Προς το περιεχόμενο

ESP Horizon NT II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενδιαφέρομαι για μια κιθάρα χωρίς τρέμολο, με humbuckers και εύκολη πρόσβαση στα "ψηλά" τάστα, κάτι ανάλογο δηλαδή του στυλ της Ibanez που ακόμα και στα "les paul" μοντέλα της φροντίζει να μην υπάρχει αυτό το "τούβλο" που έχουν οι gibson και οι prs στο μανίκι εκεί που ενώνεται με το σώμα...

 

η συγκεκριμένη κιθάρα

( http://www.espguitars.com/guitars_horizon.html )

μου άρεσε πάρα πολύ από πλευρας specs και μερικά βίντεο που είδα στο youtube

 

σήμερα λοιπόν πήγα να τη δοκιμάσω αλλά ο τύπος έιχε μόνο μια με floyd rose και ούτε καν μαφησε να τη βάλω στον ενισχυτη και μεπρηζε ολη την ώρα για τι ξύλα έχει και πόσο φοβερή είναι και να προσέχω μη του τη χαλάσω (έλεος δηλαδή)

κατά τη σύντομη επαφή με το όργανο, παρατήρησα οτι έχει πολύ λεπτο σωμα.. το μπράτσο μου άρεσε πιο πολύ απο της ibanez rgt42 που έχω..

 

εσείς τί άποψη έχετε γιαυτή την κιθάρα? ξέρετε κανένα μαγαζί στην αθήνα που να φέρνει και να σαφήνει να δοκιμάσεις σαν άνθρωπος?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή ή κιθάρα είναι ένα από τα κιθαριστικά μου όνειρα  :P Από την πρώτη στιγμή που την είχα δει, την ερωτεύτηκα...

Είχε πάρει το μάτι μου μια στο Art Music στην Ακαδημίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανένα άλλο που να μην είναι στην ακαδημίας?  ::)

 

και εμένα μου φαίνεται ιδανική κιθάρα για τα γούστα μου ειδικά τώρα που η Ibanez απέσυρε τις sz και άρα και την (θεική) sz4020..

 

αλλά αν δε τη δοκιμάσω δε θα ξέρω αν είναι τόσο καλή όσο μου φαίνεται..

επίσης με προβλημάτισε το πόσο λεπτό σώμα έχει.. ελπίζω να μην επηρρεάζει πολύ τον ήχο, και ελπίζω όταν την φοράς να μην έχει την τάση να γλιστράει το μπράτσο προς τα κάτω λόγω κεντρου βάρους

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι παρα πολυ καλο όργανο απο όλες τις απόψεις!! Και εγώ την γουστάρω χωρίς το floyd αλλα δυστυχώς τέτοιες κιθάρες χωρίς Floyd δεν έχουν αγοραστικό κοινό στην Ελλάδα και έτσι έρχονται λίγα κομάτια κάθε χρόνο και αν... συνήθως μόνο μέσω παραγγελίας. Δεν νομίζω να την έχει κάποιο μαγαζί στην Αθήνα για να την δοκιμάσεις (μιλάω πάντα για χωρίς Floyd).. Αν θέλεις ρωτάς τον αντιπρόσωπο σίγουρα θα ξέρουν να σου πουν κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομίζω πάντως να χουν και τρελές διαφορές μεταξύ τους.. δε θα με πείραζε ακόμη και να δοκίμαζα με τρέμολο, τα κύρια χαρακτηριστικά του ήχου θα είναι τα ίδια πιστεύω.. θέλω να ακούσω τους μαγνήτες σε split και επίσης τα χαρακτηρηστικά του ήχου τώρα που είδα πόσο λεπτό σώμα έχει... neck thru και maple top μάλλον θα είναι πολύ πρίμα κιθάρα..

 

αν έχει κανείς κάποια επιπλέον πληροφορία ευπρόσδεκτη!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα. Εχω την Horizon FR-II σε DBSB χρωμα και ειναι παρα πολυ καλη και ευελικτη κιθαρα, απλα αυτο, τι αλλο να πεις για τη συγγεκριμενη... Ξερω καποιους που παιζουν ακομα και jazz με αυτη, το Μονο κακο για μενα ειναι οτι δε μ αρεσει το μπρατσο της (ειναι βαμενο και μου σπαει τα νευρα) και γι αυτο το λογο σκεφτομαι να την ανταλαξω, αν δεις εχω βαλει και σχετικη αγγελια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η bolt on καλή είναι σχετικά με την πρόσβαση στα higher frets.. όμως gibson [EDIT: για παράδειγμα] είναι απαράδεκτες σαυτο το ζήτημα... κυριολεκτικά εγκλωβισμένες στο "παραδοσιακό" τους σκαρί..

 

το neck της horizon πάντως, ήταν λουκούμι! παρόλες τις αντιξοότητες -ήταν και σκευρωμένο  ::) - είμαι σίγουρος οτι απο playability θα μου έρθει κουτί

 

κάποιος μου είπε οτι τις φέρνει ένα μαγαζί στην Τοσίτσα, ξέρει κανείς που ακριβώς και πως λέγεται?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ESP Horizon και ξερό ψωμί φίλε. Είναι ένα απο τα πράγματα που θα πάρω μόλις κερδίσω το Λόττο. Την έχει ένας φίλος μου και είναι αποθυμένο μιας ζωής.  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομίζω πάντως να χουν και τρελές διαφορές μεταξύ τους..

 

κι εγω έτσι νομίζω

 

κάποιος μου είπε οτι τις φέρνει ένα μαγαζί στην Τοσίτσα, ξέρει κανείς που ακριβώς και πως λέγεται?

 

Το μαγαζί λέγεται Πλήκτρο και βρίσκεται Τοσίτσα 5. Είναι το μαγαζί της αντιπροσωπίας στην αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου