Προς το περιεχόμενο

Σοφες κουβεντες..σοφου ανδρος...


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν θελουμε να το δουμε και αλλιως το να το λεει αυτο ο R.Ford (ολως τυχαιως παιζει η εχει παιξει με dumble, baker κ.λ.π) ειναι σαν να λεει ο σεφ του Παριζιανικου Hilton οτι δεν το εψαχνε και πολυ και επικεντρωθηκε στη μαγειρικη του σπανακορυζου.

 

γιατι μου φαινεται οτι εχει δικιο ο αγαπητος fenderiarhs???

Trainwreck, Dumble, Badcat, Baker, CS L5s(Musselwhite era), McInturff, Orlando, Roman, Kendrick, Alessandro, Carruthers...

custom effect loops απο τον Dumble, TC racks...

σωστα, ποτε δεν εχει παιξει με custom/boutique o Ford...  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο "τονος" δεν προερχεται μονο απο τον μουσικο εξοπλισμο αλλα και απο τον ιδιο τον ανθρωπο,το δερμα που ακουμπα την χορδη,τι νιωθουμε,ολα παιζουν το ρολο τους.

Συμφωνω απολυτα με τα λογια του Ford,πιστευω πως εκτος απο τι λαμπες εχουμε και τι πεταλια,τεραστιο ρολο παιζουμε και εμεις οι ιδιοι,οχι με την "κλισεδιαρικη" εννοια..

Ο Hendrix με οτι και στο καλο να επαιζε θα ακουγονταν το ιδιο σουπερ,οπως και o SRV,o EVH και αλλοι.

Aυτο πιστευω εννοουσε ο Roben Ford. ;) Δεν μπορεις δηλαδη να αντιγραψεις ακριβως τον αγαπημενο σου "τονο" καποια στιγμη θα βρεις τον δικο σου.

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελουμε να το δουμε και αλλιως το να το λεει αυτο ο R.Ford (ολως τυχαιως παιζει η εχει παιξει με dumble, baker κ.λ.π) ειναι σαν να λεει ο σεφ του Παριζιανικου Hilton οτι δεν το εψαχνε και πολυ και επικεντρωθηκε στη μαγειρικη του σπανακορυζου.

 

γιατι μου φαινεται οτι εχει δικιο ο αγαπητος fenderiarhs???

Trainwreck, Dumble, Badcat, Baker, CS L5s(Musselwhite era), McInturff, Orlando, Roman, Kendrick, Alessandro, Carruthers...

custom effect loops απο τον Dumble, TC racks...

σωστα, ποτε δεν εχει παιξει με custom/boutique o Ford...  ;D ;D ;D

 

But some players might counter, “Wait a second—you’ve got Dumble amps and custom guitars.”

 

I play Dumbles because they are superior amps, and they have a particular oomph and sparkle that other amps don’t have. But I use other amps all the time, too. When I play with my brothers Patrick and Mark in the Ford Brothers band, I use one guitar and a Fender Super Reverb—which sounds great. When I play in Europe, I usually rent a Super Reverb and a Twin Reverb, and they complement each other for a big, fat, wonderful tone. The trick is to go into the first input of the second channel of either amp, and then connect the second input of that same channel to the first input on the other amp. It sounds amazing.

 

Μα απανταει και σε αυτο....και ετσι κι αλλοιως παιζει εδω και...αιωνες με dumble δεν αλλαζει ενισχυτη και εφε καθε 2 μηνες....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά Νίκ, δεν χρειάζεται να αλλάξει amp, όπως και τόσοι άλλοι. Με δεδομένο το ξεχωριστό στύλ του καθενός στο παιξιμό του στην κιθάρα αναπτύσει και την φιλοσοφία του rig του.

Ο Kotzen για παράδειγμα παίζει καρφί Fender Japan strat & tele (τα sign μοντέλα του) καρφί, είτε σε Marshall JCM 900 είτε στην RK sign κεφαλή του η οποία έχει ένα και μοναδικό κανάλι, και "παίζει" με το volume μόνο!! και είναι απλά απίστευτος.

Σαφώς αυτές όλες οι φίρμες, παίζουν κάποια πράγματα (μουσικά θέματα), χρησιμοποιώντας έναν εξοπλισμό για τον οποίο έχουν κατασταλάξει ότι τους κάνει εδώ και χρόνια, για το είδος που παίζουν.

 

Ο SRV που αναφέρθηκε, καλώς ή κακώς με την 62 Fender έκανε τις ηχογραφήσεις. Όταν αυτή έλιωσε από τα refret στο παίξιμο, αντικατέστησε το μπράτσο της από μία άλλη fiesta red πάλι του 62. Και αυτός είχε κάποιες εμμονές. Χώρια ότι έπαιζε με "ασήκωτες" χορδές για να βγάλει τον τόνο που τον εξέφραζε, άρα μη λέμε ότι "ό,τικαι να τους έδιναν....αυτοί"...

δηλαδή θέλω να πώ κάτι θα έπαιζαν σίγουρα  ;D ;D αλλά δεν θα ήταν αυτό που θέλουν να ακούν όταν παίζουν.

 

Επίσης όταν λέμε για πρωτοπόρους και καινοτόμους ήχων και μουσικής αντίληψης αλλά και παιξίματος πάνω από όλα και πειραματισμού στην κιθάρα (δηλαδή άλλη εποχή) δεν υπήρχε Anderson & Huber να δώσουν στον Hendrix κιθάρα να παίξει οπότε δεν ξέρουμε και πως θα έπαιζε, αν μιλάμε για σημερινές μπουτίκ κιθάρες και δεύτερον δεν υπήρχε ο Ντίζελ και ο χ-ψ κατασκευαστής ενισχυτών να του πασσάρει έναν να τον ακούσουμε πως παίζει και αν του κάνει του Τζιμάκου, και σαφέστατα τα χιλιάδες εφέ και πολυεφέ που χρησιμοποίησαν μεταγενέστεροι από αυτόν.

 

Άρα καθένας μιλά για το στύλ του σήμερα και αυτό που τον εκφράζει, ανάλογα το παιξιμό του κάνει και τις επιογές του. Αν κάποτε μου έδιναν π.χ μιά τέλε θα την κοίταγα σαν διαστημόπλοιο, σήμερα την κοιτάω σαν κιθάρα, που κάνεις συγκεκριμμένα πράγματα.

 

Είναι όλα λίγο πολύ σχετικά όλα αυτά και πολύ σωστά λέει ό Fenderiarhs δεν ανακάλυψε τον τροχό... ο "τροχός" ανακαλύφθηκε λίγες δεκαετίες πρίν (και ακόμα εξελίσεται)  και ο καθάνας τον χρησιμοποιεί όπως τον εξυπηρετεί για να μεταφέρει αυτά που θέλει.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως λογω γλωσσας (δεν ειναι υποχρεωμενοι ολοι να γνωριζουν απταιστα αγγλικα) δεν εγινε κατανοητο αυτο που λεει ο Ford.

 

Αυτο λοιπον που πολυ απλα λεει ειναι οτι αλλαζοντας καθε 3 και λιγο τον εξοπλισμο σου το μονο που θα καταφερεις ειναι να εχεις εναν μονιμα μετριο/κακο ηχο μια και δεν δινεις ποτε σε αυτο που αγορασες την "ευκαιρια" να αναδειξει το 100% των δυνατοτητων του...τιποτα παραπανω και τιποτα παρακατω.... ;)

 

Για αυτο αλλωστε παρα πολλοι κιθαριστες με run of the mill εξοπλισμο (τον οποιο ομως εχουν "λειωσει") εχουν φοβερο ηχο ,ενω καποιοι αλλοι οι οποιοι πετανε απο...μπουτικα σε μπουτικα...sound like s*&^%t.... ;D :)

 

Κοιταζα ας πουμε χθες ενα βιντεο των Modest Mouse (το ειπα σε ενα αλλο thread αυτο...) και ο αγαπημενος μου κιθαριστας ολων των εποχων (Johnny Marr) εβγαζε τον πλεον απιστευτο ηχο που εχω ακουσει ποτε μου...κανει καποια στιγμη ενα zoom η καμερα στα ποδια του και τι να δω???μια αρχαια ψηφιακη πεταλιερα BOSS GT5 & 4-5 φτηνα πεταλακια BOSS & MARSHALL.....ενω για ενισχυτη ειχε εναν αρχαιο super reverb....ε,απο τοτε που τον ...ξερω με αυτον τον εξοπλισμο παιζει..... :) και βεβαια τον εχει ψαξει τοσο πολυ που καταφερνει να βγαλει τα...αβγαλτα απο αυτον...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια παράμετρος που συχνά παραβλέπουμε.

 

Όταν είσαι "καινούριος" κιθαρίστας/μουσικός, έχεις να αφομοιώσεις μια πληθώρα από gear που αποκλείεται ο κοινός θνητός να ακούσει/παίξει έστω και το 10% από αυτά που είναι διαθέσιμα στην αγορά, συν τα κουλουβάχατα του εκάστοτε marketing.

 

Αν βάλεις στην εξίσωση ότι στο ξεκίνημα αρκετών νέων κιθαριστών υπάρχει η έλλειψη του "μέντορα" ο οποίος θα τον φέρει σε επαφή με την "ιστορία" του gear τότε κλάφτα Χαράλαμπε.

 

Για μένα το "υγιές" GAS είναι η αγορά των μεταχειρισμένων, πάνω κάτω αυτό που έκανε ο SF όταν ήταν στην Αμερική. Αλλάζοντας συνεχώς χέρια, to gear ακούγεται και ο μουσικός αποκτάει κριτικό αυτί μέσω της εμπειρίας χωρίς να πουλάει το νεφρό του.

 

Στην τελική άμα δεν έχεις την δυνατότητα να ευχαριστηθείς το gear σου στις εντάσεις που πρέπει και δεν σε βοηθάει και το επίπεδο στο οποίο έχεις φτάσει, τότε η κάψα θα βγει με άλλο τρόπο και αυτό είναι συνήθως με την αγορά νέου gear διαιωνίζοντας τον κύκλο του...unsatisfaction  :D

 

Για αυτο αλλωστε παρα πολλοι κιθαριστες με run of the mill εξοπλισμο (τον οποιο ομως εχουν "λειωσει") εχουν φοβερο ηχο ,ενω καποιοι αλλοι οι οποιοι πετανε απο...μπουτικα σε μποτικα...sound like s*&^%t.... ;D :)

 

+1

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω επιμενω οτι αυτο που ειπε ο Ford ειναι αντιστοιχο του να παω σε ενα συνεδριο πυρηνικων φυσικων και με στομφο να τους ανακοινωσω οτι η γη ειναι στρογγυλη......

 

All right δηλαδη...κατι τρεχει στα γυφτικα κυριε Ford.....οποιος ξερει να "βγαζει ηχο", μα με εκατο αλλαγες απο boutique πεταλακι σε πεταλακι, μα με boss gt5 , μα με 56 πεταλακια η καρφι στον ενισχυτη, θα βγαλει. Αληθεια  το εψαξε καθολου ο Ford πριν καταληξει στους dumble, η πριν γυρισει πισω στην fender το signature μοντελλο του και προτιμησει τις Baker η του εκατσαν ολα με τη μια? ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D...........(και πολυ καλα εκανε ο ανθρωπος......δεν χρειαζεται να αποδειξει κατι)...........απλα λεω οτι το να το ψαχνεις δεν ειναι απαραιτητα κακο..........

 

 

Να το πω και λαικοτερα...........ειμαι σιγουρος για καποια μελη του φορουμ οτι ακομα και αν τους δωσουμε καθε μερα διαφορετικα πεταλακια ενισχυτες κ.λ.π θα βγαλουν καταπληκτικο ηχο..........Οπως επισης ειμαι σιγουρος πως καποια αλλα μελη, 40 χρονια με το ιδιο πεταλια να παιζουν παλι....... μηδεν εις το πηλικο..........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως επισης ειμαι σιγουρος πως καποια αλλα μελη, 40 χρονια με το ιδιο πεταλια να παιζουν παλι....... μηδεν εις το πηλικο..........

 

Ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά Fenderiarhs! Ο παίκτης είναι "μέσα" σου. Αν δεν είναι κλάφτα! Και επιμένω σε αυτό που έγραψα για τις φίρμες. Για να εκτιμήσεις διαφορές ανάμεσα σε κιθάρες - ενισχυτές - εφέ, για το στύλ μουσικής που έχεις επιλέξει να παίζεις,  πρέπει και να ξέρεις να παίζεις. Έτσι ώστε να καταλήξεις συνειδητά σε πράγματα εξοπλισμού που σου κάνουν, και να αιτιολογήσεις τις επιλογές σου. Αν δεν παίζεις και κοπανάς, τι Χαβάη, τι Ντουμπάι. 8)

ο κ. Ford είπε το αυτονόητο.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αγαπημενος μου κιθαριστας ολων των εποχων (Johnny Marr) εβγαζε τον πλεον απιστευτο ηχο που εχω ακουσει ποτε μου...κανει καποια στιγμη ενα zoom η καμερα στα ποδια του και τι να δω???μια

 

...zoom! τζι-τζι-τζι ;D ;D ;D ;D ;D  ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου