Προς το περιεχόμενο

Πετάλι distortion για thrash, death, hardcore


yohan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες ψάχνω distortion πεταλάκι με αρκετή ποικιλία Eq. Έχω το digitech grunge εδώ και κάποιο καιρό μου είναι απίστευτα πολύ λίγο αυτό που μου προσφέρει....τα ακούσματα μου ειναι Ν.Υ. hardcore, bay area thrash, αρχέγονο death metal κυρίως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως όλοι που ζητούν παρόμοιες συμβουλές, πρέπει να αναφέρεις το χρηματικό σου περιθώριο, την κιθάρα και τον ενισχυτή σου, και αν σε πειράζει να το παραγγείλεις απ'έξω χωρίς να το έχεις δοκιμάσει προσωπικά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και παίζουμε πάνω κάτω τα ίδια πράγματα σου προτείνω να δοκιμάσεις

boss md-2 και electroharmonix metal muff μην αγοράσεις κάτι χωρίς

να το δοκιμάσεις γιατί το ηχόχρωμα που ψάχνεις είναι αρκετά περίεργο

βγες στη γύρα και άκου

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου πρότεινα το Bloody Mary της T-Rex. Είναι στα ίδια περίπου λεφτα με το Distrotus Maximus (επίσης αρκετά καλό) αλλά μου ακουγόταν πιο σωστό σε thras-όηχους που δε θέλουν την πολλή μουντάδα. Για λασπο-βορβορώδες death, black κλπ θα σου αρέσουν και τα δύο πολύ.

 

Επίσης μια ενδιαφέρουσα περίπτωση είναι το Tech21 SansAmp GT2 που είναι πολύ πιο ευέλικτο και θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις και για άλλα παιξίματα.

 

Το Landmine δεν θα το πρότεινα ως πιο μονοδιαστατο σε σχέση με τα άλλα, ακόμα και για metal ήχους. Ομοιως και το Warp-κάτι της Huges & Kettner.

 

 

Εδιτ: Και για το metal muff της EH έχω ακούσει καλα σχόλια αλλά δεν έχω ακούσει το ίδιο για να εκφέρω γνώμη... ::)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο βαρβάτο πετάλι που χω ακούσει είναι το warp factor της hughes & kettner, το οποίο δυστυχώς δεν παράγεται πλέον και πρέπει να το αναζητήσεις στην αγορά μεταχειρισμένων (στο τέλος της παραγωγής το δινε ο thomann με 19 ευρώ και δεν πήρα ένα να χω, ο βλαξ  ::) )

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μπράβο! Αυτό έλεγα, το warp factor... Δεν το προτείνω, παρ'όλο που είναι πολύ καλό, γιατί απ'ότι κατάλαβα ο φίλος δεν θέλει κάτι που να τον περιορίζει σε death-nu metal καραμπασοχαμηλοκουρδισμένα πράματα. Το συγκεκριμένο τα κάνει αυτά πολύ πολύ καλα, αλλά μόνο για αυτά. Το θεωρώ μονοδιάστο, πράμα καλό από μια αποψη, εφ'όσον έχεις όμως και άλλα ποιοτικά heavy distortion πετάλια για να μπορείς να πάιζεις. ;)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εψαχνα και γω πεταλι distortion πριν κανα 2 μερες. Δεν παιζω την ιδια μουσικη με σενα. Κλασσικο χεβυ κοπαναω. Κατεληξα στο EHX metal muff. Πριν το παρω ειχα δει απειρα βιντεακια στο youtube και σε ολα μου ειχε φανει μεγαλη μαπα. Παρολαυτα με παροτρυνε ενα παλικαρι να το δοκιμασω, οποτε το τσιμπησα σε πολυ χαμηλη τιμη απο τις αγγελιες του Noiz και σημερα μου ηρθε. Μου εκανε παρα πολυ καλη εντυπωση, ετυχε να χω και προβα οποτε το πηρα μαζι μου στο στουντιο και το εχωσα σε ενα ροκτρον που σιχαινομαι για να δω τι μπορω να κανω. Πραγματικα πολυ ιδιαιτερο πεταλι, με δυνατο eq με το οποιο μπορεις να βγαλεις απειρους διαφορετικους ηχους. Και η κατασκευη του μοιαζει πολυ στιβαρη. Σιγουρα με παραπανω χρηματα θα υπαρχουν πεταλια καλυτερα απο αυτο, αλλα πραγματικα αξιζει να το δοκιμασεις.

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου