Προς το περιεχόμενο

ring ή εσωτερικα mufler


grohl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τα ring υπαρχει μεγαλητερη ενταση στον ηχο απο οτι με τα εσωτερικα μαφλερ.ring ή εσωτερικα mufler πιστευεται οτι ειναι καλητερο απο ηχητικης πλευρας?για φτηνα ντραμς μιλαω για μια drums αρχαριων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο "muffler" που έχω δοκιμάσει είναι το moongel. Τα O-rings μερικές φορές κάνουν φασαρία (buzz), κυρίως στα τομ, ενώ και τα εσωτερικά μάφλερς συχνά τρίζουν αν δεν είναι ιδιαίτερα καλής κατασκευής (αν όμως το σετ σου τα έχει ήδη, δεν χάνεις τίποτα να τα δοκιμάσεις, αρκεί να μην τα πιέσεις πολύ επάνω στο δέρμα).

 

Νομίζω ότι με διπλά δέρματα (Remo Emperor ή Pinstripe, Evans G2, Aquarian Response 2, κ.λπ) στην επάνω πλευρά, μονά στην κάτω (Ambassador, G1 κ.λπ.), σωστό κούρδισμα, και αν χρειάζεται κανένα moongel, μπορείς να κάνεις ένα φτηνό σετ να ακούγεται αξιοπρεπέστατα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν χρειάζεται κανένα moongel' date=' μπορείς να κάνεις ένα φτηνό σετ να ακούγεται αξιοπρεπέστατα.[/quote']

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ομως το moongel τι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αυτό. Μικρά λαστιχένια παραλληλόγραμμα (μοιάζουν με ζελέ, εξ ου και το όνομα) που τα κολλάς επάνω στο δέρμα - το υλικό τους είναι τέτοιο που χωρίς να είναι ακριβώς αυτοκόλλητα μένουν στη θέση τους - και παρά το μικρό τους μέγεθος κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Πρέπει να υπάρχουν στο Drum Shop στη Σουλτάνη, ή και στο Διαμαντόπουλο.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Μικρά λαστιχένια παραλληλόγραμμα (μοιάζουν με ζελέ, εξ ου και το όνομα) που τα κολλάς επάνω στο δέρμα - το υλικό τους είναι τέτοιο που χωρίς να είναι ακριβώς αυτοκόλλητα μένουν στη θέση τους - και παρά το μικρό τους μέγεθος κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Έχουμε δει και έχουμε ακούσει πολλούς τρόπους να μουφάρουμε τύμπανα. Μεγάλο κεφάλαιο......... Όσον αφορά τα τομ το πρόβλημα της παραγωγής ήχου από ανεπιθύμητες(?) νότες έρχεται από το κάτω δέρμα. Μια τεχνική λέει πως μπορείς να ρίξεις κομμάτια βαμβακιού στο τομ έτσι ώστε με το χτύπημα του τύμπανου έχουμε ταλάντωση και του κάτω δέρματος, με αποτέλεσμα να σηκώνεται το βαμβάκι, να παράγονται οι νότες, αλλά πολύ γρήγορα να κόβονται οι αρμονικές που ενοχλούν, αφού λόγω βαρύτητας μετα το χτύπο το βαμβάκι επανέρχεται στην επιφάνεια του δέρματος. Πρακτικά δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά φένεται να στέκει λογικά αφού δεν γίνεται καμία παρέμβαση στο επάνω δέρμα που είναι και το κυριότερο κι έτσι επιτυγχάνεται καθαρότερο παίξιμο αλλά και επιθυμητό μουφάρισμα. Όποιος έχει όρεξη.....................................ας δοκιμάσει.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο αυτο που πες με το βαμβακι το ειχα ξανακουσει μπορει να το δοκιμασω...παντως μακρια απο rings σκοτωνουν το τυμπανο...εκτος βεβαια αν το τυμπανο ειναι για σκοτωμα ...οσο για αυτο που νε σαν ζελε τα χω και κανουν εξαιρετικη δουλεια...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Ωραία. Ε.. Έχω δει κάτι μονωτικά δαχτυλίδια που μπαίνουν πάνω στα τύμπανα. Μονωτικά, με αυτό το όνομα ας πούμε τα ξέρω. Που μπορώ να βρω τέτοια;; Γιατί είδα κάποια στον γερμανό, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αυτά

 

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Ε.. Έχω δει κάτι μονωτικά δαχτυλίδια που μπαίνουν πάνω στα τύμπανα. Μονωτικά, με αυτό το όνομα ας πούμε τα ξέρω. Που μπορώ να βρω τέτοια;; Γιατί είδα κάποια στον γερμανό, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αυτά

 

 

Όταν λες μονωτικά, τι ακριβώς εννοείς. Τα μόνα δαχτυλίδια που έχω δει στο thomann είναι αυτά:

http://www.thomann.de/gr/evans_e14er2.htm

 

Τα οποία μπορείς να βρεις νομίζω στο Drumstore αν είσαι Αθήνα, και στο Νάκα ή στο Στόλλα αν είσαι Θεσσαλονίκη.

Πάρε ένα τηλέφωνο, ή δες τα Site τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου