Προς το περιεχόμενο

Παραμόρφωση σε λάμπες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν καταλαβα καλα ΔΕΝ θελεις να παραμορφωνει ο ενισχυτης σου σε υψηλες εντασεις......Οι νομοι της..................ηχητικης δεν μπορουν να καταργηθουν και παντα ενας λαμπατος οταν τον "πιεζεις" σε μεγαλη ενταση βγαζει distortion αλλα μπορεις να παρεις καποια μετρα (εκτος απο το να αλλαξεις ενισχυτη):

 

Χρησιμοποιησε οσο πιο low output μαγνητες μπορεις.....ακομα περισσοτερο χαμηλωσε τους οσο μπορεις περισσοτερο, τοσο ωστε να παραμενουν ευηχοι.....

 

Αλλαξε λυχνιες τελικου με λυχνιες με μεγαλο headroom (ολες οι 6L6 δεν εχουν το ιδιο headroom).......επισης χρησιμοποιησε 12AT7 η 12AU7 αντι των 12ΑΧ7 στην προενισχυση

 

Αλλαξε μεγαφωνο

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απολύτως φυσιολογικό είναι. Και δεν παίζει ρόλο μόνο το wattage, οι λάμπες και το μεγάφωνο αλλά και ο σχεδιασμός του κυκλώματος. Σίγουρα θα παραμορφώσει κάποια στιγμή, το θέμα είναι σε... ποια στιγμή. Όταν έχεις κουφαθεί εσύ, όταν έχει κουφαθεί όλος ο όροφος ή όταν κουφαθεί και η αστυνομία; Σωστά τα λέει ο Φεντεριάρης. Δοκίμασε όμως να παραμορφώσεις αυτόν:

 

fender65_twin_reverba.jpg

 

ή ακόμη χειρότερα αυτόν...

 

VT-22.jpg

(Vt22, 120 watt, 7027 τελικές, τα παλιά μοντέλα ΧΩΡΙΣ master volume, 40 κιλά!!)

 

 

ή αυτόν...

 

redux-or120s.jpg

(OR-120, επίσης 120 watt, επίσης χωρίς master volume...)

 

 

... κι αν δεν νομίσουν οι αστυνομικοί ότι απογειώνεται αεροπλάνο, να μου τρυπήσεις τη μύτη!!!

 

 

 

 

Εdit: Θυμήθηκα ότι υπάρχει και αυτός...

t200.jpg

τον οποίο δεν τον έχω ακούσει αλλά λογικά θα τον χρησιμοποιούν σε καιρό πολέμου για συναγερμούς βομβαρδισμού. Yπόψιν ότι όλοι οι ανωτέρω ενισχυτές φτιάχτηκαν αρχικά για κιθάρα και όχι μπάσο).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασατε να του πειτε το βασικοτερο ,βεβαια και αυτος ξεχασε να μας πει μεσα απο τη ΜΕΓΑΦΩΝΑ και τι καμπινα παιζει...,δηλ.ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΑΡΟΤΕΡΟ ΗΧΟ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ WATTAGE ΜΕΓΑΦΩΝΑ..... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να χαμηλώνεις το volume της κιθάρας δεν καθαρίζει?

 

Ααα...ναι' date=' έχεις δίκιο ρε...

 

Λοιπον, θα παίζω κανονικά κομπλέ με παραμόρφωση κτλ, και όταν παίζω αρπίσματα απλά θα χαμηλώνω λίγο από την κιθάρα... Θα χάνει λίγο σε γκάζια, αλλά δεν μου χρειάζονται στα αρπίσματα...;

 

Voila, ευχαριστώ...

 

Πάντως αρχική απορία μου είναι ότι αφού είναι φυσιολογικό να βρωμίζει ο ήχος, ΟΛΟΙ οι παίκτες λάμπας θα είχαν βρώμικο ήχο σε αρπίσματα και υψηλές εντάσεις... Μάλλον οδηγούν τον ενισχυτή λίίίίγο πριν παραμορφώσει (που έτσι κι αλλιώς είναι εκκωφαντικά δυνατα), και δυναμώνουν την ένταση από την κονσόλα του ηχολήπτη...[/quote']

 

 

Αυτό που κάνουν όλοι είναι να έχουν γκάζια στον ενισχυτή και να "κόβουν" volume από την κιθάρα. Αυτό δεν οδηγεί σε μείωση της έντασης αλλά της παραμόρφωσης... :wink: Έτσι, ανάλογα με το πόσο θα κόψεις , έχεις όλο το γκάζι στο μικρό δαχτυλάκι του δεξιού σου χεριου...! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kwstas79 πασα μου...Που ειν'η μπαvαvα...?.... ο-ε-ο?.......Που ειν'η μπαvαvα...?.... ο-ε-ο?Καταλαβα!Δεν τα βρισκες πια με την chiquita και υπεγραψες με την ΑΓΝΟ?;)

 

Ακομα κι ετσι εξακολουθεις να χεις τα καλυτερα αβαταρ πιστευω!Αν εξαιρεσεις το παλιο του superfunk με τον μπαρμπα jack!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνουν όλοι είναι να έχουν γκάζια στον ενισχυτή και να "κόβουν" volume από την κιθάρα. Αυτό δεν οδηγεί σε μείωση της έντασης αλλά της παραμόρφωσης... icon_wink.gif Έτσι, ανάλογα με το πόσο θα κόψεις , έχεις όλο το γκάζι στο μικρό δαχτυλάκι του δεξιού σου χεριου...! icon_biggrin.gif

 

οχι ΟΛΟΙ,μονο αυτοι που παιζουν ΚΑΡΦΙ στον ενισχυτη,αν παιζεις με ΕΦΕ η παραπανω τεχνικη ειναι παντελως αχρηστη.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκτός αν τα drive πετάλια σου "ακούν" τις αλλαγές του volume... όλα τα δικά μου πλην ενός το κάνουν εντυπωσιακά!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου