Προς το περιεχόμενο

Σοφες κουβεντες..σοφου ανδρος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.guitarplayer.com/article/robben-ford/jan-08/32925

 

μια ωραιοτατη συνεντευξη του Robben Ford σε καποια στιγμη κανει  το πλεον πετυχημενο σχολιο περι συνεχους...ψαξιματος του νεου καταπληκτικου μηχανηματος που θα μας κανει να ακουγομαστε ακομα καλυτερα..

 

 

 

Are guitarists too enamored with boutique gear?

 

Yeah. I think a lot of players are too hung up on it. The best way to develop your own sound is to choose whatever gear you can afford, and then spend a lot of time using it. You really have to wrestle with a guitar and amp for a long time before you find your own voice. You’re not going to find it by searching the world for the perfect amp or guitar.

 

 

Food 4 thought για ολους μας.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημερα!!Θα συμφωνησω απολυτα γιατι(κανοντας την αυτοκριτικη μου) τον τελευταιο καιρο εχω μπει στο τριπακι(και εγω) και σε καποια φαση ειναι "ηθικα" ενοχλητικο... ::)

Και παλι καλημερααααααα...

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοφή κουβέντα ... κάπου είχα αρχίσει και εγω να καταλαβαίνω ότι πρέπει να αποφασίσω να πάρω τελικά εκείνον το καινούργιο ενισχυτή που λιγουρεύομαι για να μπορέσω επιτέλους να ασχοληθώ με τον ήχο μου με την καινούργια κιθάρα που θα παραγείλω το απογεύμα  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός (και παικταράς) ο Robben ;)

 

Αυτό μου θυμίζει βέβαια και λίγο το θέμα που είχα ανοίξει σχετικά με τον αν ο υπερκαταναλωτισμός μας κάνει κακό ως μουσικούς...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μου ήρθε στον νου μια συνεντευξη του Michael Schenker που διάβαζα τις προάλλες ο οποιος δήλωσε ότι από τότε που θυμάται τον εαυτό του παίζει με Flying V (παλιά Gibson τώρα Dean "ας όψεται το διαζύγιο") και τον ίδιο ενισχυτή. Μάλιστα όταν πάει στο studio γίνονται ομηρικοί καυγάδες με τους engineers γιατί δεν θέλει ούτε proccesors ούτε effects γιατί "του χαλάνε τον ήχο" !!!

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε.....ενταξει δεν ειπε και καμμια μεγαλη φιλοσοφια.............η αν θελουμε να το δουμε και αλλιως το να το λεει αυτο ο R.Ford (ολως τυχαιως παιζει η εχει παιξει με dumble, baker κ.λ.π) ειναι σαν να λεει ο σεφ του Παριζιανικου Hilton οτι δεν το εψαχνε και πολυ και επικεντρωθηκε στη μαγειρικη του σπανακορυζου. Το οτι το ειπε ενας "celebrity" οντως μεγαλος κιθαριστας δεν σημαινει οτι ανακαλυψε και τον τροχο (η ακομα χειροτερα οτι δεν πεταξε κοτσανα).  Αλλες ιδιου πνευματος δηλωσεις: "αν εισαι αντρας δε παιζεις με πολλα εφε.....μονο καρφι στον ενισχυτη"......κ.λ.π κ.λ.π

 

Απο εκει και περα, τα εχουμε ξαναπει και στο θεμα του elavd.....παν μετρον αριστον............

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω οτι κυριως αναφερεται σε κιθαριστες που εχουν ηδη στην κατοχη τους αξιοπρεπεστατο εξοπλισμο και συνεχως ...αλλαζουν ...ενισχυτες,πεταλακια,κιθαρες,καλωδια,λαμπες κ.ο.κ ψαχνοντας μια..τονικη νιρβανα την οποια τελικα ποτε δε βρισκουν γιατι απλα δεν...προλαβαινουν να ακουσουν και να αξιοποιησουν στο επακρο τον εξοπλισμο αυτο :)

 

Εκ...μπυρας μιλωντας τον καλυτερο ηχο συνηθως τον ακουω απο κιθαριστες που εχουν για πολλα χρονια τον ιδιο εξοπλισμο και τον εχουν μαθει απεξω και ανακατωτα... ;) (και ας μην ειναι και μπουτικ... :) :)) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι σαν να λεει ο σεφ του Παριζιανικου Hilton οτι δεν το εψαχνε και πολυ και επικεντρωθηκε στη μαγειρικη του σπανακορυζου.

Γιατι ως γνωστόν το σπανάκι δίνει βιταμίνη B12 που βοηθάει στο groove.. ;D ;D ;D  :P :P :P

 

Πάντως έχω παρατηρήσει ακριβώς το ίδιο με τον sf

 

Εκ...μπυρας μιλωντας τον καλυτερο ηχο συνηθως τον ακουω απο κιθαριστες που εχουν για πολλα χρονια τον ιδιο εξοπλισμο και τον εχουν μαθει απεξω και ανακατωτα... ;) (και ας μην ειναι και μπουτικ... :) :)) 

 

..Αν και θα το επαναπροσδιόριζα, πιστεύω δηλ. οτι το ίδιο ισχύει και για μπασίστες και για drummers, κι ας είναι το πολλά εφέ 'προνόμιο' των κιθαριστών..Προσωπικα εμμένω στην άποψη του Jaco, "it's all in the hands, man.."  8)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και ειναι εκπληκτικα μεγαλος ο αριθμος των μουσικων που δεν το πολυψαχνουν με τα μηχανηματα που παιρνουν, απλα βρισκουν ενα δυο ηχους που τους κανουν και παιζουν μ αυτους.. (εδω που τα λεμε και γω καπως ετσι ειμαι, γι αυτο προσπαθω να παιρνω απλα μηχανηματα και ευκολα  ;D ;D ) παντα θαυμαζα ομως τους μουσικους που ηξεραν (στην πραξη) το πως να βγαλουν τον καλυτερο δυνατο ηχο απο το rig τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου