Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για εξοπλισμό home studio


b.o.b

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά καινούργιος στο φορουμ και θέλω βοήθεια μ' έναν προβληματισμό που έχω γιατί ψιλοσκάλωσα  :-\...

 

Λοιπόν θέλω να μπορώ να κάνω ηχογράφηση με τα εξής όργανα ντραμς (το σετ είναι πλήρης δηλαδή υπολογίζω 8 mics σίγουρα αν όχι 9(υπερβολικό το ξέρω :o)) στην συνέχεια ηλ.μπάσο, κιθάρα-ες, φώνη-ες, αρμόνιο και ίσως ορισμένα κομμάτια να έχουν κάποια synths...

 

Η ηχογράφηση θα είναι συνήθως έως και πάντα overdubbing λόγο χώρου στα κανάλια της κονσόλας.

 

Αυτό για να σας κατατοπίσω ως προς τα όργανα αν και αυτό με το οποίο έχω σκαλώσει είναι τα ντραμς...

 

Τώρα υπάρχον εξοπλισμός είναι η κονσόλα Mackie Onyx 24.4 στην οποία θα προ ενισχύονται τα σήματα και για overdubbing πιστεύω είμαι οκ σωστά?? αυτή ήταν και ή πρώτη ερώτηση  :P ποία είναι δηλαδή η γνώμη σας για την συγκεκριμένη κονσόλα για την δουλεία που την θέλω...

 

Και τώρα στα δύσκολα, σκεφτόμουν σοβαρά να πάρω τα pro tools και να κάνω εκεί την δουλεία μου (επεξεργασία κάθε track ξεχωριστά με κάποια ποιότητα, καθώς και δυνατότητα να πάρω το project και να πάω σε κάποιο studio κατευθείαν εύκολα και γρήγορα και να τελείωνα εκεί κάποια πιο σοβαρή δουλειά)

 

Το πρόβλημα είναι όπως θα καταλάβατε ότι καλά όλα τα όργανα, αλλά από τα ντραμς μπορώ να πάρω μόνο ένα left-right άρα πάει η ξεχωριστή επεξεργασία κάθε track  :'( όσο αφορά τα τύμπανα...

Εκτός βέβαια από την περίπτωση του να έπαιρνα τον controller 002 ή 003 της digi αλλά και οι 2 ξεπερνάνε κατά πολύ το budget που είχα κατά νου...

 

Και εδώ είναι η δεύτερη ερώτηση υπάρχει μήπως κάποια λύση που να μην βγάζει απ' το πρόγραμμα τα pro tools ή αν όχι τότε εφόσον πάω σε άλλο sequencer (μάλλον cubase με βλέπω αν όχι pro tools) ποίες κάρτες ήχου μου προτείνετε??

 

3η ερώτηση... αν αντί για pro tools χρησιμοποιούσα logic θα άλλαζε κάτι?? (με το συγκεκριμένο sequencer δεν έχω ξανά δουλέψει αν και μου έχουν πει ότι είναι πιο εύκολο από τα pro tools στα midi)

 

Για το logic δεν γνωρίζω αν χρειάζεται δική του κάρτα ή αν λειτουργεί με οποιαδήποτε άρα χρειάζομαι και εδώ βοήθεια  ::)

 

 

Αυτά... 4 ερωτήσεις και εννοείτε διορθώστε με αν κάτι έχω σκεφτεί λάθος!!!

 

Συγνώμη εάν το postαρα σε λάθος topic ή εάν υπήρχε κάποιο παρόμοιο θέμα, με μια γρήγορη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι αλλά ήταν πάρα πολλές οι σελίδες και δεν προλάβαινα να τις διαβάσω όλες :-X

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Ξέχασα να συμπληρώσω κάτι: έχω σκεφτεί επίσης το να πάρω κάποιο multi track εγγραφέα και να τον συνδέσω στα directs outs της κονσόλας και στην συνέχεια (αφού ηχογραφήσω τα τύμπανα) να κάνω αναπαραγωγή από τον εγγραφέα και εγγραφή στα pro tools δύο δύο tracks... αλλά δεν ξέρω πως θα είναι η ποιότητα μετά από τόσες αλλαγές από μηχάνημα σε μηχάνημα (ακόμα και με balanced συνδέσεις) καθώς και την τιμή για έναν multi track recorder...(δεν ξέρω αν αξίζει το χρήμα και τον κόπο κάθε φορά)

 

Τις γνώμες σας κύριοι και κυρίες  !!! βοηθειάααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι πιο φτηνό....

 

http://www.thomann.de/gr/m-audio_delta_1010lt.htm

 

Και κάπως πιο κυριλέ...

 

http://www.thomann.de/gr/m-audio_delta_1010.htm

 

 

Αυτά για protools mpowered. Άμα ξεκολλήσεις΄από τα protools υπάρχουν και άλλες λύσεις.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση... Δικό μου λάθος (παρόλο [που προσπάθησα να μην ξεχάσω να αναφέρω κάτι  :-[) τα LE είναι αυτά που με ενδιαφέρουν  :P

 

Πάντως δεν ήξερα ότι οι κάρτες m-audio λειτουργούν με τα m-powered...

 

Ξέρετε ποίες ακριβώς είναι οι διαφορές εκτός του hardware ανάμεσα σε m-powered και LE??

 

Και φίλε manosx για πες μου και άλλες λύσεις για αν ξεκολλήσω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις στην κατοχη σου ενα υπεροχο μηχανακι.

 

Η αδυναμια επεξεργασιας που λες για τα τυμπανα δεν ισχυει καθως η κονσολα

εχει direct out με δυνατοτητα επιλογης ως προς το eq pre η post.

 

Θα σου προτεινα να ξαναδεις το manual και να μαθεις την χρηση της πριν

αρχισεις να ψαχνεσαι με το τι αλλο χρειαζεσαι.

 

Οσο για καρτες... θα βρεις ενα σκασμο αποψεις εδω μεσα. ;)

 

Καλο διαβασμα!

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομε που ακούω καλά λόγια για την κονσόλα  ;D ωραία !!!

Το γνωρίζω για το EQ της κονσόλας ότι περνάει στο σήμα των directs outs (και μάλιστα έχει και χαμηλό λόγο σήματος προς θόρυβο στην έξοδο ;)) αλλά τι γίνετε με τους δυναμικούς επεξεργαστές?? θέλω να πειραματιστώ στο θέμα ηχογράφηση ντραμς και όχι απλά να group-άρω και να βάζω ένα compressor σε όλο το kit...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε για να γράψεις τα τύμπανα θα πρέπει:

 

α) Να έχεις κάρτα ήχου με 8 είσοδους αν κι εγώ θα σου πρότεινα να το σκεφτείς αργότερα αν μπορείς να κάνεις επέκταση στα 16 κανάλια ταυτόχρονης εγγραφής για να είσαι καλυμένος στο 90% των περιπτώσεων.

 

β) Να έχεις τα μικρόφωνα να καλύψεις το drumset

 

γ) Υπολογιστή

 

δ) Προενισχύσεις για τα μικρόφωνα ( αυτό το έχεις από την κονσόλα )

 

ε) Πρόγραμμα για να γράψεις αυτό που θέλεις να γράψεις ( cubase, sonar, protools κτλ κτλ η επιλογή είναι δική σου ).

 

Αφού στήσεις τα μικρόφωνα και τα συνδέσεις στην κονσόλα, η αποψή μου βέβαια είναι αυτή τώρα με το ψηφιακό domain, να πάρεις direct out από την κονσόλα τα κανάλια που έχεις τα μικρόφωνα αυτούσια χωρίς να ανακατέψεις eq η dynamics processor ( limiter - compressor ).

 

Ετσι τηα έχεις την επιλογή αργότερα να επεξεργαστείς το σήμα που έγραψες όπως θέλεις εσύ και να μή χρειάζεται να μπαίνεις στο τρυπάκι να ξαναγράψεις ένα θέμα γιατί εκεί ήταν ίσως πιο δυνατά και ακούγεται περισσότερο η επιρροή του κομπρεσσορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι λιγακι μπερδεμενος (καλα οσον αφορα το θεμα ηχογραφησης,επεξεργασιας και μιξης εισαι..χαμενος στο διαστημα... ;D)

 

Τα πραγματα ειναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ απλα στην περιπτωση σου.

 

ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΣΕΙΣ εχεις (ειναι οι εισοδοι της κονσολλας σου),δεν ειναι και το holly grail αλλα ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

 

Θα χρειαστεις:

 

-1 pc ( η αν θες να τρεξεις LOGIC ενα Mac)

-1 ή περισσοτερες ΚΑΡΤΕΣ ηχου (αναλογα με τα καναλια που θες να εχεις)

-ΜΙΚΡΟΦΩΝΑ για να γραψεις τα ντραμς σου.

-1 daw (Cubase,Sonar,Pro Tools,Logic,Samplitude κτλ)

 

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ ηχογραφησης  ;D:

 

-Συνδεεις τα μικροφωνα (ανοιγεις το Phantom power για οσα το χρειαζονται) με την κονσολα (εκει που λεει ΙΝ... ;D).

 

-Συνδεεις την εξοδους (εκει που λεει ΟUΤ... ;D) καθε καναλιου με τις εισοδους (εκει που λεει LINE-ΙΝ) της καρτας

 

-Ηχογραφεις στο daw που εχεις (ρυθμιζοντας τα levels ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΝΣΟΛΛΑ σου)

 

-Απο εκει και περα μιξαρεις,κονμπρεσσαρεις και κανεις οτι σου γουσταρει ΜΕΤΑ την ηχογραφηση στο daw.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΚΤΕΛΕΣΗ ηχογραφησης  ;D:

 

-Συνδεεις τα μικροφωνα (ανοιγεις το Phantom power για οσα το χρειαζονται) με την κονσολα (εκει που λεει ΙΝ... ;D).

 

-Συνδεεις την εξοδους (εκει που λεει ΟUΤ... ;D) καθε καναλιου με τις εισοδους (εκει που λεει LINE-ΙΝ) της καρτας

 

-Ηχογραφεις στο daw που εχεις (ρυθμιζοντας τα levels ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΝΣΟΛΛΑ σου)

 

-Απο εκει και περα μιξαρεις,κονμπρεσσαρεις και κανεις οτι σου γουσταρει ΜΕΤΑ την ηχογραφηση στο daw.

 

 

 

Καλά τα λές αλλά το τελευταίο μου θυμίζει λίγο Βέφα Αλεξιάδου ;)

 

Μην με παρεξηγήσεις πλάκα κάνω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και χαμένος στο διάστημα ρε παιδεία, τι είπα που οδήγησε σε αυτό το συμπέρασμα?? ???

 

Λοιπόν είχα ζητήσει βοήθεια κυρίως για την κάρτα του Daw στην περίπτωση των pro tools LE και από ότι φαίνεται οι λύσεις είναι οι εξής: 1) Digi 003 Factory, 2) Digi 003 Rack, 3) Digi 003 Rack+

 

Μάλλον τελικά θα πάρω το Digi 003 Factory και λύθηκε το πρόβλημα για overdubbing ηχογράφηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου