Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ηλεκτρικού Πιάνου


zinobios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν ευτυχής κάτοχος του pc1x εδώ και 1 χρόνο το συστήνω ανεπιφύλακτα! Αν και λίγο βαρύ το έχουμε κουβαλήσει σε Live, πρόβες κτλ  και πότε δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έψαχνα κι εγώ πριν μερικά χρόνια για αγορά stage πιάνου πήρα το Μ-AUDIO λόγω χαμηλής τιμής. Έσπασα όμως τα χέρια μου! Τόσο βαρύ κλαβιέ δεν ξανασυνάντησα σε κανένα πιάνο. Το πούλησα και αγόρασα το Kurzweil PC1X και φίλησα τα χέρια μου!! Οι άνθρωποι ξέρουν καλά τη δουλειά τους. Πέρα από τους φανταστικούς ήχους του έχει και το ωραιότερο βαρυκεντρισμένο πλήκτρο. Πλήκτρο για δουλειά. (Μόνο όσοι έχουν βγάλει βραδιές σε πλήκτρο-σκαρπέλο μπορούν να καταλάβουν για τι σκάψιμο μιλάμε). Ο συνάδελφος-πληκτράς που παίζουμε μαζί είχε το FATAR και μόλις έπαιξε στο δικό μου το πούλησε το FATAR κατευθείαν και αγόρασε το ίδιο με το δικό μου σε 76άρι (PC-1SE). Οπότε -αν θες τη γνώμη μου- μην το πολυψάχνεις. Η λύση είναι KURZWEIL. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν φίλε αν είσαι πιανίστας μην πάρεις κανένα απο τα προαναφερθέντα , τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα.Το πληκτρολόγιο της M-Audio είναι ότι χειρότερο έχει κυκλοφορήσει στην αγορά τα τελευταία χρόνια καθώς και η σειρά πιάνων  SP της Kurzweil.Τα πιό αξιόπιστα στην κατηγορία τους είναι τα yamaha p120 μην ψάχνεις για άλλο και επίσης έχει και το καλύτερο rhodes που υπάρχει στα πιάνα αυτά.Θα το βρείς ίσως δύσκολα γιατί έχει αντικατασταθεί τώρα απο το P140 το οποίο είναι το ίδιο με το μειονέκτημα ότι βγάζει εξόδους με rca κατα τ άλλα είναι κι αυτό άψογο.Επίσης υπάρχει και το CP33 της Yamaha αλλά δεν μου άρεσαν τα sample της ψηλής περιοχής έχουν μια περίεργη λούπα. Τα Gem promega και Kawai MP8 έχουν διάφορά χρειάς τα sample απο περιοχή σε περιοχή δεν θα στα συνιστούσα καθώς και τα Roland της σειράς  Rd (δεν ξέρω βέβαια την καινούρια σειρά RD  που κυκλοφορεί σε λίγες μέρες).Τονίζω ότι αν δεν το χρησιμοποιείς το όργανο για πιάνο αλλά για mother keyboard τότε πάρε το M Audio .Κατα τ άλλα αν κινηθείς στην κατηγορία των 1300 ευρώ περίπου και φυσικά μιλάμε πάντα για stage piano τα προαναφερθέντα Yamaha είναι τα καλύτερα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε αν είσαι πιανίστας μην πάρεις κανένα απο τα προαναφερθέντα , τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα.Το πληκτρολόγιο της M-Audio είναι ότι χειρότερο έχει κυκλοφορήσει στην αγορά τα τελευταία χρόνια καθώς και η σειρά πιάνων  SP της Kurzweil.Τα πιό αξιόπιστα στην κατηγορία τους είναι τα yamaha p120 μην ψάχνεις για άλλο και επίσης έχει και το καλύτερο rhodes που υπάρχει στα πιάνα αυτά.Θα το βρείς ίσως δύσκολα γιατί έχει αντικατασταθεί τώρα απο το P140 το οποίο είναι το ίδιο με το μειονέκτημα ότι βγάζει εξόδους με rca κατα τ άλλα είναι κι αυτό άψογο.Επίσης υπάρχει και το CP33 της Yamaha αλλά δεν μου άρεσαν τα sample της ψηλής περιοχής έχουν μια περίεργη λούπα. Τα Gem promega και Kawai MP8 έχουν διάφορά χρειάς τα sample απο περιοχή σε περιοχή δεν θα στα συνιστούσα καθώς και τα Roland της σειράς  Rd (δεν ξέρω βέβαια την καινούρια σειρά RD  που κυκλοφορεί σε λίγες μέρες).Τονίζω ότι αν δεν το χρησιμοποιείς το όργανο για πιάνο αλλά για mother keyboard τότε πάρε το M Audio .Κατα τ άλλα αν κινηθείς στην κατηγορία των 1300 ευρώ περίπου και φυσικά μιλάμε πάντα για stage piano τα προαναφερθέντα Yamaha είναι τα καλύτερα!!!!

 

Eνταξει,προαναφερθέντα,αλλά εσύ μίλησες για σειρά sp της kurzweil ότι δοκίμασες,ο feamail μίλησε και για PC1X.Ε οχι και καλύτερο το p 140 από το PC1X.(μη μου σπιλωνετε το ονομα

του kurzweil μου ;D)

Κι όπως πολυ σωστά λέει ο kokostur μία είναι η λύση:(οχι mitsubishi παντως :D)

KURZWEIL

Aλλωστε μπορείς να κατευθηνθείς φίλε zinobios και προς την καινούργια σειρά των SP (kurzweil πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να έχεις υπόψιν σου ότι στα 500 ευρώ όπως προαναφέρθηκε δεν μπορείς να βρείς κάτι το εξαιρετικό,,πρέπει να ανέβεις λίγο παραπάνω.Επίσης μια απορία που είχα, που θα το συνδέσεις το πιάνο? Και της M-Audio (530E) και της Kurzweil Sp2x (890E) και SP88X (890E) σαν καθαρά stage pianos/midi keyboards δεν έχουν ηχεία. 

Τa Kurzweil είναι μια πολύ καλή επιλογή παντος όπως (για μένα) και το Korg SP250 (800E) που έχει και ηχειάκια 2x11W.

www.myspace.com/thomasnastos

www.thomasnastos.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Δίνω το Digital Piano Technics P50 το χρησιμοποίησα σε 3 live και το αγόρασα απ την Ιταλια πριν περιπου 2 χρονια μαζι με ημισκληρη θήκη - Τιμή 900 ευρώ.Πέστε μου αν το δίνω φτήνα η ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο για τα YAMAHA ενώ διατηρώ πολλές επιφυλάξεις για οτιδήποτε άλλο. Προσωπικά ξεκίνησα με Roland (***) πήγα Technics (***), Korg (**), Kyrzweil (***1/2) και κατέληξα ΥΑΜΑΗΑ (*****) που μάλλον είναι και λογικό να υπερτερεί αφού μόνο αυτή απο τις προανφερθείσες φτιάχνει και κλασικό πιάνο και μάλιστα σε πολύ υψηλό επίπεδο , φυσικά με τη Steinway εκτός συναγωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα παραπάνω, τι λέτε για τα Kawai MP5, Roland FP7, Roland RD300GX και Yamaha CP33;

 

Με κύριο κριτήριο το πλήκτρο και τους ήχους του πιάνου, ποιό πλησιάζει περισσότερο ένα πραγματικό πιάνο;

 

Είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω το Yamaha και το μεγαλύτερο αδερφό CP300 ενώ από Kawai το MP8. Ο ήχος από o,τι κατάλαβα είναι θέμα γούστου αλλά τα κλαβιέ του CP300 και MP8, αν και διαφέρουν στην αίσθηση, είναι αρκετά στοιβαρά και μπορώ να πω καλύτερα από αντίστοιχα φθηνών πιάνων της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου