Προς το περιεχόμενο

midis για κιθαρίστες...υπάρχουν ? πού ? πώς ?


dimicupo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ενισχυτάκι της ηλεκτρικής που είναι καθαρά για πρόβες έχει είσοδο/έξοδο midi.Υπάρχουν λοιπόν midis ας το πούμε ...karaoke για κιθάρα,να λείπει δηλαδή μόνον το μέρος της κιθάρας ? Αν όχι παίζει να βάζω midis και με το κιθαριστικό μέρος και να το απενεργοποιώ μέσω του υπολογιστή πρίν το στείλω στον ενισχυτή ?Που βρίσκω midis ? Ποιό λογισμικό κάνει αυτή τη δουλειά ? Αν ναι,κάτι φθηνό,θέλω απλά να τζαμάρω όχι τόσο μοναχικά,όχι να κάνω τίποτε επαγγελματικό...

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε

αν κατάλαβα καλά τί ζητάς, θα σε βοηθήσει πιστεύω το Guitar Pro, ένα προγραμματάκι που κατεβάζεις tabs, είναι σε midi, και σου δείχνει και τι παίζει ο κιθαρίστας που θες, αλλά και σου παίζει και την υπόλοιπη μπάντα. Επίσης, μια ακόμη λύση, με πολύ λιγότερα αποτελέσματα δυστυχώς, είναι τα backings. Μπες στο P2P πρόγραμμα που χρησιμοποιείς και ψάξε για backings. Ελπίζω να βοήθησα και να κατάλαβα σωστά τί ζητάς

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενισχυτάκι της ηλεκτρικής που είναι καθαρά για πρόβες έχει είσοδο/έξοδο midi.Υπάρχουν λοιπόν midis ας το πούμε ...karaoke για κιθάρα' date='να λείπει δηλαδή μόνον το μέρος της κιθάρας ? Αν όχι παίζει να βάζω midis και με το κιθαριστικό μέρος και να το απενεργοποιώ μέσω του υπολογιστή πρίν το στείλω στον ενισχυτή ?Που βρίσκω midis ? Ποιό λογισμικό κάνει αυτή τη δουλειά ? Αν ναι,κάτι φθηνό,θέλω απλά να τζαμάρω όχι τόσο μοναχικά,όχι να κάνω τίποτε επαγγελματικό...[/quote']

 

 

η εισοδος/εξοδος του ενισχυτη σου δεν ειναι για να παιζει Midi αρχεια.

ειναι για να συνδεεις π.χ εναν midi (foot) controller και να αλλαζεις presets η αν ενεργοποιεις/απενεργοποιεις wah,fx κτλ κτλ

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενισχυτάκι της ηλεκτρικής που είναι καθαρά για πρόβες έχει είσοδο/έξοδο midi.Υπάρχουν λοιπόν midis ας το πούμε ...karaoke για κιθάρα' date='να λείπει δηλαδή μόνον το μέρος της κιθάρας ? Αν όχι παίζει να βάζω midis και με το κιθαριστικό μέρος και να το απενεργοποιώ μέσω του υπολογιστή πρίν το στείλω στον ενισχυτή ?Που βρίσκω midis ? Ποιό λογισμικό κάνει αυτή τη δουλειά ? Αν ναι,κάτι φθηνό,θέλω απλά να τζαμάρω όχι τόσο μοναχικά,όχι να κάνω τίποτε επαγγελματικό...[/quote']

 

 

η εισοδος/εξοδος του ενισχυτη σου δεν ειναι για να παιζει Midi αρχεια.

ειναι για να συνδεεις π.χ εναν midi (foot) controller και να αλλαζεις presets η αν ενεργοποιεις/απενεργοποιεις wah,fx κτλ κτλ

 

Στο συγεκριμμένο έιναι για να παίζει midi αρχεία...γι αυτό και μπήκα στον κόπο να το ψάξω....έτσι τουλάχιστον λέει ο κατασκευαστής...αν κάνω λάθος sorry....άσχετος με τα midis ών...

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=2350000000

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε εάν προσέχεις το manual της Fender λέει -stream MIDI files from your PC- με λίγα λόγια βάζεις το midi στο pc...Εάν το έχεις κάνει αυτό σημαίνει ότι ήδη έχεις φορτώσει το midi σε ένα πρόγραμμα(Cubase, Fl, reason...) άρα γιατί όλος ο κόπος?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε εάν προσέχεις το manual της Fender λέει -stream MIDI files from your PC- με λίγα λόγια βάζεις το midi στο pc...Εάν το έχεις κάνει αυτό σημαίνει ότι ήδη έχεις φορτώσει το midi σε ένα πρόγραμμα(Cubase' date=' Fl, reason...) άρα γιατί όλος ο κόπος?[/quote']

 

Μισό για να καταλάβω καλά γιατί είπα άσχετος....δηλαδή έστω και επεξεργασμένο απο κάποιο πρόγραμμα το δέχεται σαν stream file ? μα και βέβαια αξίζει για μένα τότε,σημαίνει ότι παίρνω το ενισχυτάκι μαζί μου κι έχω μερικά τραγούδια για τζαμάρισμα...γιατί όχι ?

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνει αυτό που φαντάζεσαι (που μου φαίνεται απίθανο...αλλά κανείς πιά δεν μπορεί να είναι σίγουρος) σημαίνει ότι αυτό "αποθηκεύεται" κάπου στον ενισχυτή??? Δηλ ο ενισχυτής έχει σκληρό δίσκο????Δεν νομίζω κάτι άλλο σημαίνει stream...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνει αυτό που φαντάζεσαι (που μου φαίνεται απίθανο...αλλά κανείς πιά δεν μπορεί να είναι σίγουρος) σημαίνει ότι αυτό "αποθηκεύεται" κάπου στον ενισχυτή??? Δηλ ο ενισχυτής έχει σκληρό δίσκο????Δεν νομίζω κάτι άλλο σημαίνει stream...

 

Σίγουρα σκληρό δεν έχει αλλά παίζει άλλο αποθηκευτικό,δεν τον έχω ανοίξει,βαριέμαι,αφού έτσι κι αλλιώς ηχογραφεί κάποια δεύτερα φράσεις δικές σου,κι αφού όλα τα πρισετραρισμένα μιντάκια που έχει μπορείς να τα σβήσεις και να περάσεις τα δικά σου....το θέμα είναι να βρώ πώς και τα λοιπά...και πάλι βαριέμαι...

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως δεχεται midi απο το PC ή άλλο sequencer και έχει κάποια samples για να παιζει σαν drum machine. Φαντάζομαι ότι κάνει το ίδιο με οποιοδήποτε midi keyboard στο κατάλληλο κανάλι. Δεν χρειάζεται σκληρό δίσκο για αυτό.

 

Το ίδιο κάνει το DR-3 drum machine της Boss που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως δεχεται midi απο το PC ή άλλο sequencer και έχει κάποια samples για να παιζει σαν drum machine. Φαντάζομαι ότι κάνει το ίδιο με οποιοδήποτε midi keyboard στο κατάλληλο κανάλι. Δεν χρειάζεται σκληρό δίσκο για αυτό.

 

Το ίδιο κάνει το DR-3 drum machine της Boss που έχω.

 

Α γειά σου! με τη διαφορά ότ τα δείγματα σβήνονται και περνάς δικά σου μίντις...(βαριέμαι να αλλάζω φόντς σόρρυ χεχε)

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου