Προς το περιεχόμενο

Τι καλωδια για πεταλια? και ποσο?


marilazi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία!! Το δέχομαι... άρα με 20-25 Ευρωπουλάκια και 10 καλώδια η δουλειά μου γίνεται μια χαρά!

 

Γιατί λοιπόν κάποιος να δώσει 20-25 Ευρώ για ΕΝΑ και ΜΟΝΟ καλώδιο?? δηλ. 250 Ευρά για ολόκληρη την πεταλιέρα!!

 

Μήπως πρέπει να σοβαρευτούμε επιτέλους εμείς οι κιθαρίστες..?

 

 

πριν λιγο καιρο παρακολουθησα το Live των electrelane στο Μυλο. ο κιθαριστας της support μπαντας λοιπον, ειχε προβλημα με ενα καλωδιο και οποτε ανοιγε το drive του απλα δεν ειχε ηχο. νευρα, κουνηματα δεξια αριστερα του καλωδιου μπας και Κανει επαφη και  παιξει... ο ανθρωπος εκνευριστηκε τοσο που δεν ξαναχρησιμοποιησε effect για αρκετη ωρα ενω θα επρεπε.μια ακουγοταν μια δεν ακουγοταν κλπ (βεβαιως και τον αγνοησε πληρως ο ηχοληπτης Και οι υπολοιποι υπευθυνοι, support Ηταν αλλωστε  :(). εκει ερχεται λοιπον το george l's  και τα αλλα ακριβα καλωδια για να σου διασφαλισουν οτι την "κρισιμη στιγμη" δεν θα σε προδωσουν(Λεμε τωρα.... :D).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραία!! Το δέχομαι... άρα με 20-25 Ευρωπουλάκια και 10 καλώδια η δουλειά μου γίνεται μια χαρά!

 

Γιατί λοιπόν κάποιος να δώσει 20-25 Ευρώ για ΕΝΑ και ΜΟΝΟ καλώδιο?? δηλ. 250 Ευρά για ολόκληρη την πεταλιέρα!!

 

Μήπως πρέπει να σοβαρευτούμε επιτέλους εμείς οι κιθαρίστες..?

 

Oh yes!! :)

 

 

εκει ερχεται λοιπον το george l's  και τα αλλα ακριβα καλωδια για να σου διασφαλισουν οτι την "κρισιμη στιγμη" δεν θα σε προδωσουν.

 

δυστυχως ΕΙΔΙΚΑ τα George L's εχουν προδωσει πολυ κοσμο μια και λογω κατασκευης (ειδικα αν κουνας τα πεταλια σου ή αν δεν τα εχεις πολυ σταθερα) "ξεβιδωνονται" (ειδικα  οι "γωνιες"),πολυ πιο "σιγουρος" εισαι με ενα παραδοσιακο "κολλημενο" καλωδιο.

 

γενικα παντως ειναι μαλλον απιθανο οποιοδηποτε καλωδιο να σε προδωσει αν εχεις "πακτωμενα" τα πεταλια σου...

 

απλα τα George L ειναι ΤΟΣΟ πολυ βολικοτερα οταν σχεδιαζεις μια πεταλιερα με πολλα πεταλια που πραγματικα σωζουν τα νευρα σου  (και  πολυτιμο  χωρο στην πεταλιερα σου.)

 

παντως αυτα τα καλωδιακια που λινκαρα ειναι εξαιρετικα,εχουν και χαμηλο capacitance & καλη κατασκευη (neutrick jacks) και πιανουν και σχετικα λιγο χωρο...

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι..πόόόση ζημιά κάνουν τα καλώδια αυτά σε ένα pedal board με 10 ας πούμε πετάλια.

 

καμμια ζημια δεν κανουν,τα εχω μετρησει και εχουν ακριβως το ιδιο capacitance με τα George L (απλα δεν ειναι τοσο βολικα στη χρηση),ειναι αλλωστε τοσο μικρες οι αποστασεις και τοσα πολλα τα buffers σε μια πεταλιερα που η "ποιοτητα" ενος καλωδιου δεν εχει και τοσο μεγαλη σημασια (φτανει βεβαια να μην εχει κατασκευαστικο προβλημα) 

 

Δε θα το έλεγα... ::)

 

Όταν έπαιζα με πετάλια και είχα φτάσει στα 15 (αλλά και πριν αυξηθούν τόσο πολύ), είχα παρατηρήσει ότι ο ήχος μπούκωνε τρελά και τα πρίμα της κιθάρας "έκαναν φτερά"...

 

Όταν έβαλα πρώτη φορά George Ls στα ΙΔΙΑ πετάλια, ένιωσα ότι κάποιος αφαίρεσε μια κουβέρτα μπροστά από τον ενισχυτή μου...;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι..πόόόση ζημιά κάνουν τα καλώδια αυτά σε ένα pedal board με 10 ας πούμε πετάλια.

 

καμμια ζημια δεν κανουν,τα εχω μετρησει και εχουν ακριβως το ιδιο capacitance με τα George L (απλα δεν ειναι τοσο βολικα στη χρηση),ειναι αλλωστε τοσο μικρες οι αποστασεις και τοσα πολλα τα buffers σε μια πεταλιερα που η "ποιοτητα" ενος καλωδιου δεν εχει και τοσο μεγαλη σημασια (φτανει βεβαια να μην εχει κατασκευαστικο προβλημα) 

 

Δε θα το έλεγα... ::)

 

Όταν έπαιζα με πετάλια και είχα φτάσει στα 15 (αλλά και πριν αυξηθούν τόσο πολύ), είχα παρατηρήσει ότι ο ήχος μπούκωνε τρελά και τα πρίμα της κιθάρας "έκαναν φτερά"...

 

Όταν έβαλα πρώτη φορά George Ls στα ΙΔΙΑ πετάλια, ένιωσα ότι κάποιος αφαίρεσε μια κουβέρτα μπροστά από τον ενισχυτή μου...;)

 

+100000

 

Καλά του γιώργη τα καλώδια και να σε προδόσουν, κόβεις την άκρη και το ξανά βιδώνεις και σε 5" είσαι έτοιμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται απο τα καλωδια,αν αυτα τα χρωματιστα του Τhomann εξακολουθουν να ειναι αυτα που ηταν πριν απο....7 χρονια :)  ειναι μια χαρα (γραφουν πανω καποια μαρκα?) ,εχουν πεσει στα

χερια μου και καποια χρωματιστα που πουλανε στην Ελλαδα και ειναι χαλια.....

 

και παλι ομως τα cordial που λινκαρα ειναι τοσο φθηνα που αξιζει να τα προτιμησεις απο τα...χρωματιστα...

 

Καλά του γιώργη τα καλώδια και να σε προδόσουν, κόβεις την άκρη και το ξανά βιδώνεις και σε 5" είσαι έτοιμος!

 

λιγο δυσκολο να το κανεις οταν παιζεις στο Gagarin και εχει απο κατω 800 ατομα... ::) (το εχω παθει για αυτο αλλωστε και τα καταργησα ...μια και βεβαια ΠΑΝΤΑ χαλαει αυτο που ειναι στη ΜΕΣΗ της πεταλιερας και ειναι το πιο δυσκολο να αλλαχθει :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω αυτά τα παρδαλά του θωμα χρησιμοποιώ, αλλά δεν ξέρω αν "πιάνομαι" μιάς και χρησιμοποιώ μόνο 2 πεταλάκια!  ;D

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ και τα χρωματιστά του thomman, και gl's και κάτι κορυφαία μ@μ@τ@ custom  ;D φίλου ηλεκτρονικού και έχω και μερικά από τα χεράκια μου

.

Όταν δεν με νοιάζει ο ήχος πολύ (αρκεί να υπάρχει) βάζω τα thomman, για να μην φθείρω τα υπόλοιπα. Απλά φροντίζω πάντα να έχω back up. Βέβαια δεν έχω και σταθερό set και με κάθε μπάντα παίζω με άλλο ήχο...

 

Με το πλήρες σύστημα μου βάζω gl's για τα πεταλάκια, και τα custom προς τα rack και στην αρχή και το τέλος χαόδους αλυσίδας. Αυτά τα custom έχουν περιελίξεις (κοινώς πλεξουδάκια) φτιαγμένα στο χέρι για να αποφεύγονται οι ηλεκτρονικοί συντονισμοί και τα παρελκόμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε την επίδραση ενός κακού καλωδίου στον ήχο της κιθάρας και τη σύγκρισή του με ένα καλό*. Κάπως έτσι άλλαξε ο ήχος μου όταν από τα φτηνά καλωδιάκια πήγα σε George L.

 

Clean:

http://www.box.net/shared/mv3kp5ygoh

 

Drive:

http://www.box.net/shared/avtpszbdx3

 

 

*Τα samples είναι από το site της Cordial.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

τι μαρκα ειναι τα καλωδια που χρησιμοποιει ο τυπος?(αναμεσα στα πεταλακια)  ;D

που μπορω να τα βρω?

ευχαριστω

 

multi-layer-pedal-board-for-guitar.jpg

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου