Προς το περιεχόμενο

Boss RV3, Εastwood Ultra GP w/ Bare Knuckle Mules, Βοοgie MKII w/ EminenceTonker


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mου είχε ζητηθεί να γράψω μερικά κλιπάκια για το Βοss RV3... και ιδού. Σε όλα τα κλιψ χρησιμοποιήθηκε Mesa Boogie MKIIa με Eminence Tonker στο καθαρό του κανάλι στα 60W σε εντάσεις δωματίου (αλλά... έρημης πολυκατοικίας, μεθερμηνευόμενον: δυνατά). Οι τελικές λάμπες δεν πιστεύω να σας ενδιαφέρουν αλλά είναι οι άριστες TAD 6L6WGC-STR, οι οποιες πιστέψτε με παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στην ποιότητα του καθαρού.

 

Η ηχογράφηση έγινε σε στέρεο με τα δυο μικρόφωνα του μικρού και θαυματουργού από δυνατότητες και ποιότητα Yamaha Pocketrak CX, που έχει αποσυρθεί από την αγορά αλλά αποτελεί εξαιρετική ευκαιρία, βρισκόμενο πολύ πιο πάνω σε ηχητική ποιότητα από οτιδήποτε παρόμοιας (και ελαφρά μεγαλύτερης) τιμής. Βρισκόταν γύρω στα 30 εκατοστά από το μεγάφωνο, λίιγο off-axis.

 

Μια φωτό των διακοπτών για reference ως προς τις ρυθμίσεις (το "balance" είναι η μίξη dry/wet και το time το decay του reverb, εκτός από ορισμένα modes που αλλάζει σε delay time):

 

knobs.jpg

 

Στο πρώτο και στο τρίτο κλιπ παίζω με την Eastwood Ultra GP μου με μαγνήτες Bare Knuckle Mule (calibrated set χωρίς καπάκια - πιο open και πριμάτο από αυτά με τα καπάκια). Χρησιμοποιήθηκε ο neck. Αποκλείεται να τα ακούσετε αλλά έχουν αλλαχθεί και το nut με κοκκάλινο και όλα τα ηλεκτρικά με το modern kit της RS (εξαιρετικό από κάθε άποψη). Κομπρέσορας TC Nova Dynamics και το Boss RV3.

Στο πρώτο κλιπ ήταν ρυθμισμένο με τους διακόπτες του από αριστερά προς τα δεξιά στο 10, 1 και 12 ο'clock, στο mode 10 (hall). Λινκ: http://www.box.net/shared/7u5p3d2iz5

Στο τρίτο με τους διακόπτες από αριστερά προς τα δεξιά στο 10, 11 και 1 ο'clock, στο mode 7 (plate with delay). Λινκ:http://www.box.net/shared/0htngd6lst

 

 

Στο δεύτερο παίζω με την Fender Classic Player 50s strat σε stock κατάσταση χωρίς καμία αλλαγή, στη θέση 4 όπου έχει ενεργοποιημένους τους bridge και neck. Oι διακόπτες του RV3 ήταν από αριστερά προς τα δεξιά στο 10, 10 και 1 ο'clock, στο mode 11 (plate). Λινκ: http://www.box.net/shared/k1z93di9im

 

Τα κλιψ είναι με το καθαρό πρώτα και μετά με το πετάλι ενεργοποιημένο. Γρατζουνισματάκια δικά μου.

 

Όπως είχα πει και στο άλλο θρεντ, είναι ένα πολύ καλό πετάλι που το έχουν χρησιμοποιήσει αρκετοί διάσημοι και άσημοι, αρκετά ευέλικτο, με μια ελαφρά "ψυχράδα" και λίγο "μεταλλικό" ήχο ο οποίος μπορεί να μετριαστεί με το tone knob και με μικρότερες τιμές wet σήματος. Αριστεύει και σε περιπτώσεις που χρειάζονται μεγάλα (δλδ. τεράστια), ατμοσφαιρικά και ψυχρά μελαγχολικά reverbs σε στυλ Isis, ένας από τους λόγους που το χρησιμοποιούσαν και οι ίδιοι (όταν υπήρχαν σαν συγκρότημα).

 

Eρωτήσεις καλοδεχούμενες... Στο μέλλον ίσως ανεβάσω κι άλλα κλιψ που δείχνουν σε πόσο μεγάλο decay μπορεί να φτάσει - σχεδόν σε επίπεδα oscillation ή λίγο πριν από αυτό, σχεδόν σαν να διατηρείται επ'άπειρον.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αριστεύει και σε περιπτώσεις που χρειάζονται μεγάλα (δλδ. τεράστια), ατμοσφαιρικά και ψυχρά μελαγχολικά reverbs σε στυλ Isis, ένας από τους λόγους που το χρησιμοποιούσαν και οι ίδιοι (όταν υπήρχαν σαν συγκρότημα).

 

+1 Μάλιστα ο Gallagher χρησιμοποιούσε ένα RV-5 και ένα RV-3 για πιο ambient ήχους.

Ένα πολύ καλό feature του πεταλιού είναι και το ότι μετά την απενεργοποίησή του οι "ουρές" παραμένουν και δεν κόβονται! Έτσι σε πιο ακρέες ρυθμίσεις αρκεί ένα γρήγορο on-off και αφήνει ένα πολύ ωραίο χαλί στο backround  ;)

 

Ακόμα μετανιώνω που έδωσα το δικό μου στον μπασίστα μας...χαχα.

 

Ωραία κλιψ btw! Ευχαριστούμε.

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μέλλον ίσως ανεβάσω κι άλλα κλιψ που δείχνουν σε πόσο μεγάλο decay μπορεί να φτάσει - σχεδόν σε επίπεδα oscillation ή λίγο πριν από αυτό, σχεδόν σαν να διατηρείται επ'άπειρον.

ναι ναι ναι ναι

ωραία κλιπ, ευχαριστώ προσωπικά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαιρετικο ριβερμπ!!!!καμια συγκριση με το χολι γκρειλ...

αυτο το πεταλι κυκλοφορει κανονικα η ειναι καπια παλια γιαπωνεζικη εκδοση που

μονο αν εισαι τυχερος μπορει να βρεθει στα χερια σου? ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το συγκεκριμένο δεν είναι Japan αλλά Taiwan.. Όμως πλέον δεν κυκλοφορεί (καινούργιο) μιας και έχει αντικατασταθεί με το RV-5. Δεν είναι απίθανο να βρεις ένα, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που η τιμή του φτάνει αρκετά ψηλά. Θυμάμαι μάλιστα πριν από μερικά χρόνια είχα βρει ένα NOS σε ένα ξεχασμένο μαγαζάκι στη Ν.Σμύρνη  :P

 

 

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα...θα παω να ριξω κι εγω εδω μια ματια στο ξεχασμενο-απο-τον- θεο-κιθαρομαγαζο της γειτονιας μπας και βρω κανα "διαμαντι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους!Εχω το RV-2(japan)το οποιο ειναι πολυ καλο reverb(ζεστος ηχος,ωραια χροια).Και αν και δεν εχω ακουσει απο κοντα το RV-3,μπορω να πω οτι το RV-5(το εχω και αυτο ;D) ειναι αρκετα καλο και ευελικτο reverb.

Τωρα για το RV-3 εχω ακουσει και εγω τα καλυτερα,ομως πρεπει να κατσει καμια ευκαιρια απο αγγελιες γιατι μονο ebay το εχω δει.....

 

Υ.Γ +1000(για τα κλιψ) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκς και πάλι! Αυτό που έχω εγώ είναι με την ροζ ετικέτα από κάτω. Υπάρχει και ένα με μαύρη. Και τα δυο είναι φτιαγμένα στην Ταϊβάν. Ορισμένοι στο Ebay χρησιμοποιούν την επίδειξη της ροζ ταμπέλας για να φουσκώσουν την τιμή (για αυτούς που προέρχονται από την... Χαϊβάν) υπονοώντας ότι είναι ανώτερα ηχητικά, ενώ όλες οι ενδείξεις λένε πως ακούγονται πανομοιότυπα. Πρόσφατα πέτυχα ένα τύπο να το πουλάει σε αγγελίες (όχι του Νόιζ) 50 ευρώ, ενώ στο Ebay το έχω δει και 130. Το δικό μου πρέπει να το είχα βρει 70. Ίσως το βρείτε στο κέντρο της Αθήνας στο γνωστό 2nd hand κιθαρομάγαζο, αν και ψιλοβαράει τις τιμές.

 

Το RV3 πάντως διαφέρει από το RV5, το οποίο ακούγεται κι αυτό λίγο "μεταλλικό" αλλά πιο "άδειο" και "artificial", αν και έχει ένα ωραίο συγκεκριμένο mode, το "modulate", που χρησιμοποιείται από πολύ κόσμο κατά κόρον σε ambient και post rock στυλ. Το RV2 δεν το έχω παίξει αλλά έχει τη φήμη πιο φυσικού και ήπιου reverb.

 

Allobarr τα επόμενα κλιψ θα αργήσουν μάλλον πολύ (πιθανόν μέσα Γενάρη) γιατί θα περάσω τις γιορτές κυρίως στην Αθήνα, μακριά από τα μηχανήματα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου