Προς το περιεχόμενο

Orange Amplifiers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ παιδιά έχω σχέση πάθους με τους Orange...εδώ και κάνα χρόνο έχω τον OR15H και εκτός του ότι είναι σπαρτιάτικος μονοκάναλος είναι και φοβερά ευέλικτος!!!Καθαρίζει πολύ καλά με το volume της κιθάρας και άμα γενικά τον ψάξεις με το eq του και το tone της κιθάρας κάνει παπάδες!!!

Πως τα παει με τα πεταλια (και πεταλιερα καμια φορα) ο συγκεκριμενος ,σε εντασεις δωματιου χωρις τη δικη του "βρωμια";

Εχεις κατι καλυτερο να προτεινεις απο Orange για αυτη τη δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικώς αυτό ότι ενδέχεται να μην είναι τόσο ευέλικτοι δεν το είχα σκεφτεί. Μιλάω κυρίως για τους ακριβότερους ενισχυτές σε φάση Rockerverb ας πούμε, για τον οποίο μάλιστα έχω ψηθεί απίστευτα. Λατρεύω το distortion τους... Και λατρεύω και την εμφάνισή τους! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως τα παει με τα πεταλια (και πεταλιερα καμια φορα) ο συγκεκριμενος ,σε εντασεις δωματιου χωρις τη δικη του "βρωμια";

Εχεις κατι καλυτερο να προτεινεις απο Orange για αυτη τη δουλεια?

 

Έχει δύο modes στα 7W και στα 15W...τα καθαρά του είναι τέλεια, κοίτα παίζω κυρίως με τα βρόμικα του ενισχυτή και απλά του βάζω μπροστά ένα overdrive πετάλι (bad monkey) για να boostάρω στα σόλο το gain του...όντως κάθεται πολύ καλά το πετάλι!!

Τώρα στο σπίτι παίζω σχετικά χαμηλά και σχετικά δυνατά...τι εννοώ?Έχω βρει ότι στα 7W με προενίσχυση ακριβώς στην μέση και τελικό γύρω στο 1,5 είμαι στο όριο του κραξίματος από γείτονες...είναι υποφερτό!

Επίσης με προενίσχυση κάπου στο 2 με 2,5 και τελικό κάπου στο 4 βγάζει πεντακάθαρο ήχο και σε db υποφερτά για δωμάτιο!!

Γενικά είναι θηριάκι παρά την μικρή του εμφάνιση!!!

Τέλος fxloop έχω delay και chorus και απλά ακούγονται υπέροχα!!!

 

Στα ίδια λεφτά και σε orange μόνο tiny terror και dark terror με περιορισμένο eq (shape ποτενσιόμετρο) και ο dark terror σε πολύ metal μονοπάτια (όπως και ο Jim Root)!

 

Μέχρι στιγμής η καλύτερη αγορά μου, σε ενισχυτή!

 

Αυτά από μένα και ελπίζω να βοήθησα!!!

 

Cheers

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα τον or15....ενταξει ο ενισχυτης σκοτωνει...παιζεις καρφι απο μπλουζ μεχρι πολυ χεβυ καταστασεις...θα λεγα σαν πουσαρισμενος μαρσαλλ...απλα σκοτωνει...οτι καλυτερο για british ηχο σ αυτα τα λεφτα...και σε σχεση με πιο ακριβους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα την πρωτη ερωτηση σου, δηλαδη για το τι μας λενε οι orange, δεν υπαρχει αμφιβολια οτι ειναι πασιγνωστοι, πολυχρησιμοποιημενοι και γενικα πολυ αξιοπιστοι ενισχυτες. Ακομα και σε καποιον να μην αρεσουν, δε νομιζω οτι αυτο απο μονο του λεει και πολλα. Τα μοντερνα μοντελα επισης ειναι αρκετα ευελικτα(δυο καναλια, switchable reverb, effects loop κλπ).

Οσο για αυτο που γραφεις εδω:

Rockerverb ας πούμε.... Λατρεύω το distortion τους...

Τυχαινει να ειμαι φαν των distortion pedals, αλλα αν μου ελεγες να διαλεξω ενα distortion απο δικαναλο ενισχυτη, θα απαντουσα χωρις δευτερη σκεψη αυτον ακριβως τον ενισχυτη. Δεν εχω γνωρισει πιο ομορφα βρωμικα(παντα συμφωνα με τα δικα μου δεδομενα και γουστα) απο αυτα του rockerverb. Χρησιμα σε ολη τη διαδρομη του gain knob, γλυκα μεσαια, απαλο overdrive μεχρι πολυ (και ελαχιστα fuzzy) distortion. Εχω χρησιμοποιησει τον ενισχυτη πολλες φορες σε live και σε ηχογραφησεις. Παρ'ολ'αυτα δεν εχω εναν δικο μου, αφου οπως ειπα ειμαι περισσοτερο του pedal distortion, και του απλου μονοκαναλου καθαρου ενισχυτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει αρκετούς και είναι αντικειμενικά καλοί ενισχυτές και προσεγμένοι.

Προσωπικά δε μου κάθονται καλά.

Έχω κάνει πολλές πρόβες με έναν dual terror και κάθε φορά το μετανιώνω.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι ο ενισχυτής με τη δική μου τουλάχιστον κιθάρα (prs custom) χανόταν μέσα στο σύνολο ακόμα και με το tone στο τέρμα.

Ο drummer μου βρίζει κάθε φορά που τον χρησιμοποιώ.  ;D  ;D  ;D

Είναι όντως love or hate ενισχυτές.

Αν σ'αρέσει το ηχόχρωμά τους, για τα χρήματα τους, είναι κορυφαία επιλογή.

Δίπλα όμως πχ με τον boogie μου,τα καθαρά του fender twin και έναν hiwatt (που είναι οι άλλες επιλογές του στούντιο)...απλά δεν υπάρχει σύγκριση για τα δικά μου γούστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν ξερω αν μετραει η γνωμη μου αλλα αυτο το στυλ ενισχυτη το εχω παιξει μονο σαν simulation sto guitar rig.Ποτε δεν μου αρεσε .Αλλα νταξει πιστευω οτι εχει διαφορα απο το the real thing.Βασικα ποτε δεν θα αγοραζα orange.Marshall σιγουρα ομως μιας και μιλαμε για british voiced amps.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και κάποιος φίλος υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα μοντέλα. Σίγουρα όμως κοινό χαρακτηριστικό είναι η vintage χροιά, η οποία κατά τη γνώμη μου είναι ασύγκριτη. Γι αυτό και τους επιλέγουν κυρίως heavy rock πάντες με έντονο 70's στοιχείο στον ήχο τους (πχ σχεδόν όλόκληρη η σουηδική σκηνή του heavy rock αλλά και αμερικάνικες μπάντες με τον ήχο αυτό).

Ως προς τα μοντέλα που είχα/έχω παίξει/ακούσει και γνωρίζω:

Orange Tiny Terror: Εξαιρετικός για british crunch. Πολύ ποιοτικό λαμπάτο drive που σε βγάζει το πολύ μέχρι AC/DC.

Dual Terror: Ένα κανάλι ίδιο με του Tiny Terror και άλλο ένα Fat το οποίο έχει πιό πολύ distortion και παίζεις άνετα heavy rock και hard rock. Αλλά και πάλι vintage old school χροιά.

Dark Terror: Πολύ gain, παίζεις και μοντέρνα πράγματα αλλά μην περιμένεις gain τύπου EVH, ENGL ή ακόμα και MArshall. Είναι λίγο πιο fuzzy και ιδανικό για heavy rock /stoner metal.

TH30: 2 κανάλια, ένα ακριβώς ίδιο circuit με του dark terror, αλλά σίγουρα λόγω διπλάσιας ισχύος έχει μεγάλη διαφορά στον ήχο κι άλλο ένα καθαρό, το οποίο είναι εξαιρετικό. Ωστόσο από τη μέση και πάνω αρχίζει και σπάει. Κατά τη γνώμη μου πετάλι παίρνει καλύτερα στο καθαρό. Το βρώμικο δύσκολα συνεργάζεται, κάτι που ισχύει και για τον Dark Terror.

Rockerverb 50: Κατά τη γνώμη μου μία από τις must have κεφαλές. Πολύ ακριβή βέβαια, αλλά νομίζω τα αξίζει αν έχεις σκοπό να αξιοποιήσεις τα 50W της. Κρυστάλλινο καθαρό κανάλι με γεμάτες νότες και βρώμικο για όλα τα γούστα. Αλλά και πάλι προσοχή! Δεν έχει τη χροιά άλλων πιο μοντέρνων metal oriented (τύπου Peavey 6505) ενισχυτών. Ειδικά όμως με τον συγκεκριμένο παίζεις ό,τι γουστάρεις γιατί έχει φοβερό, σφιχτοδεμένο ήχο και φυσικά τόνους gain. Για πετάλια δεν ξέρω, γιατί δεν τόν έχω δοκιμάσει, παρά μόνο σκέτο.

Τέλος μια πολύ καλή επιλογή είναι ο Jim Root ο οποίος έχει ακριβώς το κύκλωμα του του Rockerverb, μονοκάναλος στα 15W και πολύ compact για τη μεταφορά. Για hard rock και άνω είναι ιδανικός.

 

Ελπίζω να διαφωτίζω κάπως το φίλο. Επαναλαμβάνω την άποψή μου, ότι ειδικά με τους δύο τελευταίους παίζεις τα πάντα, αλλά εάν κάποιος που δεν είναι συνηθισμένος στη χροιά τους περιμένει να παίξει κλασσικό ή μοντέρνο metal με το καλημέρα, ίσως απογοητευτεί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδώ και 6 μήνες τον TH30 και τον έχω ερωτευθεί. Έχει φοβερή χροιά στα βρώμικα. Κινείται με άνεση μεταξύ Gallacher, Zeppelin και περισσότερων "μοντέρνων" ήχων. Η πραγματική αποκάλυψη για εμένα όμως είναι το κρυστάλινο καθαρό του κανάλι. Σπάει μετά την μέση αλλά τότε στα 30w είσαι ήδη πάρα πολύ - έως αχρείαστα- δυνατά. Όμως αν κατέβεις στα 15w ή στα 7w, με μια stratocaster είσαι κοντά σε Hendrix!

Είναι πάρα πολύ ευέλικτος, αλλά επειδή δεν έχει τα ρυθμιστικά ενός rockerverb χρειάζεται οπωσδήποτε την προσθήκη ενός καλού equalizer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kostas_ με το EQ είδες διαφορά, μπόρεσες να κουμαντάρεις κάπως καλύτερα τον ήχο σου ή είναι ήδη περιορισμένες οι δυνατότητες λόγω του shape control? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου