Προς το περιεχόμενο

home studio acoustics


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια αποθηκουλα στην ταρατσα του σπιτιου μου την οποια εχω μετατρεψει σε home studio επειδη ομως ειμαι ασχετος με ακουστικη χωρου το καλυψα ολο με ρικοφον για να αποφυγω την βρωμα και την θολουρα απο τις αντανακλασεις. Ξερει κανεις να μου προτεινει καποιο τροπο να βρω την σωστη ακουστικη για τον χωρο???

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρήγορη λύση είναι αυτή της "σκακιέρας". Βάζεις ένα ricofon και αφήνεις ένα κενό. Στο τέλος ο τοίχος πρέπει να φαίνεται σαν σκακιέρα. Απλώς οι αντίθετοι τοίχοι πρέπει να έχουν την σκακιέρα ανάποδα, δηλ. ένα ricofon πρέπει να "κοιτάει" ακριβώς απέναντί του σε κενό και το αντίθετο.

 

Αυτή η μικρή και απλή τεχνική σε συνδυασμό με μια απλή μοκέτα στο δάπεδο και καθόλου ricofοn στο ταβάνι μου έδωσε τον καλύτερο ήχο που είχα σε δικό μου προβάδικο (ιδιωτικό) σε εμβαδόν 25 τετραγωνικών.

 

Δεν γίνεται dead ο χώρος, αφήνει μια αίσθηση ζωντανού ήχου χωρίς βαβούρα.

 

Στις γωνίες ,μπορείς να βάλεις μεγάλες σακούλες (αντοχής) γεμισμένες με πανιά, σεντόνια και γενικώς υφασματοειδή αντικείμενα.

 

Αυτή είναι μια φθηνή και "μπακάλικη" λύση που κάνει όμως δουλειά. Δοκίμασέ τη τώρα που είναι αρχή και αργότερα αν ασχοληθείς σοβαρότερα, δώσε κάποια χρήματα σε κάποιον ακουστικό μηχανικό να σου βγάλει μια μελέτη αναλόγως και το budget που θα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κακο ειναι οτι εχω ηδη γεμισει το δωματιο με ρικοφον + ταβανι. Αν εβαζα καδρα για να εχω αντανακλαστικες επιφανιες θα ειχα αποτελεσμα????

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε όλο το ricofon, βάψε τους τοίχους με ενα ωραίο χρωματάκι σκούρο για να φαίνεται ωραία η εναλλαγή από ricofon σε κενό (μπορντώ π.χ) και ξαναβάλτα όπως σου είπα.

 

Έτσι κι αλλιώς, για να βελτιωθεί η ακουστική σου πρέπει να τα ξηλώσεις και να κάνεις κάτι από την αρχή για να μην είναι dead ο χώρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου