Προς το περιεχόμενο

Build your own clone (byoc) kits. Γνώμες;


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι κόστισε γύρω στα 90€ (93 αν θυμάμαι καλά...)

 

Σκέφτομαι να δοκιμάσω τις εξής 2 εναλλακτικές μεθόδους:

1) έχω αγοράσει χαρτί χαλκομανίας, πάνω στο οποίο θα τυπώσω το σχέδιο σε αντικατοπτρισμό και θα δοκιμάσω να το "σιδερώσω" πάνω στο μέταλλο. Αν πετύχει μετά θα βρώ κάποιο διάφανο σπρέϋ για να το ψεκάσω και να μη φεύγει το χρώμα από την χρήση. Αν δε πετύχει, τότε

2) θα τυπώσω το σχέδιο πάνω σε απλό αυτοκόλλητο χαρτί και θα το κολλήσω πάνω στο μέταλλο ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ηλία σε παρακαλώ μπορείς να μου πείς ποιο πετάλι εχεις διότι ο τύπος έχει 3 versions που δεν καταλαβαίνω την διαφορά τους ειδικά το τελευταίο

1) B.Y.O.C. Large Beaver (Triangle V.1 Specs) $139.00

2) B.Y.O.C. Large Beaver (Ram's Head Specs) $139.00

3) B.Y.O.C. Large Beaver (Swollen Pickle Specs) $155.00 (έχει και διαφορά στην  τιμή)

 

Πάλι με κόλησες ρε παιδακι μου και πάω για πεταλάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπέρδεψες τώρα...!!!

 

http://www.buildyourownclone.com/beaver.html

 

Εγώ ΜΙΑ έκδοση βλέπω εδώ να πουλιέται, αυτή που πήρα κι εγώ.

 

Απλά μέσα έχει διαφορετικούς τύπους τρανζίστορ, και διαφορετικές οδηγίες, για να μπορέσεις να φτιάξεις όποια εκδοχή θες εσύ.

 

Εγώ έφτιαξα την Triangle Version ;)

 

Διάβασε τι λέει ο τύπος από το Gilmourish:

"- The Large Beaver is a straight clone of the EH ’71 “Triangle” Big Muff. It’s bright, with warm lows and great dynamics. What I like about this is that it has an extremely “tidy” and clean signal that lets you hear every string when you strum a chord. The Beaver has tons of sustain and slightly more gain than the Sovteks (although the Sovteks sound boomy and therefore heavier). Highly recommended for Animals and On an Island but it’s definitely a versatile Muff. This sounds great on its own, with a booster/overdrive behind it or with some additional mid EQ for the more modern tones."

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Οκ αλλά ο τύπος δεν στέλνει Ελλάδα και εσύ το αγόρασες από

http://axeandyoushallreceive.com/store/page1.html

εσύ είχες βάλει αυτό το link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, ο ίδιος γράφει στο τέλος από αυτό το ωραιότατο άρθρο του για τα Big Muffs:

 

http://www.gilmourish.com/?page_id=213

 

Well, so I guess you’re still left with the same question as when you started reading… Which Muff should you get? I hope you have a better idea at least but I must say that my hottest tip for a reasonably priced, easy to find Muff would be the BYOC Large Beaver. If you have a little more to spend or good portion of patience, I’d go for a Skreddy Pink Flesh or ultimately a green Sovtek off EBay.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Δημήτρη, κοιτάς τα Pre-Built kits!!!

 

Εδώ δες:

http://axeandyoushallreceive.com/biglist.htm#BYOC

 

Επίσης, έχε υπόψιν σου ότι αν παραγγείλεις 3 kits, παίρνεις ένα phaser kit δώρο ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ ούτε κάν το πρόσεξα.....sorry πάντος άμα θέλω να μην μπλέξω με κολλητηρια και κλπ καλα είναι

 

Πιστεύω πάντως ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο να το φτιάξεις μόνος σου...(άσε που έχει και τη χαρά της δημιουργίας) ;)

 

Εδώ κατάφερα και το έφτιαξα ΕΓΩ!!! ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε χρόνο δεν έχω από όρεξη ....να φάνε και οι κότες.......μάλλον έτοιμο θα το πάρω αλλά δεν ξέρω ποιά

είναι η διαφορά του δικού σου με τα αλλά δύο....αυτό ρώτησα εάν ξέρεις καλέ μου ΦΩΤΙΝΟΥΛΗ...χαχα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε χρόνο δεν έχω από όρεξη ....να φάνε και οι κότες.......μάλλον έτοιμο θα το πάρω αλλά δεν ξέρω ποιά

είναι η διαφορά του δικού σου με τα αλλά δύο....αυτό ρώτησα εάν ξέρεις καλέ μου ΦΩΤΙΝΟΥΛΗ...χαχα

 

 

Δεδομένου ότι κι εσύ είσαι Gilmour-ικός, θα παραθέσω πάλι την άποψη του Bjorn (μιας και δεν έχω προσωπική εμπειρία):

 

Electro Harmonix (1971) “Triangle” Muff

- The first Big Muff is by many regarded as the best sounding with the purest tone. Lots of rich sustain and dynamics with a pronounced bass/treble tone. Although David used a “Ram’s Head” Muff on Animals, I recommend the “Triangle” for its bright and dynamic tone. Also recommended for On an Island stuff but all in all a very versatile pedal suitable for any Gilmour period. Its clean (as in “not muddy”) tone, makes it very easy to blend in overdrives and EQs in order to shape any tone you want.

 

 

1973 “Ram’s Head” Muff

Used by Gilmour from 1977 - 1989.

- The first upgrade and the most copied of the Muffs. Slightly more gain but less sustain than the “triangle” and a distinctly darker tone with fatter lows. This is a great all-round Muff, suitable for any Gilmour tone from 1977 to present.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου