Προς το περιεχόμενο

Orange Amplifiers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Heyyy!

 

Μια πολύ απλή ερώτηση: Τι σας λένε οι ενισχυτές της Orange; Έχω διαβάσει τόσα πολλά για τη love or hate χροιά τους που αναπόφευκτα μου γεννήθηκε η απορία!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι, όπως λες, υποκειμενικό το αν σου αρέσει ο ήχος τους. Εμένα π.χ. δεν μου αρέσει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σου αρέσει το vintage 70s βαρυ και σκοτεινο distortion, τότε είναι ο ήχος που ψάχνεις.

 

Ιδανικοί ενισχυτές για stoner/doom και κλασσικό βαρύ ροκ 60/70.

 

Προσωπικά μου αρέσει πολύ ο ήχος, ακόμα και για κλασσικό 80ς μεταλ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην ακούω βλακείες... Σορυ κιόλας δηλ οι Nevermore (Voros Attila) και οι Slipknot (Jim Root) που τους χρησιμοποιούν τη ήχο έχουν? 70s?? ή 80s?? ::)

 

Καλύτερα να πείτε ότι έχουν διάφορα μοντέλα προς όλους τους προσανατολισμούς.. Απο vintage rock μέχρι modern hi gain.. πάρα αυτά που διαβάζω!!!!!!!

 

MrPhok προς ποιον προσανατολισμό ψάχνεις? Έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What's not to like?

 

 

οπως πολυ σωστα λεει και ο  Consigliere089  υπαρχουν πολλα και διαφορετικα μοντελλα,τα κλασσικα μονοκαναλα ειναι ΥΠΕΡΟΧΟΙ ενισχυτες για καθε χρηση και εχουν και φοβερα ΚΑΘΑΡΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω είχα τον Orange AD30 (twin channel). Ο ήχος του μου άρεσε πάρα πολύ αλλά αναγκάστηκα να τον πουλήσω γιατί δεν είχε την ευελιξία που ήθελα από τον ενισχυτή μου (δεν έπειθε για όλα τα μουσικα είδη, είναι κάπως μονόπλευρος). Είναι ο πιο vintage της εταιρείας και τα'σπαγε για παλιο ήχο marshall (πχ Χέντριξ) και vox (πχ Gallagher), για Led Zeppelin καθώς και για stoner και alternative rock. Με πολλά πετάλια δε μου συνεργαζόταν ωραία γιατί εχει πολύ ιδιαίτερο ήχο.

 

Ειχα παίξει και με άλλους πιο μοντέρνους της εταιρίας (Rocker 30, Rockerverb 50 --> φοβερό reverb, Thunder) και βρήκα να έχουν ολοι κατι το "μελαγχολικό" κι "εσωστρεφές" στον ήχο τους...Πολύ ωραίος αλλά πολύ ιδιαίτερος ήχος. Καταλαβαινω επίσης γιατί λένε ότι έχουν όλοι μια "vintage-ίλα" στον ήχο.

 

Δεν ξέρω αν τους έχει ακόμα ο Λογοθέτης για δοκιμή. Εγώ τότε τους ειχα ζαλίσει τα @@ με τις δοκιμές... ;D (αλλά τελικά αγόρασα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να πείτε ότι έχουν διάφορα μοντέλα προς όλους τους προσανατολισμούς.. Απο vintage rock μέχρι modern hi gain.. πάρα αυτά που διαβάζω!!!!!!!

 

+120

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν τους έχει ακόμα ο Λογοθέτης για δοκιμή. Εγώ τότε τους ειχα ζαλίσει τα @@ με τις δοκιμές... ;D (αλλά τελικά αγόρασα)

 

Ο Λογοθέτης τους έχει ακόμα...!!!

 

Εγώ παιδιά έχω σχέση πάθους με τους Orange...εδώ και κάνα χρόνο έχω τον OR15H και εκτός του ότι είναι σπαρτιάτικος μονοκάναλος είναι και φοβερά ευέλικτος!!!Καθαρίζει πολύ καλά με το volume της κιθάρας και άμα γενικά τον ψάξεις με το eq του και το tone της κιθάρας κάνει παπάδες!!!

 

Αυτά...!!!!!

 

 

Τσίμπα και video!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου