Προς το περιεχόμενο

Αποθήκευση τυμπάνων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, σας χαιρετώ.

 

Αποφάσισα να αποθηκεύσω τα τύμπανα μου, γιατι απλά, έτρωγαν σκόνη. Τα καθάρισα και έχω μία ντουλάπα- στην ντουλάπα ή στο δωμάτιο δεν υπάρχει θέμα υψηλής θερμοκρασίας ή υγρασίας- να τα χώσω μέσα. Επειδή, προβλέπω να μένουνε εκεί για καιρό, τα τύλιξα με σελοφάν, σαν αυτό που έχουμε για το φαγητό, αλλά, πιο μεγάλο, βιομηχανικού τύπου.

 

Υπάρχει λέτε κανένα θέμα με τα ξύλα ; Γιατι δεν νομίζω να αναπνέουν με το σελοφάν,να ανοίξω καμμια τρύπα, ίσα ίσα να περνάει λίγο αέρας ;

 

Ευχαριστώ !

οὐαὶ τοῖς ἡττημένοις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε.

 

Δεν υπαρχει θεμα με τον αερα, και τα εργοστασια ετσι τα τυλιγουν

πριν τα βαλουν στις κουτες.

Προσεξε ομως αν παρουσιαστει υγρασια εκει που θα τα αποθηκευσεις

μακροχρονια θα παρουσιαστει προβλημα, καλο ειναι να ριχνεις μια

ματια που και που.

Επισης ξεκουρδισε ολα τα δερματα και στοιβαξε τα αν μπορεις το ενα

πανω στα αλλο, δηλαδη με σειρα απο κατω προς τα επανω κασα, βαθυ,

μεγαλο τομ, μικρο τομ, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος μεγαλο ο τρπος αποθηκευσης που ετοιμαζεσαι να κανεις (επισης η συμβουλες του απο πανω ειναι λαθος!! ???

α) δεν τυλιγουμε ποτε με σελοφαν αν προκειται για μακροχρονια αποθηκευση!!!

Τα ξυλα πρεπει να αεριζονται οπωσδηποτε!

β)Λυνουμε ολα τα ''δερματα '' και τα βγαζουμε  τελειως, αφηνουμε πανω τα στεφανια με τις βιδες ωστε να μην χαθουν ,και μετα βαζουμε το ενα τυμπανο μεσα στο αλλο για εξοικονομηση χωρου!

γ) Τα τυμπανα τα σκεπαζουμε με ενα υφασμα που να επιτρεπει στον αερα να περναει (παλιο σεντονι βαμβακερο η λινο υφασμα -ΟΧΙ ΝΑΥΛΟΝ !!

δ)ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ αγορασε κατι ειδικα σακουλακια που προστατευουν απο αυτη!!

Αυτα τα απλα και χρησιμα!! ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυνουμε ολα τα ''δερματα '' και τα βγαζουμε  τελειως

Μέγα λάθος αγαπητέ Περικλή! Αν μείνουν πολύ καιρό χωρίς δέρματα υπάρχει ενδεχόμενο να σκεβρώσουν και αυτό δεν μαζεύεται με τίποτα. Εγώ θα στα λέω όλα;  ;D

 

τα σκεπαζουμε με ενα υφασμα που να επιτρεπει στον αερα να περναει (παλιο σεντονι βαμβακερο η λινο υφασμα -ΟΧΙ ΝΑΥΛΟΝ !!

δ)ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ αγορασε κατι ειδικα σακουλακια που προστατευουν απο αυτη!!

Σωστό.

 

Προσεξε ομως αν παρουσιαστει υγρασια εκει που θα τα αποθηκευσεις

μακροχρονια θα παρουσιαστει προβλημα, καλο ειναι να ριχνεις μια

ματια που και που.

Επισης ξεκουρδισε ολα τα δερματα και στοιβαξε τα αν μπορεις το ενα

πανω στα αλλο, δηλαδη με σειρα απο κατω προς τα επανω κασα, βαθυ,

μεγαλο τομ, μικρο τομ, κτλ.

Επίσης σωστό αλλά όχι τελείως ξεκούρδιστα τα δέρματα. Σε μέτρια τάση ώστε να κρατάνε το κέλυφος στο σχήμα του.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο μερικως!Αν τα τυμπανα μεινουν ακουμπισμενα με τα χειλη πανω κατω για μερικους μηνες ειναι οκ Αν ειναι για χρονια θα σκεβρωσουν ουτως η αλλως (με η χωρις δερματα)  ;)

Τα παλια τυμπανα (70'ς και  80'ς ) εχουν προβληματα σε αυτον τον τομεα.Τα καινουργια που ειναι με αλλον τροπο και απο λεπτα φυλλα ξυλου φτιαγμενα δεν νομιζω να εχουν προβλημα τουλαχιστον για ενα εξαμηνο(τσεκαρισμενο απο φιλο μου επαγγελματια) .Παιζουν ρολο και οι συνθηκες αποθηκευσης ,αν εχει φως το δωματιο,υγρασια ,θερμανση κλπ.,κλπ 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τίθεται θέμα για μερικούς μήνες. Για χρόνια σκεφτόμουν, όπου οι πιθανότητες να σκεβρώσουν χωρίς δέρματα είναι σαφώς περισσότερες. 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά, και ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

 

Ωραίες και σωστές συμβουλές ! Μίλησα και με έναν γερόλυκο μαραγκό και μου είπε ότι οπωσδήποτε τα ξύλα πρέπει να παίρνουνε αέρα!

 

Χαλάρωσα το σελοφάν, να μην ακουμπάει τσιτομένο πάνω στα ξύλα, άνοιξα και τρύπες, και γενικά, τα έκανα σαν να τα έχω σκεπάσει χαλαρά, και πλέον περνάει αρκετός αέρας.. δυστυχώς, ύφασμα ή κάτι άλλο δεν παίζει, αλλά, ναι, τώρα παίρνουνε αέρα. Όσο για τα δέρματα,τα είχα κανονικά, όπως, ήτανε, απλά τα χαλάρωσα συμμετρικα, λιγάκι.

 

Φίλε, δεν έχει υγρασία ο χώρος, αλλά, ναι, τα ρίχνω ένα μάτι κάπου κάπου και ανοίγω τα πορτάκια της ντουλαπάς για φρέσκο αέρα.

 

Ευχαριστώ, παιδιά, καλή συνέχεια !

οὐαὶ τοῖς ἡττημένοις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου