Προς το περιεχόμενο

Seymour SSL-4 Quarter Pound


sots

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Vrass όποτε θες πες μου να σου δώσω τη strat μου να ακούσεις τη διαφορά

 

Έχει τον SSL-5 Custom Staggered (neck) και τον SSL-6 Custom Flat RW/RP (middle).

 

Η διαφορά στο flat και στο staggered είναι ότι στον flat όλα τα pole-pieces έχουν το ίδιο ύψος, ενώ στο staggered έχουν "ξεκάρφωτα" ύψη μεταξύ τους, όπως αυτός της φωτό:

 

Staggered

EXP%20Pickup.JPG

 

Tα ύψη αυτά είναι λίγο πολύ κατάλοιπα της εποχής που τα radius ήταν μικρά, τα τάστα μικρά και οι χορδές τεράστιες (11άρες-12άρες) και της τότε κατασκευής τους. Βέβαια τότε νομίζανε ότι οι tele θα μπορούσαν να περάσουν και ως κιθάρες.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Στον ήχο η διαφορά είναι ότι το μεν flat ακούγεται πιο "ισσοροπημένο" από χορδή σε χορδή, το δε staggered καταλαβαίνεις ότι διαφέρει ο τρόπος που πιάνει την κάθε χορδή μιας και είναι διαφορετικά τα ύψη (όταν οι χορδές ακολουθούν το radius της ταστιέρας). Δίνει ξεχωριστό χαρακτήρα  ;)

 

Το reverse wound - reverse polarity (δηλ. RW/RP εν συντομία) είναι για middle μαγνήτες για να μπορείς να έχεις hum-cancelling στις θέσεις 2 και 4 σε μια strat.

 

Δυστυχώς το Quarter-pounder δεν το έχω ακούσει για να σου πω εντυπώσεις....

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Jase..  :)  Αν κατάλαβα δηλαδή είναι προτιμότερο να βάλω κάποιον "flat" μαγνήτη, δεδομένου ότι η ταστιέρα έχει το πιο "μοντέρνο" εννιάρι radius. Αλλά μπορώ να βάλω και staggered για περισσότερη ανωμαλία. Μ'αρέσει... :P

 

Οσον αφορά τώρα τους quarter pound σαν επιλογή, άκουσα τα κλιπάκια από το site του duncan αλλά δεν κατάλαβα κάποια σαφή διαφορά από τους hot rails.. Είναι αξιόπιστα γενικά τα κλιπάκια του?

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι hot rails είναι πιο γκαζωμένοι και έχουν πάρα πολλά μεσαία...(υπερβολικά θα έλεγα)..

οι quarter-pound μου άρεσαν πολύ καλύτερα,(απ'τα κλιπάκια μιλάμε τώρα)..

 

Εξαρτάται τι θέλει να παίξει ο καθένας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γκαζωμένες μεταλλοκαταστάσεις έχω την esp. Τη strat τη φτιαχνω για βρωμιάρικο αλήτικο hard rock, οπότε μαλλον προς quarter pound με κόβω, που συν τοις άλλοις είναι και φτηνότεροι, αν δεν κάνω λάθος... ???

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως αν πραγματικά θες ήχο stooges, τότε στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον, ούτε hum cancelling χρειάζεσαι, ούτε πολλά μεσαία. Οι απλοί vintage μαγνήτες, και ένα καλό fuzz (πχ. fulltone '69) είναι πολύ πιο κοντά σε αυτόν τον ήχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου