Προς το περιεχόμενο

Eισαγωγή κιθάρας από Αμερική (δασμοί κτλ)!SOS-HELP-MAYDAY!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

θέλω να εισάγω μια κιθάρα από Αμερική την οποία όμως δεν γίνεται να βρω ΟΥΤΕ στην Ελλάδα ΟΥΤΕ στην Ευρώπη γενικά. Έχοντας αυτό ως δεδομένο θα ήθελα μια ξεκάθαρη απάντηση για το ποσό των δασμών σε περίπτωση που μου τη στείλουν κατευθείαν από την Αμερική. Απ την άλλη, αν αγγαρέψω κάποιο φίλο να μου τη φέρει όπως θα έρχεται από Αμερική (να την εισάγει ως δική του) θα τον σταματήσουν στο τελωνείο ή δεν θα υπάρχει πρόβλημα; Σε περίπτωση που τον σταματήσουν έχω σκεφτεί το σενάριο ότι την πηγαίνει σε 1 φίλο του στην Ελλάδα για να την τροποποιήσει/αναβαθμίσει και σε περίπτωση που επιστρέφοντας στην Αμερική τον ρωτήσουν 'που είναι η κιθάρα;' η προφανής απάντηση θα είναι ότι δεν τελείωσε την τροποποίηση και θα του την στείλει με ταχυδρομείο όταν είναι έτοιμη. Πως σας φαίνεται; Κάποια άλλη πρόταση; Το θέμα είναι επείγον γιατί θέλω να εισάγω την κιθάρα πριν τα Χριστούγεννα! Thanks :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΕΟΟΟΟΣΣ!!!!!!!!

 

Το θέμα έχει αναλυθεί μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας!!!

 

 

+25% Στην τιμή της κιθάρας μαζί με τα μεταφορικά αν την πάρεις με USPS EMS, αν την πάρεις με κάποια courier +100 ακόμη για έξοδα εκτελωνισμού!

 

Ψάξε και λίγο το φόρουμ :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και δεν επιτρέπεται πλέον να πάρεις κιθάρα μαζί σου στην καμπίνα του αεροπλάνου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε fleamail μη νομίζεις το φόρουμ το έψαξα διεξοδικά (και τις 2 σελίδες της 'αγοράς' και δεν βρήκα ακρίβως απάντηση. Αυτό το 25% που είπες ήταν ξεκάθαρη απάντηση ας πούμε. Όλοι λέγαν για κάτι δέματα και πότε θα έρθουν κτλ. Εγώ ενδιαφέρομαι για την διαδικασία εξαρχής. Καμιά ιδέα να γλιτώσω το τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά ιδέα να γλιτώσω το τελωνείο;

 

Ξέχνα το! Είναι αδύνατο πλέον, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μειώσεις αυτό που θα πληρώσεις με το να πσεις αυτόν που θα στο στείλει να δηλώσει πολύ χαμηλή τιμή αλλά έτσι διακινδυνεύεις την κιθάρα γιατί ότι δηλώσει θα πάρεις σαν αποζημίωση σε περίπτωση που πάθει κάτι στην μεταφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κιθάρα θα την έχει βάλει στην σκληρή θήκη που προσφέρει η ίδια η Jackson. Αυτή είναι επαρκής προστασία ή θα χρειαστώ και τίποτα παραπάνω; Πολλοί λένε ότι γλιτώσαν τους δασμούς ακόμα και με μεταφορά με courier κατευθείαν από το κατάστημα! Σε περίπτωση που την φέρει μαζί του ο φίλος με ποια δικαιολογία θα τον επιβαρύνουν με δασμούς στο τελωνείο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί λένε ότι γλιτώσαν τους δασμούς ακόμα και με μεταφορά με courier κατευθείαν από το κατάστημα!

 

Ποιοί είναι αυτοί δηλαδή???? Μήπως ψώνησαν από Ε.Ε??? Ο μόνος τρόπος ΠΛΕΟΝ για να περάσει κάτι από τελωνείο τζάμπα είναι η δηλωμένη αξία του μαζί με τα μεταφορικά να είναι κάτω απο 45 ευρώ, όλα τ΄αλλα είναι ιστορίες που μου είπε ο φίλος μου ο τάδε που έχει έναν ξάδερφο που έχει ένα μπατζανάκη και αυτός έχει ένα θείο κτλ...

 

 

Τώρα όσο για να σου την φέρει ο φίλος σου η φάση είναι 50-50, και μη νομίζεις οι τελωνειακοί στα αεροδρόμια δεν είναι από άλλον πλανήτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κοιτάξεις λίγο στα σχετικά θέματα στον τομέα αγορά θα δεις ότι υπάρχουν περιπτώσεις όπου μέλη του φόρουμ εισήγαγαν κιθάρα από Αμερική ΧΩΡΙΣ να πληρώσουν τίποτα στο τελωνείο, ενώ τα ίδια άτομα εισήγαγαν χορδές από Αμερική πάλι και πληρώσαν κανονικά δασμούς στο τελωνείο. ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΤΟΜΑ και ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ χωρίς να δηλώσουν πολύ χαμηλή αξία ή τίποτε παραπλήσιο!!! Γνήσια αγορά!!! Ήταν απλά τυχεροί;;;

¶ρα αφήνουμε την περίπτωση να μου την στείλει το κατάστημα... Ο φίλος λοιπόν την εισάγει ως δική του και επιστρέφοντας στην Αμερική με άδεια χέρια τον ρωτάνε στο αεροδρόμιο τι απέγινε η κιθάρα; Αν εκείνος πει ότι θα του την στείλει ένας φίλος του τεχνικός (στον οποίο την άφησε για να κάνει μια τροποποίηση-επειδή αυτόν ξέρει και εμπιστεύεται- ή και κάτι ακόμα πιο custom για να γίνει πιστευτός) αεροπορικώς με δικά του έξοδα υπάρχει περίπτωση να του χρεώσουν τίποτα; Αυτό με καίει να μάθω γιατί έχω βρει και το φιλαράκι και είμαι 1 βήμα πριν την αγορά! Απ την άλλη δεν πιστεύω όταν μπαίνει στην Ελλάδα να τον χρεώσουν τίποτα αφού είναι προσωπικό αντικείμενο ετσι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κοιτάξεις λίγο στα σχετικά θέματα στον τομέα αγορά θα δεις ότι υπάρχουν περιπτώσεις όπου μέλη του φόρουμ εισήγαγαν κιθάρα από Αμερική ΧΩΡΙΣ να πληρώσουν τίποτα στο τελωνείο' date=' ενώ τα ίδια άτομα εισήγαγαν χορδές από Αμερική πάλι και πληρώσαν κανονικά δασμούς στο τελωνείο. ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΤΟΜΑ και ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ χωρίς να δηλώσουν πολύ χαμηλή αξία ή τίποτε παραπλήσιο!!! Γνήσια αγορά!!! Ήταν απλά τυχεροί;;;

[/quote']

 

Nαι ναι ναι! Αυτά έγιναν στο παρελθόν και έχουν γίνει και σε μένα μερικές φορές. Εγώ σου λέω για το τι γίνεται ΤΩΡΑ διότι τα πράγματα έχουν αλλάξει! Α ψάξε και στο φόρουμ γενικά όχι μόνο στην Αγορά γιατι υπάρχουν και θέματα που έχουν συζητηθεί και παλαιότερα (η Αγορά είναι σχετικά καινούργιο section)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε. Αν έχεις να προσθέσεις κάτι για την περίπτωση που την εισάγει ο φίλος μου όπως ανέλυσα παραπάνω ή αν κάποιος άλλος έχει να προσθέσει κάτι παρακαλώ στείλτε γιατί επείγει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου