Προς το περιεχόμενο

Πως λυνεται το προβλημα των θορυβων?


ASPIRE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και αναφέρθηκε το θέμα θορύβου στις αλλαγές του switch, θα ήθελα να ρωτήσω τους Telecaster-άκηδες αν έχουν παρατηρήσει το γεγονός ότι οι αλλαγές του switch μιας tele είναι πιο "ηχηρές" από αυτές οποιασδήποτε άλλης κιθάρας.

 

Σαν να περνάει το "τακ" που κάνει το switch κατά την αλλαγή μαγνήτη, στον ενισχυτή.

 

Το έχω ακούσει σε ΟΣΕΣ tele έχω παίξει...

 

Πού πιστεύετε ότι οφείλεται αυτό;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποπ στα TB πεταλια ειναι απο τους πυκνωτες εισοδου/εξοδου.

 

θελεις pulldown resistor(s) οπως λεει και παραπανω.

 

συνηθως 1ΜΩ ή 2,2ΜΩ ως και 4,7ΜΩ εχω δει. Αλλοι βαζουν και μεγαλυτερες...

 

υπαρχει και μια θεωρια για το τι τιμη PD resistor χρειαζεται το πεταλι σου, αλλα ειναι λιγο technobubble και δεν θα κερδισεις τιποτα μ'αυτο.

 

βαλε κανα 2+ ΜΩ και θα εισαι κουλ.

 

οι (3/D)PDT διακοπτες δεν φταινε σε τιποτα.

Ριξε καναδυο πατηματα και εισαι μια χαρα.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω alderbody..Βασικα χθες ρωτησα αν μπορει να ευθυνεται για τετοια προβληματα και το ρευμα...

Οταν τα δοκιμασα μετα, ακουγοταν ολα μια χαρα..Οσο για τα ΤΒ για τα οποια μιλαω, περα απο καποια εφφε,ειναι τα ΤΒ loops του jam που λογικα βαζει τετοιες αντιστασεις..(?)..Μηπως φταιει πολλες φορες η ασταθεια της τασης??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3)Κουναω το snake καλωδιο του 1 spot πθ τροφοδοτει τα πεταλια και ακουγονται χρατς χρουτς..

 

 

αν οχι μονο σου πήγαινε σε κάποιον που σκαμπάζει απο ηλεκτρονικά και πες του να σου στενέψει λίγο τα θυληκά-αρσενικά. Να εφαρμόζουν γερά και να μην έχουν μπόσικα.

 

Βεντούζαααα δηλαδή

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστεύω συμβάλει σημαντικά στον θόρυβο ο τρόπος που κινείται το switch στις tele. Στην δικιά μου τουλάχιστον κάνει πολύ απότομη κίνηση και ακούγεται το "κτακ". Αν βάλεις αρκετό drive και χτυπάς με το δάχτυλο σου στο control plate ακούγεται θόρυβος, πόσο μάλλον να χτυπιέται πάνω του το μεταλλικό switch. Δοκίμασε να αλλάζεις θέσεις απαλά και θα δεις ότι δεν κάνει θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)πατημα του switch των πεταλιων (κυριως στα true bypass)

2)μετακινηση ακομα και του διακοπτη της κιθαρας

3)Κουναω το snake καλωδιο του 1 spot πθ τροφοδοτει τα πεταλια και ακουγονται χρατς χρουτς..

 

1) Αν παίζεις χωρίς ενισχυτή, είναι λογικό να ακούς το μηχανικό "κλίκ" του ποδοδιακόπτη...  ;D

Διαφορετικά μιλάμε για κάποιο αρκετά παλιό πετάλι ή απλά κακοσχεδιασμένο.

 

2) Αυτό μπορεί να ωφείλετε σε :

α) κακή συνδεσμολογία ή χωρίς γείωση

β) σε ελλατωματικό διακόπτη

γ) και το πιο σύνηθες... Σε λάθος τοποθέτηση των μαγνητών ή με μεγάλη διαφορά στο output.

Βλ. διπλός humbucker με vintage μονό μαγνήτη στη μέση κλπ

 

3) Επίσης, κακές ενώσεις π.χ πολύ μεγάλα jacks τα οποία δεν κάθονται καλά στα πετάλια σου.

Για πιό λόγο τα κουνάς...;;;  :P

 

Μερικές φορές μπορείς απλά να πατήσεις τον διακόπτη 5-6 φορές για να αποφορτιστεί από στατικό ηλεκτρισμό, και το ποπ μετά δεν θα ακούγεται (τουλάχ. σε δικά μου έτσι γίνεται).

 

Σωστός. Το πρόβλημα στα περισσότερα true bypass πετάλια δεν είναι ο διακόπτης αλλά το led...  :o

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις..χωρις ενισχυτη???

Βασικα το ειπα και πιο πριν..αλλες φορες υπαρχει προβλημα αλλες οχι..τωρα τι να πω αλλο..δεν ξερω.Τις τελευταιες φορες που επαιξα δεν υπηρχε καποιο ιδιαιτερο προβλημα

Οσο για τα πεταλια δεν ειναι παλια,τα βυσματα ειναι george l δοκιμασμενα(η ενωση με τα καλωδια) πριν μπουν στα πεταλια και τροφοδοτω με 1 spot εκτος απο 1 18v wah και 1 ehx.

Να ρωτησω κατι ασχετο?

Εφτιαξα τα ηλεκτρονικα μιας κιθαρας προσεκτικα και εβαλα 2 mean90.o διακοπτης ειναι 3 θεσεων.οταν παιζοθν και οι δυο μαγνητες δεν ακουγεται ο παραμικρος θορυβος.Οταν παιζει ο καθενας ξεχωριστα υπαρχει ενας βομβος οχι βεβαια και τοσο ενοχλητικα δυνατος.Υπαρχει περιπτωση να εκανα κατι λαθος ή ειναι φυσιολογικο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εφτιαξα τα ηλεκτρονικα μιας κιθαρας προσεκτικα και εβαλα 2 mean90.o διακοπτης ειναι 3 θεσεων.οταν παιζοθν και οι δυο μαγνητες δεν ακουγεται ο παραμικρος θορυβος.Οταν παιζει ο καθενας ξεχωριστα υπαρχει ενας βομβος οχι βεβαια και τοσο ενοχλητικα δυνατος.Υπαρχει περιπτωση να εκανα κατι λαθος ή ειναι φυσιολογικο?

 

 

Ειναι το φυσιολογικότατο hum...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ή ήταν ελαττωματικά από την αρχή, ή με τον καιρό έχει μπει σκονίτσα και χαλάει την επαφή. Βάλτους λίγο σπρέι WD40, κι αν το χράτς χρατς επιμείνει, άλλαξέ τα, ή ακόμη καλύτερα αναβάθμισέ τα με ποιοτικά από το http://www.rsguitarworks.net/rsstore/ .

 

 

το WD40 οντως κάνει για τους διακόπτες τις κιθάρας???

Εγώ ως τώρα το χρησιμοποιούσα στο μοτόρι μου

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου