) είμαστε άνθρωποι της μουσικής και της τέχνης με καλές προθέσεις προς τους συναδέλφους μας, και αυτό ισχύει και για μένα.

 

Στο θέμα πάλι: Πριν από λίγο ένας φίλος μου (Νίκος λέγεται, διάσημος μουσικολόγος και τροβαδούρος της αγάπης) έλεγε ότι ο Πετροβάμβακας είναι εξτρα καρκινογόνος (και δεν χρειάζεται να τον καπνίσεις για να την πάθεις)...

Ο λόγος για την μόνωση στο booth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου