Προς το περιεχόμενο

Setup: πετάλια και ψ/πεταλιέρα - βολεύονται;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι, γεια σας.

Θα σας παρακαλούσα για τις γνώμες και τις συμβουλές σας σχετικά με το set – up που ακολουθεί. Ψάχνοντας στο forum (σας ευχαριστώ όλους), στο internet, στα καταστήματα, σε rigs φίλων και συναδέλφων, στα αυτιά μου και τέλος στην τσέπη μου, κατέληξα στις επιλογές αυτές. Ασχολούμαι κυρίως με ηχογραφήσεις σε studio, αλλά και κάποια live. Μέχρι τώρα βολευόμουν - αξιοπρεπώς θα έλεγα :oops: - με διάφορες ψηφιακές λύσεις και ευκολίες (πεταλιέρες, software, κ.λ.π.) . Όμως ο κόσμος των pedals με περίμενε από καιρό στη γωνία κλείνοντάς μου το μάτι!

Η βοήθειά σας θα μου ήταν πολύτιμη σε δύο κυρίως τομείς (αλλά και γενικότερα) που με απασχολούν:

1. Την πεταλιέρα – τζιτζικιέρα Digitech RP7 που έχω κρατήσει (μου έχει δώσει κατά καιρούς κάποιους ενδιαφέροντες ήχους) μπορώ να την εντάξω στο rig ή την πετάω απΆ το παράθυρο;

2. Πώς τα βολεύω – κουμαντάρω όλα αυτά; Σας προλαβαίνω: έχω διαβάσει όλες – πιστεύω – τις δημοσιεύσεις εδώ μέσα (αλλά και αλλού) σχετικά με την αλυσίδα των effects. Για παράδειγμα, τα πετάλια της Visual Sound είναι 2 σε 1 οπότε δεν χωρίζουν να τα βάλω όπου θέλω – και ξέρω οτι κάποιοι από εσάς τα έχουν στην αλυσίδα τους.

 

Θα μου ήταν χρήσιμο γενικότερα κάτι τέτοιο http://www.thomann.de/gr/boss_ls2_line_selector.htm; Το έχει κανείς από εσάς και πως χρησιμοποιείται;

 

Κιθάρα:

Fender Stratocaster Deluxe Plus(USA) με lace sensor μαγνήτες (bridge μπλε, middle/neck ασημί).

 

Ενισχυτής:

Vox AC15CC1X (με το Celestion AlNiCo Blue loudspeaker)

 

Effects pedals

Έχω:

Visual Sound H2O Chorus and Delay (πολύ «ζεστό» και «μουσικό» 2 σε 1 πετάλι)

Visual Sound Route 66 Overdrive and Compressor (επίσης πολύ καλό 2 σε 1)

Boss DS1 distortion (classic!)

 

Έρχονται:

ProCo Rat2 distortion (για λίγο πιο «heavy» περιπτώσεις)

MXR Phase 90

Electro Harmonix Electric Mistress flanger

Digitech Digi Delay (για 2ο Delay)

Boss GE-7 eq (ίσως 2 από αυτά)

Boss TR2 Tremolo

Boss TU-2 Chromatic Floor Tuner

 

Δεν έχω αποφασίσει ακόμη για Wah (μάλλον Dunlop Crybaby Classic) και για volume pedal (μάλλον Ernie ball).

 

Τζιτζικιέρα: Digitech RP7

 

Ελπίζω να μη σας έπρηξα πολύ.

Σας ευχαριστώ και περιμένω νέα σας

The light was yellow, sir...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην digitech μπορεις να την ενταξεις στο rig σου (οι τροποι ειναι πολλοι, σε loop, σε σειρα κ.λ.π οποτε κατι πιο συγκεκριμενο απο μερους σου θα βοηθαγε). Το θεμα ειναι ομως λαμβανοντας υποψιν οτι εχεις μια χαρα πεταλακια αν αυτο θα εξυπηρετει σε κατι.......οσο περισσοτερα βαζεις αναμεσα στη κιθαρα σου και στον ενισχυτη σου τοσο πιο δυσκολα κανεις τα πραγματα και αν αυτο δεν εξυπηρετει καποιον απωτερο σκοπο ποιος ο λογος να το κανεις?

 

Τα πεταλακια που εχεις εγω (και λεω εγω γιατι δεν υπαρχει μονο μια σωστη τοποθετηση αλλα πολλες) θα τα εβαζα ετσι:

 

Visual Sound Route 66 Overdrive and Compressor

Wah

ProCo Rat2 distortion

Boss DS1 distortion

Boss GE-7 eq

Boss TR2 Tremolo

MXR Phase 90

Electro Harmonix Electric Mistress flanger

Visual Sound H2O Chorus and Delay

Digitech Digi Delay

 

Το tuner καλο θα ειναι να το βαλεις καπου στην αρχη της αλυσιδας σε ενα Α/Β box ωστε να κουρδιζεις χωρις να σε ακουν ολοι.(Η αν το volume pedal σου εχει tuner out αν και η καλυτερη λυση ειναι ενα a/b box)

 

To volume pedal μπορεις να το βαλεις ειτε στην αρχη της αλυσιδας (οπου ομως θα παιζει σαν volume της κιθαρας δηλαδη θα επηρεαζει τa OD/DST σου...χαμηλωνοντας το vol θα χαμηλωνει και το dst) η μετα τα od/dst οποτε και απλως θα αυξομειωνεις την ενταση

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε fenderiarhs σε ευχαριστώ.

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες για την Digitech. Σοβαρός λόγος δεν υπάρχει για να τη χρησιμοποιήσω. ¶λλωστε ο σκοπός είναι να "χτίσω" τον ήχο μου με τα πεταλάκια. Πιο πολύ τη σκέφτομαι για κάποια εφφέ που έχει - όπως pitch shifter, reverb, octaver... - τα οποία έτσι κι αλλοιώς σπάνια χρησιμοποιώ και δεν με ενδιαφέρουν τόσο ώστε να ασχοληθώ σοβαρότερα μαζί τους. Αν τελικά δεν την παροπλίσω, μάλλον για loop σύνδεση το βλέπω - αλήθεια πως ακριβώς γίνεται αυτό;

Σε ευχαριστώ και πάλι για όλες τις συμβουλές σου

The light was yellow, sir...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραματίσου με τη σειρά του Wah, συνήθως πάει πρώτο στην αλυσίδα και ο ήχος του έχει μεγάλη διαφορά αν είναι πριν ή μετά από καποιο drive πετάλι, οι πιο πολλοί το προτιμούν πριν. To Line Selector είναι εξαιρετικά χρήσιμο με δεκάδες διαφορετικές χρήσεις, αυτό τα δείχνει όλα:

 

line_sel.JPG

 

Eγώ αν το είχα (που δεν θα πάρω αυτό το line selector αλλά καποιο αλλο για λόγους που δεν ειναι της παρουσης) θα το χρησιμοποιούσα στην περίπτωση 1, που θα είχε δυο λούπες από εφφέ πάνω στην κυρίως γραμμή. Το χρειάζομαι όταν στην εισαγωγή ενός κομματιού πχ μπαίνει καθαρός ήχος με echo, vibrato + reverb, και μετά θέλω με το πάτημα ενός και μόνο διακόπτη να βγουν όλα αυτά από την αλυσίδα και να μπει ένα ή δυο drive πετάλια χωρίς delay και χωρίς reverb, και μετά στη μέση του κομματιού να περάσω πάλι στο καθαρό κοκ. Αν δεν υπήρχε το line selector θα έπρεπε σε ριπή οφθαλμού να πατήσω τουλάχιστον 3 διακόπτες, ενώ με αυτό τα καταφέρνεις με ένα πάτημα. Επίσης, κάνει το καταπληκτικό να μιξάρει, σε βαθμό που ορίζεται με knob, τις δυο λούπες ή τους δυο ενισχυτές που έχεις συνδέσει. Και είναι και τροφοδοτικό για άλλα πετάλια.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tuner καλο θα ειναι να το βαλεις καπου στην αρχη της αλυσιδας σε ενα Α/Β box ωστε να κουρδιζεις χωρις να σε ακουν ολοι.

 

Δεν "mute-άρει" τον ήχο το TU-2 όταν το πατάς για να κουρδίσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody_sunday σ' ευχαριστώ.

Το σχεδιάγραμμα αυτό το είχα δει κι εγώ και με αυτά που γράφεις επιβεβαίωσες τις σκέψεις μου. Πράγματι δείχνει χρήσιμο. Το boss ενδεικτικά το ανέφερα, αν και δεν έχω ψάξει και κανένα άλλο.

 

apos: κι εγώ νομίζω οτι το TU-2 λογικά "mute-άρει" όταν το πατήσεις, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμη...

The light was yellow, sir...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody_sunday σ' ευχαριστώ.

Το σχεδιάγραμμα αυτό το είχα δει κι εγώ και με αυτά που γράφεις επιβεβαίωσες τις σκέψεις μου. Πράγματι δείχνει χρήσιμο. Το boss ενδεικτικά το ανέφερα' date=' αν και δεν έχω ψάξει και κανένα άλλο.

 

[b']apos[/b]: κι εγώ νομίζω οτι το TU-2 λογικά "mute-άρει" όταν το πατήσεις, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμη...

 

mute-άρει, do not worry!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δικιο...mute-aρει :oops: :oops: σκεφτηκα το a/b box με την λογικη "ας βγαλουμε ενα παταλακι απο ολη τη διαδρομη του σηματος".....κακο δεν κανει..

 

Ενδιαφερον αρθρο για τα tuner out(καθως και αλλα ενδιαφεροντα θεματα) θα βρεις εδω

 

http://www.stinkfoot.se/andreas/diy/articles/tunout.htm

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα θα τα εβαζα ετσι,

 

Wah

MXR Phase 90

Visual Sound Route 66 Overdrive and Compressor

ProCo Rat2 distortion

Boss DS1 distortion

Boss GE-7 eq

Boss TR2 Tremolo

Electro Harmonix Electric Mistress flanger

Visual Sound H2O Chorus and Delay

Digitech Digi Delay

:wink:

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου