Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ηλεκτρικού Πιάνου


zinobios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω ένα καλό ηλεκτρικο πιάνο που η τιμή του να είναι το πολύ 500 euro.

Ti έχετε να μου προτείνετε ;

Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι το M Audio - ProKeys 88 (499.00 Ευρώ + Φ.Π.Α.) στου elina αλλά μήπως είναι λίγο ακριβό;

Μήπως υπάρχει κάποιο άλλο ηλεκτρικό πιάνο με λιγώτερα χρήματα και ίσως ποιο πολλές δυνατότητες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, πόσο πιο φτηνό να είναι ένα ηλεκτρικό πιάνο; Ήδη μιλάς για ένα από τα απολύτως φτηνότερα μοντέλα που μπορείς να βρεις στην αγορά.

Anyway, ουσιαστικά μπορείς να παίξεις μόνο μεταξύ του M-Audio και των φτηνών Casio Privia που είναι αρκετά αξιοπρεπή όργανα κι αυτά.

 

Bottom-line, δεν ξέρω αν μπορείς να δώσεις κάποια παραπάνω χρήματα (εγώ θα στο συνιστούσα). Πάντως, να μην ψάξεις για ακόμα φτηνότερο πιάνο γιατί το πιθανότερο είναι ότι θα πάρεις μούφα καραμπινάτη.

 

Υ.Γ. Τι δυνατότητες να έχει ένα πιάνο των 500 ευρώ βρε άνθρωπε; Μην είμαστε και πλεονέκτες... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Alchemist..και επειδή ζητάς ηλεκτρικό πιάνο πρέπει να υπάρχει στοιχειώδης ποιότητα και στο κλαβιέ και στον ήχο και στη συνολική κατασκευή.Προσωπική μου γνώμη είναι να μη δώσεις χρήματα για κάτι μέτριο προς μούφα και να συγκεντρώσεις και άλλα χρήματα για να χτυπήσεις κάτι πολύ καλύτερο...

Καλό ηλεκτρικό πιάνο με 500 ευρώ δεν θα βρεις..Αυτό είναι βέβαιο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι το M Audio - ProKeys 88 (499.00 Ευρώ + Φ.Π.Α.) στου elina αλλά μήπως είναι λίγο ακριβό;

Ε ,τότε πάρτο απ' του Θωμά το μαγαζί 64,81 ευρώ πιο φτηνά. ;)

http://www.thomann.de/gr/maudio_prokeys_88.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τους δυο σας  :)

Με αυτά που λέτε με πεισατε ότι πρεπει να πληρώσω πολύ περισσότερα για ένα σοβαρό και αξιόπιστο ηλεκτρικό πιάνο...

Θα ήθελα να μου πείτε τώρα σε αυτό το φόρουμ - ανεξαρτήτως τιμής - ποιό ηλεκτρικό πιάνο προτιμάτε εσείς, ή καλύτερα , ποιό ηλεκτρικό πιάνο έχετε δοκιμάσει και έχετε μείνει ικανοποιημένοι με αυτό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KURZWEIL με κλειστά μάτια! Αν δεν έχεις σκοπό να δώσεις πολλά λεφτά η πιο συμφέρουσα λύση είναι το PC1X που έχει στον Θωμά 1110€ ενώ στην Ελλάδα έχει πάνω από 1600€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρία της κουβέντας, έχει παίξει κανείς στο PC2 που έχει -λέει- ημιβαρυκεντρισμένα πλήκτρα και όχι βαρυκεντρισμένα σαν όλα τα άλλα; Ας μας πει κάποιος εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι θεωρώ το M-Audio αξιοπρεπέστατο για τα λεφτά του. Αν τελικά δεν μπορέσεις να πας σε κάτι με τουλάχιστον τα διπλά λεφτά, το ProKeys είναι τρελό value for money και αξίζει κάθε ευρώ που θα δώσεις.

 

Με δεδομένο το παραπάνω, θα έλεγα ότι το Kurzweil PC1X είναι πάααρα πολύ καλό. Πιστεύω ότι το καινούριο PC2X θα είναι ακόμα καλύτερο σαν ηλεκτρικό πιάνο μιας και είναι πιο προσανατολισμένο σε αυτό τον τομέα και είναι και λίγο φτηνότερο. Απλά το PC1X έχει μεγαλύτερη παλέτα ήχων αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

Και τα Yamaha είναι καλές επιλογές στην κατηγορία των 1000+ ευρώ, έχουν όμως πολύ λίγες δυνατότητες σε σχέση με τα Kurzweil.

 

Ανεξαρτήτως τιμής, θα επέλεγα Kawai MP8 χ-α-λ-α-ρ-ά (από αυτά που έχω παίξει προσωπικά) και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το GEM Promega 3. Ακριβά όργανα αλλά απλά ό,τι κοντινότερο σε πραγματικό πιάνο... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 για kurzweil! 8)

 

Το pc1x και το pc2x είναι controllers πολύ υψηλού επιπέδου και αξίζουν πολύ.

Προσωπική γνώμη και αν βέβαια σε ενδιαφέρουν κυρίως ήχοι piano,rhodes, pads, organs, strings κλπ εγώ θα προτείνω το sp2x(καινούργιο μοντέλο) της kurzweil το οποίο είναι stage piano, βαρυκεντρισμένο κλαβιέ και με φοβερούς ήχους κυρίως αυτούς που προανέφερα.(δεν έχει πολλούς ήχους βέβαια σαν τη σειρά pcx).

Εγώ πάντως περιμένω να συμπληρώσω τα χρήματα(γύρω στο 1000 αρικο) και τηα το χτύπησω το επόμενο πρωί! 8)

 

Y.Γ. και το kawai που λέει ο alchemist είναι εκπληκτικό όργανο(ακριβούτσικο όμως!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε μεταχειρισμενο αλλιως θα πεταξεις τα λευτα σου.

Απο την αλλη μπορεις να δουλεψεις με κανενα Software.. πχ Native Instruments και 1 καλο controller-mother keyboard

Aν θες καλο controller κοιτα το 88αρι της M-Audio (που εχει ομως χαλια τουσε

αλλιως αν θες καλο κλαβιε με περιορισμενες δυνατοτητες (σε λιγα χρηματα παντα)κοιτα

cme και fatar

 

Νικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου