Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα, Studiotone ή twintone Κoch και γιατι?


ikaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Ειμαι σε φαση να αγορασω εναν απο τους 2 ενισχυτες.Θα ηθελα σας παρακαλω αν ειναι ευκολο να μου πειτε, οι εχοντες εμπειρια απο τους ενισχυτες τις γνωμες σας.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

My friend Icarus,

 

και οι δυο είναι πολύ καλοί αλλά διαφορετικοί. Εσύ τι θες να παίζεις και με τι εξοπλισμό; Χρήση για εγγραφή, home φάση ή στουντιάκι και ενίοτε κανένα Live?

 

Παίζει και οι φάση με τις κεφάλες και συνδυασμός σε καμπίνα 2x12 εκτός των combo.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει τον studiotone, και καλύπτει τεράστια γκάμα ήχων...Κρυστάλλινα καθαρά, ζεστά γκάζια, και booster που θερίζει, αν χρειαστεί....

 

Έχω την εντύπωση ότι ο twintone σε "περιορίζει" κάπως, γιατί δεν είναι τόσο ευέλικτος....

 

Ο studiotone είναι, μάλλον, ο καλύτερος που κυκλοφορεί για ηχογραφήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ kultura... ο Τwintone έχει ακριβώς τις ίδιες "διευκολύνσεις" για ηχογράφηση (Power Soak, compensated εξόδους για ακουστικά - κονσόλα, και μάλιστα το επιπλέον μπόνους του ακόμη πιο παραμετροποιήσιμου effects loop από τον μικρό του αδελφό και ξεχωριστού eq για το δεύτερο ή τρίτο κανάλι, και επίσης 2 ξεχωριστών master volume, με την απώλεια μόνο της προσομοίωσης 1x12 και 4x12 στην μια compensated έξοδο). Για λεπτομέρειες:

http://koch.cerium.nl/upload/documents/Twintone%20II%20manual%20version%201.0.pdf

http://koch.cerium.nl/upload/documents/Studiotone%20manual%20version%202.0.pdf

 

Kάνοντας υποθέσεις γιατί δεν έχω την τύχη να έχω ακούσει ο ίδιος τον Τwintone από κοντά, η διαφορά στον ήχο θα είναι το μεγαλύτερο headroom & ο πιο Μαρσαλικός ήχος του Twintone λόγω των τελικών EL34 (λαμπών κατ'εξοχήν συσχετισμένων με Marshall) αλλά με πολύ καλύτερα καθαρά από έναν Marshall. Εγώ βέβαια προτιμώ σαφώς την γλύκα με τα γεμάτα πρίμα - μέλι των ΕL84 & με τις περίφημες και αμίμητες αρμονικές της τάξης Α του Studiotone (συν το γεγονός ότι είναι τόσο φορητός που είναι το όνειρο κάθε παίχτη - κουβαλητή).

 

 

ΥΓ. Να σας πληροφορήσω επίσης ότι έχω πληροφορίες από τον αντιπρόσωπο της Ολλανδίας (δλδ της χώρας των Koch) ότι το εργοστάσιο έχει κάποια προβλήματα εδώ και ένα μήνα, και δεν θα παραδίδει νέα μηχανήματα μέχρι το τέλος Γενάρη, οπότε όσοι βιάζονται θα πρέπει να βασιστούν στα αποθέματα των κατά τόπους αντιπροσώπων και μαγαζιών.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ειμαι σε φαση να αγορασω εναν απο τους 2 ενισχυτες.Θα ηθελα σας παρακαλω αν ειναι ευκολο να μου πειτε, οι εχοντες εμπειρια απο τους ενισχυτες τις γνωμες σας.  :)

 

Ο Studiotone έχει λιγότερα βατ και αρκετά διαφορετικό ήχο από τον twintone λόγω των διαφορετικών τύπων λυχνιων που φοράνε (EL84 o studio - EL34 o twin).

Είναι καθαρά θέμα γούστου λοιπόν....

Aγόρασα τον studiotone με καμπίνα 2χ12, αν και πιο πολύ κουβάλημα  :) είναι πιο "γλυκός" για τα δικά μου γούστα. Το ηχητικό "χρώμα" του Twintone δεν με ξετρέλανε, αλλά είναι έτσι κι αλλιώς ένας εξαιρετικός ενισχυτής...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκειται για δυο εντελως διαφορετικους ενισχυτες.

 

Ο Studiotone με την "ψευτοταξη Α" λειτουργια του εχει την "λαμπεροτητα" ενος VOX με λιγο παραπανω headroom & λιγοτερο κομπρεσσαρισμα,ενω ακουγεται ΠΟΛΥ δυνατα παρα τα 20 βαττακια του,το βρωμικο καναλι του (αν και δεν το χρησιμοποιω) νομιζω οτι μπορει να καλυψει ολα τα γουστα.

 

Ο Twintone ειναι πιο "γομαρι" και παρα τις EL34 εχει εξαιρετικα καθαρα (πιο γεματα απο του Studio αλλα οχι τοσο λαμπερα).

 

Και οι δυο εχουν "της παναγιας τα ματια" απο ευκολιες και features.

 

Προσωπικα απο τοτε που πηρα τον Studiotone ειναι ο μοναδικος ενισχυτης που χρησιμοποιω για προβες και live  ,ειναι τοσο δυνατος,ευηχος,ΕΛΑΦΡΥΣ & στιβαρος που δεν νομιζω να χρησιμοποιησω ξανα αλλον ενισχυτη για οποιαδηποτε "δουλεια".

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Studiotone με την "ψευτοταξη Α" λειτουργια του εχει την "λαμπεροτητα" ενος VOX με λιγο παραπανω headroom & λιγοτερο κομπρεσσαρισμα,ενω ακουγεται ΠΟΛΥ δυνατα παρα τα 20 βαττακια του,το βρωμικο καναλι του (αν και δεν το χρησιμοποιω) νομιζω οτι μπορει να καλυψει ολα τα γουστα.

 

αυτο ειναι και το μονο που με προβληματιζει μ' αυτον τον ενισχυτη.

 

τον δοκιμασα, μου αρεσε παρα πολυ (ακομα βεβαια εκκρεμει να τον παιξω με δικια μου str@), αλλα με βρωμιες δεν πολυασχολουμαι.

Παντα βαζω mild OD και μεχρι εκει.

Τρελες βρωμιες δεν θελω και σκεφτομαι μηπως μου βγει "overkill" η φαση.

 

Με χαλαρο OD πως τα παει το καθαρο του ρε superfunk? Το εχεις δοκιμασει?

 

Με treble booster (βλ. rangemaster) πως συμπεριφερεται?

Fender_οειδως ή Marshall_οειδως? (αν με καταλαβαινεις)

 

Θα μου πεις, αν παιζει το καθαρο σαν Vox, λογικα καλα θα αντιδρα.

 

Αχ, με βλεπω να κατεβαινω στο Ζαχο με ολη μου την "προικα" για δοκιμες...  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα χρησιμοποιω μονο το καθαρο καναλι και του βαζω πανω απο χαλαρο μεχρι σφιχτο od και πεταει,εχει πολυ efficient μεγαφωνο & δε μασαει με τιποτα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσουμε πως ο studiotone εχει κ τα voicing switches κατι που δεν εχει ο twintone κ που κατ εμε δινουν μεγαλη τονικη ποικιλια. Το οτι σεν υπαρχει ξεχωριστο eq στον "μικρο" δεν αποτελει διολου προβλημα μιας κ η ισοσταθμιση ειναι απολυτα ισορροπημενη μεταξυ των 2 καναλιων.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Studiotone με την "ψευτοταξη Α" λειτουργια του εχει την "λαμπεροτητα" ενος VOX με λιγο παραπανω headroom & λιγοτερο κομπρεσσαρισμα,ενω ακουγεται ΠΟΛΥ δυνατα παρα τα 20 βαττακια του,το βρωμικο καναλι του (αν και δεν το χρησιμοποιω) νομιζω οτι μπορει να καλυψει ολα τα γουστα.

 

 

Και κάτι για τους φίλους της τάξης Α...

 

Είναι πολύ οι κατασκευαστές ενισχυτών που ισχυρίζονται για κάποια 15-20βατ(el84) μοντέλα τους ότι λειτουργούν σε "τάξη Α". Υπόψιν δεν μιλάω μόνο για τους κλασσικούς Vox αλλά για αμέτρητα μοντέλα σε αυτή την κατηγορία. Η αυτοψία σχεδόν πάντα δείχνει ότι είναι cathode bias τάξη ΑΒ με 330V DC το πολύ στις ανόδους των el84.

 

Αν και δηλώνω φαν της τάξης ΑΒ σε έναν ενισχυτή με εξέπληξε ευχάριστα το γεγονός ότι ο κύριος Koch ξεχωρίζει αρκετά ως αναφορά την "τάξη Α" του Studiotone. Ο ενισχυτής είναι πολωμένος πιο κοντά σε πραγματική τάξη Α από σχεδόν οποιονδήποτε αντίστοιχο 15-20 βατ ενισχυτή της αγοράς. Με εξέπληξε ακόμη περισσότερο το κύκλωμα του τελικού το οποίο λειτουργεί  τις el84 με 380V DC στις ανόδους γεγόνος που δικαιολογεί το αυξημένο headroom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου