Προς το περιεχόμενο

Κιθαρα> αναλογικα πετάλια> καρφι σε καρτα ήχου?


jkstigma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

Εχω για καρτα ήχου την steinberg CI2

 

θελω για λόγους ευκολίας και χαμηλής εντασης ,να μπορω να συνδεω κατευθειαν την κιθαρα και τα πεταλακια στη καρτα ήχου ωστε να ηχογραφω ιδέες κτλ κτλ

 

Παλιοτερα περναγα μετα απο τα πεταλάκια ,,σε μια πεταλιέρα απο την οποια χρησιμοποιουσα μονο το speaker simulator .

 

Πλεον αφου την έχω δωσει ηχογραφω απο ενισχυτη με μικρόφωνο, αλλα πολλές φορες (καλη ωρα τωρα,,) θελω να μπορω να ηχογραφω καρφι στο pc με τα πεταλακια μου

 

τι μπορω να χρησιμοποιήσω ως speaker simulator? Υπαρχει καποιο πεταλακι ή kapoio software για το cubase το οποίο κανει την δουλεια αυτή?

 

θα προτιμουσα σε software γιατι αν ειναι να δωσω χρηματα να παρω καποιο πεταλι speaker simulator ,..με βλέπω να ξαναπερνω πεταλιέρα , πραγμα το οποιο δεν θελω αφου με ενδιαφέρει μόνο το Speaker simulator

 

Ευχαριστω για την βοηθεια και το χρονο σας

 

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως χρειάζεσαι και προενίσχυση για να γράψεις καρφί σε κάρτα ήχου, σε συνδυασμό με τα πετάλια σου - εκτός κι αν έχεις ήδη ή έχω λανθασμένη εντύπωση...

 

Όπως και να'χει πάντως, πολύ καλά μηχανήματα είναι τα Palmer (PDI 03-05 κλπ.). Δεν έχω και την τεράστια εμπειρία, αλλά όσα έχω ακούσει ήταν πραγματικά απίστευτα και πιστεύω πως τ'αξίζουν τα λεφτά τους. Έχουν συζητηθεί μάλλιστα ξανά στο forum, αν θες ψάξε τις ανάλογες συζητήσεις και θα βρείς αρκετές γνώμες γι'αυτά. Αρκετά λέγονται και για τα SE της Groove tubes αλλά προσωπικά δεν έχω ακούσει οπότε δεν σε παίρνω στο λαιμό μου...

 

Κατά τ'άλλα μπορείς άνετα να χρησιμοποιήσεις κάποια πεταλιέρα, η Line 6 μάλλιστα έχει από τις καλύτερες εξομοιώσεις καμπινων στο χώρο κατ'εμέ, αν και οι περισσότερες πεταλιέρες έχουν αρκετά πειστικά αποτελέσματα, οπότε μην το απορρίπτεις εντελώς.

 

Από software υπάρχουν επίσης αρκετά, από τα γνωστότερα guitar rig, recabinet, revalver και ampitube έως και πάρα πολλά εντελώς freeware και open source τα οποία προφανώς μπορείς να δοκιμάσεις άνετα, και βλέπεις τι σου κάνει και τι όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε αυτό το free plugin προγραμματάκι.. http://www.hitsquad.com/smm/programs/keFIR/

στο οποίο μπορείς να φορτώνεις cabinet impulses και μετά ψάξε στο internet να βρείς impulses που να σου "κάνουν" ηχητικά...

 

(Εδω πχ θα βρείς αρκετές... http://www.guitarampmodeling.com/viewforum.php?f=32 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μόλις έχω παραγγείλει αυτές τις μέρες το GI-100 της behringer για την ίδια δουλειά που το θές και εσύ.

 

σκοπεύω να το χρησιμοποιώ ως εξής:

παρεμβάλλω το behringer ανάμεσα στον output transformer του ενισχυτή μου και το ηχείο, και με ενεργοποιημένο το φιλτρο για cab simulator παίρνω το balanced output του behringer και το πάω στην κάρτα ήχου.

 

έτσι, μπορώ να ηχογραφώ στο αριστερό κανάλι της κάρτας εσωτερικά τον ενισχυτή, απλα με το ηχείο του simulator, και στο δεξί κανάλι το μικρόφωνο απο την πραγματική μου καμπίνα.

 

στη μίξη με το pan δημιουργέις το επιθυμητό αποτέλεσμα :)

 

 

στην περίπτωση που θες να παιζεις και να μην ακούγεται, μπορείς να συνδέσεις αντι για ενισχυτής->behringer->ηχείο,

ενισχυτής->behringer->dummy load

 

υπάρχει και η εύκολη λύση να παίρνεις το σήμα όπως είναι απο τα πετάλια σου στο beringer και απο εκέι να στέλνεις την balanced έξοδο στην κάρτα σου, αλλά έτσι δεν ηχογραφείς τον ενισχυτή σου καθόλου, οπότε υποθέτω θα ακούγεται λιγάκι "πλαστικό", όμως για να ηχογραφείς φράσεις κλπ μέσα στη νύχτα είναι απίστευτα εύκολο.

 

 

όλη αυτή τη δουλειά μπορεί να την κάνει κι άλλο μηχανηματάκι, απλά το behringer ειναι πολύ φτηνο :)

 

ανυπομονώ να έρθει!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας δοκιμασες να ηχογραφησεις κατευθειαν απο την κιθαρα και τα πεταλια στην καρτα ηχου?

 

προσωπικα,το εχω κανει πολλες φορες. Ο ηχος μαλιστα υπο καποιες προυποθεσεις μπορει να ειναι ικανοποιητικος. Γιατι γραφεις "θελω να μπορω να ηχογραφω καρφι στο pc με τα πεταλακια μου" και δεν καταλαβαινω τι σε εμποδιζει!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας δοκιμασες να ηχογραφησεις κατευθειαν απο την κιθαρα και τα πεταλια στην καρτα ηχου?

 

προσωπικα,το εχω κανει πολλες φορες. Ο ηχος μαλιστα υπο καποιες προυποθεσεις μπορει να ειναι ικανοποιητικος. Γιατι γραφεις "θελω να μπορω να ηχογραφω καρφι στο pc με τα πεταλακια μου" και δεν καταλαβαινω τι σε εμποδιζει!  Tongue

 

φυσικα και δοκιμασα καρφι

Αλλα τα πεταλακια ειναι φτιαγμενα να ακουγονται απο ηχεια για κιθαρα

Αν τα βαλέις καρφι σε υπολογιστη..ακους συχνοτητες τις οποιες κοβουν τα ηχεια κιθαρας με αποτελεσμα ενω εχουμε χειμωνα να νομιζεις οτι εχουμε καλοκαιρι απο τα...ΤΖΙΤΖΙΚΙΑ

 

Φιλε ηρακλη οταν ερθει το behringer κανε ενα review

 

longshadow το προγραμματακι αυτο δουλευει μεσα απο cubase?

 

Χ-minor η καρτα μου εχει προενισχυση

αυτα τα palmer φθηνα ειναι ,,,λες να κανουν δουλεια?

 

Di ειναι ?

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και δοκιμασα καρφι

Αλλα τα πεταλακια ειναι φτιαγμενα να ακουγονται απο ηχεια για κιθαρα

Αν τα βαλέις καρφι σε υπολογιστη..ακους συχνοτητες τις οποιες κοβουν τα ηχεια κιθαρας με αποτελεσμα ενω εχουμε χειμωνα να νομιζεις οτι εχουμε καλοκαιρι απο τα...ΤΖΙΤΖΙΚΙΑ

 

 

χμμ περιεργο, δεν ειχα τοσο εντονο προβλημα...ειδικα με κιθαρα με διπλους μαγνητες.

Αλλωστε ειπες οτι θελεις απλα να καταγραφεις ιδεες! Σε αυτη την περιπτωση φανταζομαι σου κανει και το guitar rig, αφου υπαρχει καλη καρτα ηχου. Οσο για πεταλακι που ρωτησες, μια καλη προταση ειναι το blackstar dual dist που εχει D.I. & σου δινει τη δυνατοτητα κατευθειαν ηχογραφησης.

 

Αν βρεις καμια καλη λυση, ενημερωσε μας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου