Προς το περιεχόμενο

Βοηθεία στην επιλογή ακουστικών-monitors....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα...

 

Λοιπον....Επειδή πασχίζω να κάνω μια μίξη που να ακούγεται καλή στα ηχεία των άλλων....(γιατί στα δικά μου μια χαρά ακούγεται...)...κάτέληξα στο συμπερασμα ότι χρειάζεται μια πηγή ηχού στην οποιά να ακούς πιστά αυτό που έχεις φτιάξει...

 

Το budget μου είναι 150 ευρω....Και σκεφτηκα αν υπάρχει περιπτωση να πάρω κάποια καλά ακουστικά στα οποιά να μπορώ να μιξάρω αυτα που ηχογραφώ-παίζω σε φαση monitor αλλά και να ακούω το playback την ώρα που παίζω drums.....

 

Στην αποφαση αυτή κατεληξα επειδη το πόσο που έχω μαλλον είναι γελοίο για την αγορά σοβαρών monitor...Μπορεί να γίνει αυτό που λέω (δηλ. συνδιασμός monitor-ακουστικών..) ή να το αφησω γιατί δεν θα έχει αποτελεσματα αυτό που θέλω...?

 

 

Τα ακουστικά που είδα στον Θωμα τα λεφτά που ψάχνω ειναι:

 

beyerdynamic dt990 pro

beyerdynamic dt 770 pro

beyerdynamic dt 250/250]

 

Αρα συνοψιζοντας αυτο που ρωταω ουσιστικά είναι

ι) Αν ο συνδιασμός ακουστικών για monitor θα αποδώσει

 

και

 

ιι) Τι προτεινετε σε αυτά τα λεφτά...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να σου πω ότι θα υποκαταστήσεις κανονικά monitors,απλά θα μπορείς να τσεκάρεις στερεοφωνίες καλύτερα.¶σε που είναι και ανθυγειηνό να δουλεύεις συνέχεια με ακουστικά.

 

Αν αυτό που ακούς διαφορετικά στα άλλα ηχεία είναι τα μπάσσα που ακούγονται δυνατότερα,τότε τα ακουστικά δεν θα σου προσφέρουν καλύτερη απόδοση εκεί.

 

Αν έχεις πρόβλημα με τα πρίμα,το συζητάμε.

 

Επίσης,θες να ποστάρεις κάποιο δείγμα που θεωρείς εσύ καλό στα δικά σου ηχεία,για να τα ακούσω στο σύστημά μου και να σου πω μια γνώμη?Ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα όπως θα έχεις καταλαβει είμαι πολύ αρχαριος στο θεμα αυτό...Και δυστυχώς κανω μίξεις με κάτι άθλια ηχεία υπολογιστή....Ετσι όπως το καταλαβαινω εγώ...Φτιάχνω τον ήχο μου στα άθλια ηχεία και μετά επειδή είναι φτιαγμένο για αυτά στα υπολοιπα ακούγεται αθλιο....

 

Την ιδέα για ακουστικά την πήρα απο ένα post παλιότερα του Wow! ότι στα ιδιά (low budget) χρήματα το πιο πιθανό είναι ότι θα έχεις καλυτερα αποτελεσματα με ακουστικά....

 

Και επειδή είμαι σε φάση οργανωσης του studio και ξέροντας ότι πράγματα σαν τα monitors και τα ακουστικά και τα μικρόφωνα ειναι επενδυση για το μέλλον (δεν χαλανε...κρατανε την αξία τους κτλ) όπως επίσης και επειδη είναι αναγκαι η υπαρξη τους...Σκεφτικά τωρα που η αδερφή μου μου "χρωστάει" δώρο (κατι θελει να μου παρει) να βαλω και εγώ κανενα φραγκο να παρω καλά ακουστικα...

 

Βασικά μετά απο κριτικές για τα ακουστικά αυτά που ανεφερα και απο μια αναζήτηση σε παλιότερα posts όλοι ήταν ευχαριστημενοι με τα συγκεκριμενα ακοστικά που ανεφερα....ετσι κλεινω προς την αγορά των beyerdynamic ανοικτού τυπου που αναφέρω στο πρώτο post..

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν είναι να αντικαταστήσεις ηχεία υπολογιστή,και με την προοπτική να πάρεις κανονικά monitor αργότερα (ξέρω,του χρόνου :lol: ) τότε ναι.

 

Όσον αφορά τώρα στο αν είναι καλά ακουστικά,ναι είναι αλλά για να ευχαριστιέσαι μουσική όχι να κάνεις κριτική ακρόαση στο πως θα ακούγονται έξω οι μίξεις σου.Για αυτή τη δουλειά απαιτούνται monitor.

 

Τα συγκεκριμένα (770 και 990) χρωματίζουν υπερβολικά στα μπάσσα,πράγμα το οποίο είναι ωραίο μόνο για την δουλειά που σου είπα πριν.Αν θες κάτι σε πιο flat που θα βοηθήσει λίγο παραπάνω στις μίξεις,καλύτερα να πας σε Sony mdr 7506 και αν μπορείς σε Sony mdr-7509 τα κορυφαία ακουστικά κατά την γνώμη μου.

Ρίξε πάντως και μια ματιά σε senheizer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι τα ηχεία του υπολογιστή σου, αλλά άμα είναι όντως άθλια καλύτερα να πάρεις ακουστικά! Δλδ με άθλια ηχεία είναι λογικό να κάνεις άθλια μίξη (χωρίς βέβαια να το καταλαβαίνεις)! Εγώ με ακουστικά έχω βολευτεί μια χαρά. Λίγο προσοχή στις εντάσεις μόνο για να μην πά8ουν τίποτα και τρέχεις, όπως είπε και ο haryy!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγκεκριμένα (770 και 990) χρωματίζουν υπερβολικά στα μπάσσα,πράγμα το οποίο είναι ωραίο μόνο για την δουλειά που σου είπα πριν.

 

Καλά ρε Haryy είσαι σίγουρος ότι τα 990 χρωματίζουν (και μάλιστα υπερβολικά) τον ήχο? Τα συγκεκριμένα ακουστικά τα έχω, τα έχω δουλέψει και στη σχολή πολλές ώρες και μου τα έχει συστήσει καθηγητής μου οποίος είναι πολύ καλός και γνωστός ηχολήπτης και φυσικός (δεν θέλω να αναφέρω ονόματα). Με την εμπειρία μου στα συγκεκριμένα ακουστικά δεν παρατήρησα το χρωματισμό που λες και εγώ προσωπικά τα συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

Δεν μπορώ να σου πω ότι θα υποκαταστήσεις κανονικά monitors,απλά θα μπορείς να τσεκάρεις στερεοφωνίες καλύτερα.

 

Και προς Θεού η στερεοφωνική εικόνα του κομματιού πάντα από ηχεία. Έχουμε τα ακουστικά σαν 2η ή ακόμα και 3η γνώμη για τις χροιές αλλά στερεοφωνία πάντα από τα ηχεία. Μια μίξη όπου έγινε η στερεοφωνία στα ακουστικά το πιο πιθανόν θα σου βγει "στενή" στην πραγματικότητα.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry gia ta greeklish :?

File moy an exeis sigrinei ayta ta akoustika me alla pio akriva h kai me kala monitors tote sevomai tin apopsi sou.

 

An oxi,tote kane ton kopo kai to xanasizitame.

 

Telos an nomizeis oti ftiahneis kalitera panpot kai stereo sta organa apo monitors para apo kala akoustika,ti na sou po.Apla tha sou po oti diafono katheta kai oti me ta headphones kaneis kalyteri doyleia.

 

PS. To oti sou eipe enas daskalos kati den simainei oti einai kai nomos.

Oute fisika ayta poy sou leo ego. :lol:

 

Apopseis einai ola,ta dokimazeis an mporeis kai apofasizeis monos sou.

Eidika otan milame gia hxo,to opoio einai texnh kai os gnoston h texni einai ypokeimenikh se megalo bathmo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά....Αυτό που ψαχνω δεν είναι το απολυτο monitor ή το απολυτο ακουστικό....Απλά ζητάω ακουστικά αρκετά καλά για διαφορες studiακες χρήσεις....και να μπορώ να ακούω τις μιξεις μου καθαρά και σχετικά flat.....

 

Γυριστε χρόνια πίσω και θυμηθείτε τον εαυτό σας να κάνει μίξεις με ηχειάκια....

 

Τα ακουστικά αυτά θα σας διευκόλυναν να κάνετε την δουλειά σας καλύτερη ή όχι....

 

Και αν ναι τα λεφτά αυτού του αποτελεσματος τα αξίζουν τα ακουστικά που λέμε...?

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ακουστικά τα άκουσα παράλληλα με τα εξής Monitors: Tascam VL-X5, Genelec 1031 και 1038, κάτι μικρά meyer (δεν θυμάμαι μοντέλο) και τα B&W 802 καθώς και λίγο με τα mackie 624. Από άλλα ακουστικα τα σύγκρινα με τα Akg 240 και κάποια senheisser της σειράς ΕΗ (δεν θυμάμαι ποια). Δεν έχω όλο αυτόν τον εξοπλισμό (μόνο τα beyer 990 και τα Tascam) αλλά έχω δουλέψει αρκετά στη σχολή μου.

 

Επίσης συμφωνώ σε αυτό που λες για το ότι ο ήχος είναι τέχνη και στην τελική το αποτέλεσμα μετράει. Ο καθείς δουλεύει όπως τον βολεύει, και άμα το αποτέλεσμα είναι καλό δεν πα να το έφτιαξες με AIWA (λέμε τώρα).

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....και να μπορώ να ακούω τις μιξεις μου καθαρά και σχετικά flat.....

 

Αν θες κάτι σε πιο flat που θα βοηθήσει λίγο παραπάνω στις μίξεις' date='καλύτερα να πας σε Sony mdr 7506[/quote']
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου