Προς το περιεχόμενο

Eισαγωγή κιθάρας από Αμερική (δασμοί κτλ)!SOS-HELP-MAYDAY!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε. Αν έχεις να προσθέσεις κάτι για την περίπτωση που την εισάγει ο φίλος μου όπως ανέλυσα παραπάνω ή αν κάποιος άλλος έχει να προσθέσει κάτι παρακαλώ στείλτε γιατί επείγει!

Αυτό με ενδιαφέρει και εμένα. Είχα ρωτήσει και εγώ εδώ και πήρα την κλασική απάντηση "ψάξε!". Παιδιά έψαξα και βρήκα τα πάντα για τους δασμούς αλλα τίποτα για την περίπτωση του να την φέρει φίλος σαν δικό του αντικείμενο. Εντάξει μπορεί να είμαι ηλίθιος και να μην ξέρω να ψάξω για αυτό κάποιος με υψηλότερο iq απο το δικό μου μπορεί ίσως να μου στείλει το link απο το συγκεκριμένο τοπικ. Δε ζητάω να μου κάνει αυτός την ανάλυση.

Επείσης έχω έναν γνωστό που είναι ναυτικός. Και θα έρθει σε 2 μήνες. Ξέρει κανείς μήπως τι παίζει με αυτούς? Ελέγχονται το ίδιο αυστηρά? Περνάνε τα πράγματά τους τελωνίο? ΝΑΙ! Θα ρωτήσω και τον ίδιο αλλα για ένα μήνα δε θα έχει κινητό. Μέχρι τότε αν ξέρει κανείς κάτι... βοηθάει

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ReCoc ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Μη έχοντας να κάνω τίποτε άλλο αποφάσισα κι εγώ να ψάξω :D όπως είναι κοινή πρακτική εδώ. Η παρατήρησή σου πάντως είναι πολύ σωστή - ΚΑΙ ΤΑ LINK ΒΟΗΘΑΝΕ! :D Αυτό ακριβώς το λινκ που μου έστειλες κοιτούσα συμπτωματικά τόση ώρα... Και πάνω που πήγα να βρω απάντηση στην καυτή περίπτωση της εισαγωγής με τη βοήθεια φίλου... το θέμα τελείωσε... :evil: Όποιος μπορεί να συμβάλει σε αυτό το ζήτημα . . . ας το κάνει!!! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι υπάρχει ένα ακόμα σενάριο... Σε περίπτωση που το μαγαζί δεν δεχτεί για λόγους νομιμότητας να δηλώσει το προιόν ως δώρο ή να ρίξει πολύ την δηλωμένη αξία του προιόντος... αν την παραλάβει ένας φίλος στην Αμερική και μετά την στείλει εκείνος (ως ιδιώτης) ως δώρο θα επιβληθούν δασμοί;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία αν είναι δώρο ή οτιδήποτε! Αυτό που μετράει είναι η δηλωμένη αξία του αντικειμένου! Εγώ σου είπα κάντο έτσι (και το έχω κάνει άπειρες φορές) αλλά υπάρχει 1 πιθανότητα στις 100 να πάθει κάτι στη μεταφορά και μετά πέρνεις ξέρεις τι.

 

Όσο αφορά το άλλο θέμα και εκεί τα πράγματα είναι ξεκάθαρα! Ο νόμος ορίζει πως κατα την είσοδο σου στη χώρα και προερχόμενος από χώρα εκτώς Ε.Ε. πρέπει να δηλώσεις όποια αγορά έχεις κάνει. Τώρα το τι θα δηλώσεις και αν το δηλώσεις και αν θα πάρεις το ρίσκο να μην το δηλώσεις είναι δική σου επιλογή και το αν θα το ψάξουν παραπέρα είναι δική τους. Το θέμα είναι ότι παρανομείς και όπως γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις όταν παρανομείς ή σε πιάνουν και πληρώνεις ή είσαι τυχερός και την σκαπουλάρεις. Simple as that

 

Δεν το έχω επειχηρήσει και ούτε ξέρω κάποιον που το έχει κάνει, αν κάποιος το έχει κάνει ή ξέρει κάποιον που το έχει κάνει θα σου απαντήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου