Προς το περιεχόμενο

Απο floyd rose σε απλη γεφυρα?


mike_rhd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γινεται να αλλαξω το floyd rose  μιας κιθαρασ με απλη γεφυρα και το locking nut με απλο nut γραφιτη?????

 

Ευχαριστω

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται..........ειναι αρκετα πολυπλοκη διαδικασια, σε περιπτωση που το floyd σου ειναι recessed (δεν ακουμπαει στο σωμα της κιθαρας αλλα πισω του η κιθαρα ειναι σκαμμενη ωστε να μπορεις να κανεις και "σηκωματα" με το τρεμολο) θα χρειαστει να "γεμισει" η κοιλοτητα με ξυλο, επισης θελει αρκετη προσοχη στην τοποθετηση της καινουργιας γεφυρας ωστε να μην εχεις προβληματα με το κουρδισμα σου, αναλογη προσοχη χρειαζεται και η τοποθετηση του καινουργιου nut στη θεση του locking οποτε σιγουρα για ολα αυτα απευθυνσου σε καποιον επαγγελματια του χωρου. Η κιθαρα σου θα χασει ενα μεγαλο μερος της αξιας μεταπωλησης της, η ολη διαδικασια θα σου κοστισει αρκετα, οποτε σκεψου οτι ειναι ισως καλυτερο να αγορασεις εξ'αρχης μια κιθαρα οπως την θελεις.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαδικασια ειναι μεγαλη και το αποτελεσμα αμφιβολο και δεν συμφερει κατα την γνωμη μου ειτε η κιθαρα ειναι ακριβη ειτε φτηνη.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Λοιπόν φίλε μου θα αρχίσω λέγοντας σου ότι κ εγώ ήθελα από F.R να πάω σε σταθερή γέφυρα γιατί η κιθάρα που έχω έχει κακής απομίμησης F.R κ έτσι μετά από κάποιο καιρό χρήσης είχα προβλήματα με το κούρδισμά μου(όταν φαγώθηκαν οι 'λεπίδες' στο τρέμολο)...μου είχαν σπάσει τα νεύρα βασικά!

  Αυτό που έκανα ήταν να βάλω κομματάκια από σκληρό χοντρό χαρτόνι (καλύτερα με ξύλο αλλά εγώ από τότε που μου κατέβηκε η ιδέα κ το έκανα δεν είχα πρόβλημα κ έμεινα με τα χαρτονάκια) ανάμεσα στο μεταλλικό κομμάτι που πιάνουν τα ελατήρια πάνω στο τρέμολο κ το ξύλο της κιθάρας. Έτσι μπλόκαρα το F.R. κ βρήκα την υγειά μου! Πολύ απλά, χωρίς έξοδα κ χωρίς να "πληγώσεις" το όργανο! (Δυστυχώς έχω στείλει την φωτογραφική μου μηχανή στην Αθήνα για επισκευή κ δεν μπορώ να σου δείξω τι εννοώ)

  Πάντως τώρα μπορώ να κάνω κ ότι κουρδισμα θέλω, όποτε το θέλω! Αυτά παθαίνει κανείς όταν αγοράζει κιθάρα χωρίς να ξέρει τι θέλει...αυτά έχει η αγορά της πρώτης κιθάρας όμως! Εγώ ας πούμε εντέλει διαπίστωσα ότι ήθελα κιθάρα χωρίς F.R, μάλλον κ εσύ το ίδιο...

Remember...relativity...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς μ'αρέσει το γούστο σου.

 

Θες να ΑΛΛΑΞΕΙΣ γέφυρα ή απλά να την κάνεις ΣΤΑΘΕΡΗ;

 

Αν θες να την κάνεις σταθερή υπάρχει η λύση του trem-block.

 

Αν θες να αλλάξεις γέφυρα, προτείνω ή αυτό:

 

MCHBII22_bridge.jpg

 

ή αν δεν κολώνεις να βάλεις πολύ χέρι στο όργανο να την κάνεις string-through όπως αυτή:

 

string_through_150x150.jpg

 

Και στις δυο περιπτώσεις θα κάτσει πάνω στα ίδια posts με το FLoyd αν ταιριάζουν τα μέτρα και στην περίπτωση του string-trhough απλά θα κάνεις 6 τρύπες στο σώμα, λογικά εκεί που έιναι το recess.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε παρόμοιο τρόπο αχρήστευσα και γω το ντεμεκ FR της παλιάς μου κιθάρας. Έχω βάλει μια μπαταρία και διάφορες άλλες σαβούρες μεταξύ του block του τρέμολου και το 2 των 2 τοιχωμάτων του tremolo cavity, οπότε έχω πλέον σταθερή γέφυρα.  ;D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογη προσοχη χρειαζεται και η τοποθετηση του καινουργιου nut στη θεση του locking

 

Είναι απαραίτητο αυτό; Μου φαίνεται ότι μπορεί απλά να αφαιρέσει τις 3 βίδες+Plates που λοκάρουν τις χορδές στο nut.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου