Προς το περιεχόμενο

Ποιά η διαφορά Eurorack & Xenyx;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τη μπάντα μου παίζουμε ηλεκτρονική μουσική.

Επειδή παίζουμε σε κλαμπάκια (που σημαίνει ότι δεν υπάρχει κατάλληλος εξοπλισμός για live από τα μαγαζιά) θέλουμε μία κονσόλα στην οποία επάνω συνδέουμε 3 synths μονοφωνικά, μία πεταλιέρα δύο μικρόφωνα και laptop. Από εκεί στέλνουμε την έξοδο κατευθείαν στον ενισχυτή του μαγαζιού.

 

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσαμε την Behringer Eurorack UB1202 FX αλλά επειδή είναι μικρούλα δείχνει να ζορίζεται και θα θέλαμε κάτι μεγαλύτερο.

 

Βλέποντας και πάλι για behringer είδα την UB1222 FX Pro ή την UB 1832 FX Pro αλλά δεν ξέρω αν θα έχω διαφορά στον ήχο σε σχέση με αυτή που έχω ή απλά θα έχω περισσότερα κανάλια.

 

Επίσης είδα τη σειρά Xenyx και συγκεκριμένα την Xenyx 1832 FX οι οποίες είναι ακριβότερες οπότε υποθέτω κάτι θα έχουν παραπάνω από τις Eurorack.

 

Ξέρει κανείς να με βοηθήσει ή να προτείνει κάτι άλλο όχι πάνω όμως από 300 ευρώ!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι h xenyx έχει κανα δύο πράγματα παραπάνω από την Eurorack όπως πχ διαφορετικοί προενισχυτές, σύνδεση με usb ...

 

Επίσης δεν περιέχει μόλυβδο στα κυκλωματά της. αυτά από όσο ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ ότι έχω δει η εταιρία λέει όχι φοράνε αγγλικούς προενισχυτές και τις πλασάρουν ως αυτές με τον λιγότερο θόρυβο σε σχέση με της Eurorack

τώρα αν ισχύει δεν ξέρω γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει τις Eurorack

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ ότι έχω δει η εταιρία λέει όχι φοράνε αγγλικούς προενισχυτές και τις πλασάρουν ως αυτές με τον λιγότερο θόρυβο σε σχέση με της Eurorack

 

Δε λεει για αγγλικους προενισχυτες... Λεει για british style EQ. Και αυτα μονο και μονο γιατι αντιγραφει τις Onyx της Mackie.

 

Onyx - Xenyx... Το πιανεις ετσι; Οι περιγραφες τους ειναι ιδιες, οι διαφημιστικες τους καταχωρισεις επισης και εχουν προσπαθησει να μοιαζουν κιολας με τις Onyx στο design... Ματαια φυσικα...

 

Για του λογου το αληθες οριστε και τα link για τα δυο αυτα μοντελα...

http://www.mackie.com/products/onyx1620/index.html

http://www.behringer.com/2442FX/index.cfm?lang=eng

 

Τα ανιστοιχα φυσικα συμβαινουν και για τις Eurorack της Behringer με τις VLZ Pro της Mackie...

 

Οσο για την ερωτηση του vangelisorfas δεν καταλαβαινω γιατι η Behringer Eurorack UB1202 FX "ζοριζεται" λογω μεγεθους...

 

Αναμεσα στις UB1222 FX Pro ή  UB 1832 FX Pro και Xenyx 1832 FX  παντως εννοειται πως θα επερνα την φθηνοτερη μιας και δεν θα με ενδιεφερε τιποτε αλλο αν κοιταω τετοιες κονσολες. Οποτε την φθηνοτερη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

H ΧΕΝΥΧ ΦΟΡΑΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΣΗ ΠΟΥ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΝΕΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 16ΚΗΖ. ΟΙ ΠΑΛΙΕΣ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΣΕΙΣ ΤΗΣ BEHRINGER ΕΙΧΑΝ ΩΦΕΛΙΜΟ ΜΕΧΡΙ 12-14ΚΗΖ!!!  ΕΠΕΙΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΘΟΡΥΒΩΔΕΙΣ (ΦΥΣΗΜΑ....) ΣΤΟ EQ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΣΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΕΓΩ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ XENYX ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ. ΠΡΟΣΟΧΗ, ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.... ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΗΧΟΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥΣ SITE, ΣΑΣ ΥΠΟΓΡΑΦΩ ΠΩΣ 8 ΣΤΙΣ 10 ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΙΔΕΑ ΣΑΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ, ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΑΚΟΥΤΕ...

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και αυτό που ακούμε είναι αυτό που θέλουμε να αγοράσουμε... πάντα αλληλένδετα είναι αυτά. Και μην γράφεις βρε άνθρωπε με κεφαλαία! Ωραία τα γραφόμενά σου αλλά είναι σαν να ουρλιάζεις!  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου