Προς το περιεχόμενο

σχετικά με expression pedal κια παραμέτρους πεταλιού


sergei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα φιλοι

 

ήθελα να ρωτήσω το εξής

έστω ότι έχουμε ένα πεταλάκι και θέλουμε να ελέξουμε μία απο τις παραμέτρους της με το πόδι... υπάρχει κάποιος τρόπος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο πεταλάκι πρόκειται?

 

Πρέπει να κάνεις το λεγόμενο "calibration" στο expression pedal σου. Δηλαδή να ορίσεις ποια είναι η "κάτω" (minimum) και "πάνω" (maximum) θέση για την παράμετρο που ελέγχεις. Κάθε συσκευή που μπορεί να ελεγχθεί με exp. pedal έχει τον δικό της τρόπο calibration.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά ψάχνεις κάτι τέτοιο

 

http://www.toneinprogress.com/

 

Είναι expression pedal για οποιοδήποτε πεταλάκι. Δεν έχω ιδέα όμως για το πόσο σωστά λειτουργεί αλλα μπορείς να βρεις reviews όπως πχ απο το Harmony central

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά ψάχνεις κάτι τέτοιο

 

http://www.toneinprogress.com/

 

Είναι expression pedal για οποιοδήποτε πεταλάκι. Δεν έχω ιδέα όμως για το πόσο σωστά λειτουργεί αλλα μπορείς να βρεις reviews όπως πχ απο το Harmony central

 

Δεν μου ανοιγει το λινκ,αλλα δεν ειναι λογικο να υπαρχει καποιο expression pedal που να λειτουργει με ΟΛΑ τα πεταλία.Καταρχην ποια παραμετρο θα ελεγχει?

Αυτο που γνωριζω ειναι οτι με συγκεκριμενα mods,μπορεις να εφαρμοσεις οποιοδηποτε expression pedal σε καποιο πεταλι (που δεν εχει υποδοχη για exp.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ,ανοιξε το λινκ και ειδα τι γινεται ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Προφανως κανει αυτο που λεει,αλλα με αιγυπτιακη τεχνολογια ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ,ανοιξε το λινκ και ειδα τι γινεται ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Προφανως κανει αυτο που λεει,αλλα με αιγυπτιακη τεχνολογια ;D ;D ;D ;D

 

Βασικά δε ξέρω τι άλλη τεχνολογία θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν για να το κάνουν συμβατό με τα περισσότερα πεταλάκια. Δηλαδή αυτά που δεν έχουν καμία υποδομή για expression. Εμένα σαν ιδέα μου άρεσε. Και σκέψου οτι όλες οι καινούργιες ιδέες στην version 1 δε λένε και πολλά. Απο κει και πέρα αν και πόσο καλά καταφέρνει να κάνει αυτό που υπόσχεται, δε το γνωρίζω. Απο τα λίγα reviews που έχει στο harmony central πάντως βλέπω οτι τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα.

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω οτι το δινουν και 100$...

Ειναι καλουτσικη ιδεα,αλλα με τοσα παιρνεις ενα κανονικο expression και κανεις και ενα mod στο πεταλι που θελεις.

Στο κατω κατω,αν θελει καποιος expression σε περισσοτερα απο 2-3 πεταλια,που δεν εχουν σχεδιαστει για να δεχονται expression,ας παρει μια Tonelab που τα κανει ολα ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν κατάλαβα καλά ψάχνεις κάτι τέτοιο

 

http://www.toneinprogress.com/

 

Είναι expression pedal για οποιοδήποτε πεταλάκι. Δεν έχω ιδέα όμως για το πόσο σωστά λειτουργεί αλλα μπορείς να βρεις reviews όπως πχ απο το Harmony central

 

ναι όντως κάτι τέτοιο ψάχνω...

 

βασικά η όλη ιστορία είναι ότι 'εχω το zvex fuzz factory και θα με ενδιέφερε να ελέγχω το stability knob με το πόδι ( γνωρίζω για το fuzz probe αλλά για διάφορους άλλους λόγους προτίμησα το fuzz factory)

 

και φυσικά με ενδιαφέρει να έχει αρκετη ακρίβεια ( γιατι υπο προυποθέσεις το knob που θελω να ελέγχω έχει να κάνει με pitch )

 

είπατε για mods που θα μπορούσαν να δώσουν την δυνατότητα για real expression pedal... θα μπορούσατε αυτό να το κάνετε πιο λιανά? για μας τους άσχετους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι το συγεκριμενο ειναι ιδιαιτερα πρατικο εκτος και αν σε ενδιαφερει να μπορεις να πειραζεις μια και μονο παραμετρο. Σκεψου τι εχει να γινει στην πεταλιερα σου αν θελεις να πειραζεις πειρσσοτερα της μιας παραμετρους. Για καθε πεταλι θα θελεις απο 1 εως ν (οπου ν ο αριθμος των knobs καυε πεταλιου  ;D ;D ;D ;D) τετοια ογκωδη αντικειμενα.

 

Κατα τα αλλα αυτο που ζητας δεν γινεται (εκτος και αν το πεταλι ειναι σχεδιασμενο να παιρνει εξωτερικα exp. pedals).

 

Mια αλλη μπακαλιστικη λυση θα ηταν να παρεις 2 η τρια πεταλια που σε ενδιαφερουν με το καθενα να εχει ρυθμισμενη την παραμετρο που σε ενδιαφερει στο σημειο που σε ενδιαφερει.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου