Προς το περιεχόμενο

Θέμα παραγωγής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε ikon,

 

Καταρχήν δεν είμαι ηχολήπτης. Αλλά και ηχολήπτης να ήμουνα δε νομίζω να μπορούσα να σου γράψω σε ένα post τι πρέπει να κάνεις για να πετύχεις καλή μίξη.

 

Αν θεωρήσεις ότι η σύνθεση απαιτεί φαντασία, η μίξη (και η ηχοληψία) απαιτεί καθαρό μυαλό και λογική. Γι'αυτό και καλό είναι να γίνεται από ένα τρίτο άτομο που θα είναι ανεπηρέαστο από το δικό σου "πάθος" για αυτό που έγραψες. Αυτή η "all around" φιλοσοφία που έχει καλιεργηθεί τα τελευταία χρόνια χάρη στους υπολογιστές, δηλαδή του συνθέτη-εκτελεστή-ηχολήπτη-παραγωγού, καλή είναι αλλά συνήθως τα αποτελέσματα είναι κάτω του μετρίου, ιδίως σε μη-ηλεκτρονικά είδη.

 

Αυτά όμως τα αφήνουμε προς το παρόν στην άκρη γιατί δεν προσφέρουν καμία βοήθεια σε σένα σχετικά με το θέμα σου.

 

Τι να κάνεις τώρα, πρακτικά και με αυτά που διαθέτεις: το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις διαλείμματα όταν μιξάρεις και να ακούς, από το ίδιο ηχοσύστημα που μιξάρεις, 1-2 τραγούδια αναφοράς. Αυτά, θα σου δώσουν μία καλή ιδέα σχετικά με τις σχετικές εντάσεις, π.χ. αν το μπάσο σου έχει φύγει πολύ σε σχέση με τα τύμπανα, την ένταση των φωνών κλπ κλπ. Ακούς, σκέφτεσαι, και επιστρέφεις στη μίξη σου. Ίσως να καταφέρεις κάτι καλό έτσι.

 

Τώρα, ποιά θεωρούνται "τραγούδια αναφοράς" είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα που θα συζητηθεί σύντομα, εν πάση περιπτώσει, διάλεξε 2-3 κομμάτια που να τα έχεις ακούσει αρκετά, να ξέρεις πως ακούγονται και αν είναι δυνατόν να ταιριάζουν στο στυλ που παίζεις.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναντώ πολύ συχνά το εξής πρόβλημα...

με το που βάζω 3-4 midi tracks στο κομμάτι μου κλιπάρει και αναγκάζομαι να κατεβάζω πολύ χαμηλά το master fader.. γενικώς δεν μπορώ να βάλω "όγκο" στο κομμάτι μου χωρίς να πάει στο κόκκινο...

με eq και compression διορθώνεται αυτό?

πως θα το φτιάξω χωρίς να "αλλάξει" το κομμάτι?

Φτιάχνω το κάθε track να παίζει ξεχωριστά χωρίς να κλιπάρει αλλά μόλις παίξουν όλα μαζί ........

τι κακό είναι αυτό... :(

 

Αυτή η "all around" φιλοσοφία που έχει καλιεργηθεί τα τελευταία χρόνια χάρη στους υπολογιστές' date=' δηλαδή του συνθέτη-εκτελεστή-ηχολήπτη-παραγωγού, καλή είναι αλλά συνήθως τα αποτελέσματα είναι κάτω του μετρίου[/quote']

 

Συμφωνώ απολύτως κιας ανήκω σε αυτή τη κατηγορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου