Προς το περιεχόμενο

Προστασία synths από ρεύμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρους του forum για να ανοίξω το θέμα,απλά έχει να κάνει με τα synths!

 

Θέλω να αγοράσω πολύμπριζο για την προστασία των οργάνων μου από κεραυνούς,διακοπές ρέυματος και γενικά οτιδήποτε έχει σχέση με το ρεύμα που μπορεί να κάνει ζημιά!

 

Τι προτείνετε εσείς?

Ήθελα να ακούσω απόψεις,γιατί είναι λιγάκι ευαίσθητο το θέμα και δεν ήθελα να πάρω μόνος κάποια συσκευή!

Δεν μπορείς να παίζεις με αυτά τα πράματα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιείς κάποιο εσύ?

Έχεις να προτείνεις κάτι που να κάνει την δουλειά του αξιοπρεπώς?

Δεν μπορώ να καθορίσω και το κόστος,γιατί μια σίγουρη λύση,δεν ξέρω σε τι τιμή κυμαίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δυο, το ενα για το PC και ενα μικροτερο για τα synths. Πρεπει να υπολογισεις πρωτα ποσα W συνολικα ειναι ολα τα synths σου και μετα να κοιταξεις τι θα αγορασεις.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

τα παρακάτω κανουν?

 

Εχω δει δύο προιόντα ένα με 3.40€ και είναι αυτό και ένα με 10.40€ που είναι αυτό.

 

για προστασία ενός laptop από το ρεύμα κάνουν τα παραπάνω; ποιο είναι καλύτερο; ποια η διαφορά τους;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παρακάτω κανουν?

Ποια παρακατω? ???

Btw, UPS με... 3.40€ και 10.40€ δεν θα βρεις. Η μπαταρια τους μονο κοστιζει πολυ παραπανω. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι λες "ποια παρακατω"?κανε κλικ στη λεξη "αυτο" και θα το δεις

Δεν αναφερομαι σε ups αλλα σε φις για προστασια απο κεραυνους και υπερτασεις ρευατος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια οικονομική λύση σταθερής αξίας είναι να βάλεις ένα Line R .Σου δίνει σταθερή τάση όλη την ώρα την λειτουργίας. Αν θέλεις να αποφύγεις πιθανό κόψιμο του ρεύματος βάζεις και ένα ups. Η πιο οικονομική λύση , την οποία χρησιμοποιώ, είναι τα πολύπριζα ασφαλείας.Πριν από αυτά, σε λαιβάδικο πήρα όργανο στο χέρι με καμένη μητρική.

 

Ότι πληρώνεις, παίρνεις.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι λες "ποια παρακατω"?κανε κλικ στη λεξη "αυτο" και θα το δεις

Εγω εκανα κλικ στο "τα παρακατω" αλλα...Και το "αυτο" btw δεν φαινεται οτι ειναι λινκ, η λεξη ειναι ακριβως οπως και οι αλλες, ιδιο χρωμα/τυπος κλπ... ::)

Τελος παντων, καλοι οι σταθεροποιητες τασης και ολα αυτα αλλα οταν κοπει το ρευμα δεν σε σωνουν. Αγορασε ενα line interactive UPS να εχεις το κεφαλι σου ησυχο, τα περισσοτερα απο αυτα εξαλλου ειναι και σταθεροποιητες τασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει A.V.R και με ρελέ και με σερβομηχανισμό και είναι όλοι τους επίφοβοι..Είμαι ηλεκτρονικός και σε πειράματα που έκανα, το πολύμετρο έδειχνε ότι ήθελε..Τώρα..Τα line interactive UPS  μπορεί να ελεγχουν μεν την τάση εξόδου και να είναι σταθερή, αλλά αυτη η τάση περνάει απο την μπαταρία ... που σημαινει ότι βγάζουν τροποποιημένο ημίτονο...όχι καθαρο εναλλασόμενο ρεύμα (με απλά λόγια).Πράγμα το οποίο ζορίζει τα τροφοδοτικά των οργάνων...Το καλύτερο είναι ένα καλό πολύμπριζο ή ένα Power conditioner και ένα stand by ups το οποίο Ups αφήνει να περνάει το ρεύμα χωρίς να παρεμβάλει την μπαταρία(παρα μόνο όταν κοπεί το ρεύμα για λίγα δευτερόλεπτα...αν είναι μεγάλη η διακοπή κλείνεις το όργανο και τέλος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου