Προς το περιεχόμενο

Line6 POD 2.0 και Footswitch


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να με βοηθήσει όποιος μπορεί σε μερικές απορίες που έχω σχετικά με footswitch για το line6 pod 2.0

 

Με "ψήνει" να αγοράσω την πεταλιέρα line6 pod 2.0. Την έχω βρει κάπου στα 50-70€, μεταχειρισμένη.

Όμως χρειάζομαι να αλλάζω 2-3 ήχους. Γι'αυτό το λόγο θα χρειαστώ κάποιο footswitch. Εδώ αρχίζει το μπέρδεμα.....

 

Ερώτηση 1) Με το footswitch, η αλλαγή γίνεται ακαριαία χωρίς κάποια καθυστέρηση/πρόβλημα ? Όπως π.χ. με το behringer v-amp2 που έχει 1/2 sec καθυστέρηση ?

 

2) Βρήκα 2 μοντέλα line6 pod 2.0. Το ένα εκεί που βάζει το footswitch γράφει "FBV pedal" και το άλλο σκέτο "pedal".

Βρήκα αυτή το footswitch το οποίο κάνει για τα "fbv pedal" μοντέλα.

Line 6 :: FOOT CONTROLLERS :: FBV2

 

Όμως απ'ότι κατάλαβα, αλλάζει τις αποθηκευμένες ρυθμίσεις ως επόμενη, προηγούμενη. Όχι "καρφωτά", θέση 1, θέση 2 κτλπ.

 

Μετά βρήκα αυτό,

Line 6 Legacy Products

το οποίο δείχνει να έχει 4 θέσεις, αλλά ΔΕΝ κάνει για το pod 2.0 (έτσι λέει το παραπάνω link)

 

Υπάρχει κάποιο footswitch για το pod 2.0, το οποίο να αλλάζει κάποιες αποθηκευμένες ρυθμίσεις χωρίς να "scrollarει" ?????

Πόσο κάνει κάτι τέτοιο ? Γιατί βλέπω διάφορα από 50€ μέχρι 200€!!!!

 

3) Επίσης βρήκα διάφορα (όχι για πώληση, απλώς ότι υπάρχουν) DIY footswitches.

Έχει φτιάξει/χρησιμοποιήσει κανείς κάτι τέτοιο για το line 6 pod 2.0 ?

 

Ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλησπέρα φίλε weballey. Μπορείς να μας πεις 2-3 πράγματα για το set up σου, πώς θέλεις να χρησιμοποιήσεις το POD και γιατί κατέληξες σε αυτή την επιλογή;

 

Στις μέρες μας υπάρχουν πάρα πολλές λύσεις οι οποίες θα σε γλιτώσουν από τόσο κόπο και ψάξιμο.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στις μέρες μας υπάρχουν πάρα πολλές λύσεις οι οποίες θα σε γλιτώσουν από τόσο κόπο και ψάξιμο.

Ακριβώς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέληξα σε αυτό, γιατί νομίζω πως για τα λεφτά του (60-80€, μεταχειρισμένο), είναι πολύ καλό. Θέλω ένα καλό, βαρύ, σύχγρονο ήχο distortion (για metalcore),1 καθαρό ήχο και ένα με λίγο overdrive.

 

Θέλω να το χρησιμοποιώ για πρόβες και για live (γι'αυτό χρειάζομαι το footswitch)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα το χρησιμοποιείς κατευθείαν σε κονσόλα ή έχεις κάποιον ενισχυτή; Επίσης τι κιθάρα έχεις;

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ωραιο ειναι το POD2, εγω εχω το PODXT, και ο μικρος ποδοδιακοπτης που εδειξες τα κανει ολα μια χαρα (οι ηχοι αλλαζουν κατευθειαν). Απο ακουστικης πλευρας μια χαρα, αλλα ποσο χρονων ειναι το μηχανημα που κοιτας? Θα πηγαινες σε λαιβ με ηλεκτρονικο πολυεφφε 15 χρονων πχ? Εμενα το ΧΤ δεν μου εχει βγαλει τιποτα ποτε, το χρησιμοποιω και λιγο βεβαια, αλλα λογω αξιοπιστιας πια το σκεφτομαι για λαιβ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου