Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά. Ποιό από τα δύο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.thomann.de/gr/beyerdynamic_dt770pro.htm

http://www.thomann.de/gr/beyerdynamic_dt990pro.htm

 

Είμαι μεταξύ αυτών των δύο. Ποιό να προτιμήσω και γιατί; Έχει να προτείνει κάποιος κάτι άλλο μέχρι ¤150 ; Ευχαριστώ!

 

(μου έχουν πει και γι'αυτα http://www.thomann.de/gr/akg_k141_studio.htm μπορούν να συναγωνιστούν τα παραπάνω; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξαρτάται τι θες να κάνεις. Τα 990 είναι ανοιχτού τύπου και τα 770 είναι κλειστού. Και τα akg ημιανοιχτού.

Οι ερωτήσεις "πιο είναι καλύτερο" δεν γίνεται να απαντηθούν σωστά ακόμα και από αυτόν που σταλήθεια ξέρει γιατί το "καλύτερο" έχει να κάνει με τη χρήση.

Αν θες για ηχογράφηση θα πάρεις κλειστού για να μην ακούγεται ήχος προς τα έξω.

Αν θες μόνο για να ακούς να πάρεις τα ανοιχτού τύπου γιατί λένε πως είναι λίγο πιο φυσικά στον ήχο.

Τα ημιανοιχτού είναι κάτι ανάμεσο.

Και τα 3 είναι κάλα ακουστικά. Τα bayerdynamic εχουν και ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με τον x-pap, κάνε αγορά βάση για πια χρήση τα θες.

 

χρησιμοποιώ τα DT 770 για paning και για άλλες στουντιο χρήσης και μου αρέσουν δεν με έχουν ξεγελάσει ποτέ, αν βρεθώ σε στουντιο που δεν γνωρίζω τα ηχεία, κουβαλάω και τα ακουστικά μου.

 

τα 141 της akg δεν τα έχω ακούσει, έχω ακούσει καλά σχόλια και θέλω να τα αγοράσω κάποια στιγμή και να μάθω τον ήχο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να διατυπώσω μια μικρή ένσταση ως προς την ποιότητα των AKG 141 τα οποία και τα άκουσα στο Bon Studio.

 

Αυτό που συμπέρανα ήταν μια ποιοτική συχνοτικά ανομοιομορφία αφού τα συγκεκριμένα ακουστικά παρουσιάζουν την μεσουψηλή-υψηλή περιοχή με εξαιρετικό τρόπο (σε σχέση με κάτι παλιά Stanton Pro 1000 που τα είχα πάρει μαζί μου για Α-Β σύγκριση) αλλά στις μεσοχαμηλές-χαμηλές συχνότητες με απογοήτευσαν έχοντας μπουκωμένο (κατά τα αυτιά μου...) ήχο.

 

Εκείνη την εποχή έψαχνα ένα ζευγάρι καλά ακουστικά για τον πατέρα μου ο οποίος απλά τα ήθελε για ακρόαση μουσικής και έτσι τελικά προτίμησα να αγοράσω ξανά τα Stanton (τα παλιά τα κράτησα εγώ :( )που είχαν, κατά την άποψή μου πάντα, πιο ομοιογενή ήχο.

 

Σημειώνω ότι τα AKG 141 τα απέκλεισα και για τον λόγο ότι στο αυτί μου δεν κάθονταν καθόλου άνετα σε σχέση με τα κλειστού τύπου Stanton τα οποία και θεωρώ πολύ ξεκούραστα (και δροσερά!) ακουστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα beyer είναι σαν την genelec στα ηχεία,δηλαδή όμορφος χρωματισμένος ήχος.

Αν θες critical listening θα πρέπει να ανέβεις λίγο στα 220-230¤ και να πας σε sony mdr-7509,ακουστικό με πιο μεγάλη ακρίβεια.Προσοχή,όχι το 7506 που είναι στα ίδια λεφτα με το beyer,δεν έχει καμία σχέση με το 7509.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου