Προς το περιεχόμενο

Ανακάλυψα την ακολουθία συγχορδιών για HIT!!!


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Α' date=' ρε παιδιά έχετε αρχίσει να μου θυμίζετε τις πρόβες με την μπάντα μου:

 

Τραγουδίστρια: Παιδιά δε μου βγαίνει από μι να το πάμε από ρε;

Κουλός κιθαρίστας: Όχι ρε γαμώτο πρέπει να ξεκουρδίσω

Κουλός μπασίστας: Όχι ρε γαμώτο πρέπει να ξεκουρδίσω

Κουλ ντράμμερ: Ναι ναι πάμε όπου σου βγαίνει μην παιδεύεσαι!

Κουλός πληκτράς (εγώ): Μα τί κουλοί που είστε μόνο σε μια κλίμακα ξέρετε

να παίζετε; Λοιπόν από ρε είπαμε; -2 δηλαδή... [κλικ'] [κλικ]

 

τελειο... τι μου θυμισες..... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σημερινη εποχη στα εμπορικα ειδη της μουσικης τουλαχιστον επικρατει το τονικο μουσικο συστημα με τις μινορε και ματζορε κλιμακες. Στις κλιμακες οι συγχορδιες ειναι 7 οποτε αμεσως αμεσως τα πραγματα απο αποψη συγχορδιων ειναι περιορισμενα. Αν δε, υπολογισουμε πως απο τις 7 οι 2-3 δε χρησιμοποιουνται συχνα (η ΙΙ, η ΙΙΙ πχ) τοτε ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ολα τα κομματια ειναι συνδυασμος 5 ακορντων. Ποσους συνδυασμους να βγαλουν? Αρα το θεμα ΔΕΝ ειναι τοσο οι συγχορδιες. Μετραει η μελωδια (που και εδω πλεον υπαρχουν κλισε λογω του οτι εχουν παιχτει σχεδον τα παντα), μετρανε οι ρυθμοι, οι μετατροπιες, μετρανε οι αλλαγες τεμπο, ρυθμων, οι δρομοι πανω απο τις συγχορδιες, η ενορχηστρωση, ο ηχος, κλπ κλ κλπ...ειναι δηλαδη πολλοι παραμετροι που παιζουν ρολο. Δυστυχως ομως αν καποιος θελει να γραψει κατι μελωδικο τουλαχιστον οπως εχει συνηθισει το αυτι στις μερες μας πλεον τα περιθωρια εχουν στενεψει πιστευω δραματικα με τα υπαρχοντα προτυπα. Στανταρ και χωρις πολλες φορες ο συνθετης να το ξερει θα εχει γραψει κατι που εχει γραψει και καποιος αλλος. Οποτε πλεον ενας συνθετης σημερα πρεπει να εχειι αρκετη φαντασια πλεον ωστε να διαφοροποιιθει απο το σωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις κλιμακες οι συγχορδιες ειναι 7 οποτε αμεσως αμεσως τα πραγματα απο αποψη συγχορδιων ειναι περιορισμενα.

 

Xμου;; :?: :?: :?:

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶λλο βαθμίδες, άλλο συγχορδίες. Οι βαθμίδες είναι εφτά, οι νότες σε μια οκτάφθογγη κλίμακα είναι δώδεκα και οι συγχορδίες... σχεδόν αμέτρητες (πέρα από τα πιο βασικά 7 ματζόρε και 7 μινόρε για μια τονικότητα). Βάλε τώρα τουλάχιστον και μείζονες, ελάσσονες, μεθΆ εβδόμης, μεθΆ ενάτης, εβδόμης ελαττωμένης (με ή χωρίς αναστροφές) σε δώδεκα νότες και ξεφεύγουμε...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις κλιμακες οι συγχορδιες ειναι 7 οποτε αμεσως αμεσως τα πραγματα απο αποψη συγχορδιων ειναι περιορισμενα.

 

Xμου;; :?: :?: :?:

 

Για το λογάριθμό τους μιλάει. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 σελιδες ποστ για αυτες τις συγχορδιες ε!

φανταζομαι τι θα γινει οταν ανακαλυψεις ποσα hit κομματια ειναι Λα Φα Σολ..

 

Τσαι..

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου