Προς το περιεχόμενο

Τι μου λείπει για τέλειο ήχο στο live?


ManosSouranakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα και χρόνια πολλά! Με το καλό να μας μπεί ο νέος χρόνος!

Παίζω σε Live λαΐκά-έντεχνα κιθάρα σε σχήματα 2 έως 4 ατόμων ανάλογα το Live. Έχω μία Allen & Heath Zed 14 σε rack 4u με μία φέτα Lexicon MX300 που καταλήγουνε σε ένα ElectroVoice ZLX 12P.Μικρόφωνα έχουμε όλοι Beta 58a. Για μόνιτορ Χρησιμοποιούμε τα (ΘΕΙΚΑ) TC HELICON FX150 που δεν πιάνουν καθόλου χώρο και είναι πολύ βολικά σε ότι πατάρι και να παίξουμε.Το ηχητικό αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό! Κάτι όμως μου λείπει στα δικά μου αφτιά!

Σκεφτομαι λοιπόν τί άλλο είναι απαραίτητο για να τελειοποιηθεί ο ήχος στα live.

Eνας κομπρέσορας? Ένα γραφικό EQ? Μια προενίσχυση μικροφώνου? (Αν και χρησιμοποιώ μια ART Tube MP και είναι εμφανώς καλύτερο το μικρόφωνο μου από τα άλλα που δεν έχουνε θελω να δω μήπως μπορώ να πάρω μια φέτα που να κάνει για απο 2 μικρόφωνα και πάνω και να έχει καλό αποτέλεσμα).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

αυτό που αρχικά σου λείπει είναι να καθορίσεις κατά το δυνατόν τι είναι για σένα ο "τέλειος ήχος"... κάτι που όπως φαντάζομαι καταλαβαίνεις είναι ορισμός της υποκειμενικότητας...

 

χωρίς την παραμικρή διάθεση ελιτίστικης προσέγγισης στο θέμα σου, σε μένα π.χ. το σετάπ σου είναι μακρυά από το να πλησιάσει έστω τον "τέλειο μου ήχο" (χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να παράγει "καλό ήχο" που κατά περίπτωση μπορεί να καλύψει άνετα τις ανάγκες μου ή ότι για σένα δεν είναι "θεμιτό" να είναι "τέλειο")...

 

τώρα στην πράξη κατά κανόνα (και υποθετικά πάντα), ένας καλός κομπρέσορας θα "δέσει" το σύνολο και θα βελτιώσει τις δυναμικές (κυρίως αναδεικνύοντας χαμηλά περάσματα στα φωνητικά στην περίπτωσή σας)...  επίσης ένα γραφικό EQ με αρκετές μπάντες μπορεί να βοηθήσει ειδικά σε προβληματικούς ηχητικά χώρους αλλά και στον γενικό "χαρακτήρα" του συνόλου...

τέλος αν ένα ART Tube MP έχει τόσο θετική επίπτωση στα αυτιά σου, σίγουρα μια καλύτερη multi mic προενίσχυση θα βελτίωνε το αποτέλεσμα (με αυτή την λογική όμως γιατί να μη πας σε μια καλύτερη κονσόλα ας πούμε κ.ο.κ.)...

 

ξέρω δεν σε βοήθησα ιδιαίτερα, αλλά ελπίζω να σου έδωσα μια "όψη" της πολυπλοκότητας του αρχικού ερωτήματος σου, που κυρίως καθορίζεται από την δική σου υποκειμενική "πραγματική ανάγκη" (για να μην πετάξεις λεφτά σε άσκοπες "ίσως" για τα δεδομένα σου) αγορές...

 

 

 

ΥΓ από τα γραφόμενα σου συμπεραίνεται ότι χρησιμοποιείτε ένα μόνο ElectroVoice ZLX 12P... αν δεν είναι "συντακτικό λάθος", η απόκτηση ενός δεύτερου ως πρώτη κίνηση είναι εκ των ουκ άνευ ...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση και μπορώ να πώ πως ήταν αρκετά κατατοπιστική.

Συμπεραίνω λοιπόν πως χρειάζομαι έναν καλό κομπρέσορα και ένα γραφικό EQ και ένα ηχείο για να υπάρξει αρκετή βελτίωση του ήχου. Μπορείς να μου παραθέσεις ένα καλό κατά τη γνώμη σου γραφικό eq και ένα κομπρέσορα (σε 1u πάντα για να χωρέσουνε :D). Και πάλι σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

σε πρώτη φάση ξεκίνα με το ηχείο που σίγουρα "λείπει"...

 

ως καλούς compressor σε ένα εύρος τιμών ανάλογων με το setup σου, θα σου πρότεινα τους κάτωθι:

 

Alesis 3632 http://www.thomann.de/gr/alesis_3632_compressor.htm

 

DBX 166 XS http://www.thomann.de/gr/dbx_166_xs.htm

 

και αν μπορείς να ανέβεις λίγο παραπάνω αυτόν (που σου προσφέρει παράλληλα και έναν καταξιωμένο επεξεργαστή σήματος που σου δίνει εξτρά ηχητικές επιλογές)...

 

BBE Maxcom http://www.thomann.de/gr/bbe_maxcom_kompressor.htm

 

τώρα αν κρίνεις απαραίτητο και ένα EQ, θα σου πρότεινα (αν και όχι 1U) το εξαιρετικό για τα λεφτά του και με πολλές δυνατότητες Behringer FBQ3102 Ultragraph Pro

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_fbq3102_ultragraph_pro.htm

 

και μην κάνεις βιαστικές αγορές... βήμα βήμα και ιδανικά (όπου είναι δυνατόν) try before buy...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου