Προς το περιεχόμενο

ηχογραφηση φωνης σε home studio


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να μάθω για ηχογραφηση κυριως φωνης σε home studio. δεν προτιμω πυκνωτικο γτ πιανει τις αντανακλασεις του δωματιου. τα αλλα οργανα περναν μεσα από καρτα ηχου. υπάρχουν και monitors. κυριως θελω να μαθω αν υπάχρει τελευταία διαφορά από το shure beta 58a που θα την καταλαβαινω στο πολυ μικρο δωμάτιό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SM7 ειναι δραματικα καλυτερο μικροφωνο για ηχογραφηση φωνης απο το SM58A.Αν ο υπολοιπος εξοπλισμος σου (προενισχυτες,καρτα ηχου,ΜΟΝΙΤΟΡ κτλ) ειναι αξιολογος ναι θα ακουσεις διαφορα.

 

Θα πρεπει το προενισχυτικο σου σταδιο να σου δινει τουλαχιστον 60dB gain για να το "ευχαριστηθεις" μια και εχει σχετικα μικρη εξοδο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση. το ερωτημα ειναι Αξλιζει να κρατησω τα λεφτα μου για το sm7 ή θα κανω τη δουλειά μου με το beta και θα ταλαιπωρηθω τζαμπα? προενισχυση εννοεις για το sm7. ;etsi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις απλα να "κανεις τη δουλεια σου" μια χαρα θα γραψεις & με το 58αρι,ολα εχουν να κανουν με τον ΥΠΟΛΟΙΠΟ εξοπλισμο σου,οπως αλλωστε ξεκαθαρα σου ειπα και στην πρωτη μου απαντηση. 

 

προενισχυση εννοεις για το sm7. ;etsi?

 

φυσικα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω και παλι. "το να κανω την δουλεια μου" εννοω οτι γενικα με τα οργανα έχω καταφερει αξιόλογο αποτελεσμα και ειναι πολυ σπαστικό η φωνη να φαινεται off σε σχεση με τα αλλα( όπως τώρα δλδ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Μια απορία, επειδή και εγώ θα ηχογραφήσω φωνητικά και ακουστική κιθάρα στο δωμάτιό μου! 

Το μικρόφωνο των φωνητικών δεν θα πιάνει και τον ήχο της κιθάρας;

Εχω το μικρόφωνο στο ένα input της κάρτας ήχου και την κιθάρα στο άλλο input. Όμως το μικρόφωνο θα πιάνει και την κιθάρα και αυτό δεν μ΄αρέσει. Με τα πλήκτρα δεν έχω αυτό το θέμα μιας και κάνω mute τα ηχεία του και ακούμε μόνο μέσω των ακουστικών.

Τι να κάνω; Δεν έχω δωματιάκι όπως στα studio που κλείνεται μέσα ο τραγουδιστής και ηχομονώνει. Να βάλω την τραγουδίστρια μέσα στην ντουλάπα? 🙂

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου