Προς το περιεχόμενο

Διακρότημα (?) σε stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το έχω παρατηρήσει μόνο στη δικιά μου χειροποίητη strat, αλλά σε όσες εργοστασιακές έχω παίξει.

 

Μου έχουν πεί ότι λέγεται "διακρότημα" (αλλά μπορεί να εννοούν κάτι άλλο).

Αυτό που ακούγεται είναι όταν παίζω κυρίως τη G ή την B χορδή γύρω από το 12ο τάστο,

και είναι σαν να παίζεις δύο χορδές ελάχιστα ξεκούρδιστες μεταξύ τους. Ακούγεται έντονα παίζοντας με οποιοδήποτε overdrive η distortion. Κάτι σαν να ακούγεται η χορδή ξεκούρδιστη σε σχέση με τον εαυτό της !

 

Αν ξέρει κανείς τι είναι και πως "θεραπεύεται" πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολλούς.

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι κάτι παρόμοιο συμβαίνει όταν δυνατοί (σε μαγνητικό πεδίο) μαγνήτες βρίσκονται

πολύ κοντά στις χορδές. Δεν μου έχει τύχει ποτέ για να είμαι σίγουρος αλλά δεν χάνεις και

τίποτα να τους χαμηλώσεις λίγο και να δεις αν υπάρχει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι κάτι παρόμοιο συμβαίνει όταν δυνατοί (σε μαγνητικό πεδίο) μαγνήτες βρίσκονται

πολύ κοντά στις χορδές. Δεν μου έχει τύχει ποτέ για να είμαι σίγουρος αλλά δεν χάνεις και

τίποτα να τους χαμηλώσεις λίγο και να δεις αν υπάρχει διαφορά.

 

Ακριβώς, το φαινόμενο ονομάζεται stratitis και επηρεάζει βέβαια περισσότερο τις μπάσσες χορδές.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και όπως προαναφέρθηκε, αν είναι όντως στρατίτιδα θεραπεύεται με χαμήλωμα (όλων) των μαγνητών (αλλά στην περίπτωσή σου μάλλον φταίει ο neck).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη τη "στρατιτιδα" αλλαζει και η τονικοτητα της νοτας; Γιατι μια φορα που μου εχει τυχει οταν αλλαξα pickguard και οι μαγνητες αρχικως ηταν πολυ ψηλα, ηταν ενα σκαμπανεβασμα της εντασης σαν ημιτονοειδης συνταρτηση ενα πραμα (σορρυ δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως  ;D). Μετα ρυθμισα τους μαγνητες στα specs της fender και εξαφανιστηκε. Δεν μου φανηκε παντως η νοτα να χανει σε τονικοτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χοντρικά μιλώντας, συμβαίνει γιατί η μισή περίοδος της ταλάντωσης έχει λίγο διαφορετική συχνότητα από την άλλη μισή.

(Σαν να "τεντώνεται" η χορδή όταν πλησιάζει το μαγνήτη (λόγω της μαγνητικής έλξης) και ως εκ τούτου να ανεβαίνει η τάση της και επομένως η τονικότητά της.)

 

Αν παίξεις 2 νότες με σχεδόν την ίδια συχνότητα ακούγεται ακριβώς αυτή η διακύμανση της έντασης. (Όπως όταν παίζουμε 3η και 4η αρμονική σε δύο διαδοχικές χορδές όπου η μία είναι λίγο ξεκούρδιστη).

 

Το πως ακριβώς συμβαίνει αυτό σε μία χορδή ομολογώ ότι δεν μπορώ να το εξηγήσω ποιοτικά αλλά πιθανότατα σχετίζεται με το πως συμβάλλουν τα δυο ελαφρώς διαφορετικά κύματα πάνω από το μαγνήτη που λειτουργεί. Αν ισχύει αυτό που σκέφτομαι τότε βάζοντας και δεύτερο μαγνήτη από τον επιλογέα πρέπει να μειώνεται το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι θέμα ύψους του μαγνήτη, γιατι να συμβαίνει μόνο γύρω απ το 12ο τάστο όπως λέει ο φίλος όμως?

 

Χμμ..Ας πούμε ότι παίζουμε την G στο 12ο τάστο. Μήπως όπως ταλαντώνεται το μέρος της χορδής απ το 12ο τάστο λοιπόν μέχρι τη γέφυρα της κιθάρας, ταυτόχρονα ταλαντώνεται κ το υπόλοιπο της χορδής(όχι το ίδιο έντονα φυσικά)? (απ το 11ο τάστο μέχρι το nut). Οι 2 παραγώμενες νότες, διαφέρουν σχεδόν κατά ενα ημιτόνιο, οπότε έχουμε και το διακρότημα. Το θέμα είναι πώς ο μαγνήτης 'ακούει΄κ την υπόλοιπη χορδή.

 

Ίσως η κιθάρα έχει υπερβολικά ψηλό action και nut?

Ίσως φίλε THANOS THE χτυπάς υπερβολικά δυνατά τις χορδές?(μια που το έχεις παρατηρήσει σε όσες εργοστασιακές κιθάρες έχεις παίξει)?

Ή μήπως στην χειροποίητη κιθάρα σου κάτι συντονίζεται στις συγκεκριμένες νότες?(χαλαρό truss rod πχ?)

 

Ο κατασκευαστής της κιθάρας σου τη γνώμη έχει?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου