Προς το περιεχόμενο

KARMA M50 (***Απορίες***)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρες!  :)

Προσπαθώ να βγάλω άκρη με αυτό το Κάρμα. Έχω το M50 και δε θέλω να το αλλάξω αφού με ικανοποιεί σε πολλούς τομείς. Αυτό που μου λείπει όμως είναι το να πάρω samples και να τα παίξω σε όλη την κλίμακα. Να ηχογραφήσω πχ ένα σπάσιμο γυαλιού και να το παίξω σε όλες τις νότες. Το KARMA μπορεί να φορτώσει samples? Μιλάμε πάντα για το Μ50. Εννοείται ότι θα έχω πάντα από δίπλα ενα φορητό Mac. Από ότι διαβάζω στα site δε μπορώ να καταλάβω αν το κάνει αυτό στο Μ50.

Αν κάποιος γνωρίζει θα με χαροποιήσει ιδιαίτερα αφού 200 δολλαριάκια δεν είναι και τσάμπα.

Ευχαριστώ/

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Το M50 δεν έχει sampler. Το ΚΑRMA είναι μια τεχνολογία εξελιγμένης παραγωγής μουσικών φράσεων. Το M50 έχει 2 arpeggiators και όχι ΚARMA. Αν εννοείς ότι το ΚΑRMA το θες σε software,(http://www.karma-lab.com/karmasoft/m50/m50_main.html) και πάλι δε σχετίζεται με sampling. Με midi το συνδέεις και παράγεις από εκεί τα patterns.

Μήπως μπερδεύεις κάτι; 'H μήπως εγώ δεν κατάλαβα το ποστ σου.

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Το M50 δεν έχει sampler. Το ΚΑRMA είναι μια τεχνολογία εξελιγμένης παραγωγής μουσικών φράσεων. Από όσο ξέρω βέβαια το M50 έχει 2 arpeggiators και όχι ΚARMA. Αν εννοείς ότι το ΚΑRMA το θες σε software,(http://www.karma-lab.com/karmasoft/m50/m50_main.html) και πάλι δε σχετίζεται με sampling. Με midi το συνδέεις και παράγεις από εκεί τα patterns.

Μήπως μπερδεύεις κάτι; 'H μήπως εγώ δεν κατάλαβα το ποστ σου.

 

Το πιθανότερο είναι εγώ να τα μπερδεύω αφού δεν έχω εμπειρία σε hard synths/wks. Δεύτερη προσπάθεια. Εννοείται ότι μιλάω για το software KARMA φίλτατε. Απλά ρωτάω αν τρέχοντας το KARMA μέσω του φορητού θα μπορώ να φορτώνω samples (ενδεχομένως στο KARMA αν έχει αυτη τη δυνατότητα) και να τα αναπαράγω. Από αυτά που διάβασα είναι ξεκάθαρο ότι όλο το ΚΑRMA σύστημα τρέχει μέσω υπολογιστή και όχι μέσα στο Μ50. Ϊσως με άλλα λόγια: το ΚΑΡΜΑ φορτώνει/παίζει samples?

 

THNX :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ϊσως με άλλα λόγια: το ΚΑΡΜΑ φορτώνει/παίζει samples?

 

Οχι δε φορτώνει samples, ούτε κάποιους ήχους. Παράγει μουσικές φράσεις - patterns - τα οποία στέλνει μέσω MIDI στο M50, από το οποίο παίζουν. Σκέψου ως ένα πολύπλοκο έξυπνο arpeggiator που λειτουργεί εξωτερικά από το synth σου.

Ελπίζω να βοήθησα, και ελπίζω να μην είμαι λάθος  :P

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ αλλά μου έκανες την καρδιά περιβόλι.. Ψάχνω να βρώ ένα τρόπο να παίξω δικούς μου ήχους γμτ.. 200 ευρώ για ενα adv. arpegiator είναι too much...

??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που χρειάζεσαι λέγεται software sampler και δόξα να 'χει ο Ύψιστος, ένα σωρό από δαύτα κυκλοφορούν στο εμπόριο. ;)

 

Προσωπικά έχω κάνει αυτό που θέλεις με το V-Sampler και το Kontakt αλλά φαντάζομαι ότι όλα τα προγράμματα του είδους θα έχουν τέτοιες δυνατότητες.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που χρειάζεσαι λέγεται software sampler και δόξα να 'χει ο Ύψιστος, ένα σωρό από δαύτα κυκλοφορούν στο εμπόριο. ;)

 

Προσωπικά έχω κάνει αυτό που θέλεις με το V-Sampler και το Kontakt αλλά φαντάζομαι ότι όλα τα προγράμματα του είδους θα έχουν τέτοιες δυνατότητες.

 

Πως ακριβώς το έκανες; Υποθέτω εννοείς πάντα μέσω υπολογιστή με soft sampler ε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,σας παραθετω ενα κομματι που εχω κανει με το m50 karma software...

 

 

!!!! Super!

 

Πολλούς από αυτούς τους ήχους δεν τους έχει σίγουρα το M50. Να υποθέσω ότι δεν είναι δικά σου samples αλλά ήχοι του Μ3 που έχει το ΚΑΡΜΑ μαζί του;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβώς το έκανες; Υποθέτω εννοείς πάντα μέσω υπολογιστή με soft sampler ε;

Προφανώς... Βασικά το μόνο στο οποίο μπορεί να σου χρειαστεί το M50 για αυτό που θέλεις να κάνεις είναι να το χρησιμοποιήσεις σαν MIDI controller γιατί εννοείται ότι θα σου χρειαστεί ένα keyboard με το οποίο θα παίζεις τους ήχους του software sampler.

Το αν θα κάνεις τη δουλειά αυτή με το M50 ή οποιοδήποτε άλλο MIDI keyboard είναι δική σου απόφαση (εγώ είχα ένα παλιό arranger ας πούμε).

 

Υ.Γ. Karma rulez! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου