Προς το περιεχόμενο

Ακουστικό Live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή μέρα σε όλους

 

Θέλουμε με κάτι φιλαράκια να οργανωθούμε σιγά σιγά να οργανωθούμε για live και και έχουμε το εξής θέμα

 

Έχω εγώ μια ηλεκτροακουστική cort με pre-amp με Eq πάνω του την οποία αν την συνδέσω κατευθείαν  σε ηχεία ο ήχος της είναι πολύ μεταλλικός

Ένας φίλος έχει μια άλλη (δεν θυμάμαι την μάρκα) η ποια είναι ακουστική και πολύ ευκολόπαιχτη 

 

Η ερώτησή μου είναι ποια νομίζετε ότι είναι η καλύτερη λύση έτσι ώστε να μην χρειαστεί να αγοράσουμε ακουστικό ενισχυτή;

Υπάρχει κάποιο πεταλάκι στο οποίο να συνδέεται η ακουστική και από αυτό να φεύγει στα ηχεία (ή κονσόλα αναλόγως τι θα έχει το μαγαζί);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ακουστική όπως και οι φωνές και άλλα όργανα (αν υπάρχουν) θα μπουν επάνω στην κονσόλα σε ξεχωριστά κανάλια με ατομικές ρυθμίσεις το καθένα, επίσης το eq της ηλεκτροακουστικής θα πρέπει να είναι flat όταν κάνετε ήχο.

 

Τον ήχο σου θα τον φτιάξεις στο κανάλι που θα μπεις στη κονσόλα του μαγαζιού, (εντάσεις και eq-low-mid-high επίσης μπορεί να χρειαστείς και λίγο εφφέ πχ βάθος.

 

Εάν υπάρχει μεγάλη απόσταση (>9m)  θα μπει di box ανάμεσα σε κιθάρα-κονσόλα (κιθάρα-καρφί 1/4 di- di box xlr κονσόλα) αλλά το di δεν επηρεάζει τη χροιά του ήχου απλά την ενισχύει.

 

τον ήχο καθεαυτού θα τον φτιάξεις στο κανάλι σου στη κονσόλα πριν το λάιβ κατά το soundcheck το ίδιο πρέπει να κάνουν όλοι ένας ένας απλά να έχετε ηχεία σαν μόνιτορ ή από πίσω ώστε να ακούτε δεν χρειάζεστε κάποιον ενισχυτή, απλό είναι.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτό είχα σκεφτεί και εγώ απλά η ηλ/ακουστική μου όταν την ηχογραφώ  κατευθείαν από κάρτα ήχου στο pc μου δεν μου αρέσει ο ήχος της είναι πολύ μεταλλικός γι αυτό ρωτάω εδώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να βγει όργανο ή φωνή απευθείας σε ηχείο σε κανένα μαγαζί, πάντα θα υπάρχει μια στοιχειώδης κονσόλα.

 

Εάν η κονσόλα και τα ηχεία/ενισχυτές/καλώδια/βύσματα κτλ είναι της πλάκας μη περιμένετε και τίποτα καλό τουλάχιστο να είναι"ανεκτό" στο κοινό το αποτέλεσμα

 

το ίδιο ισχύει αν δεν έχετε ιδέα από ήχο και δεν ξέρετε γρι καλό θα ήταν τουλάχιστο τη πρώτη φορά να πάρετε κάποιο φίλο που γνωρίζει τα στοιχειώδη να σας βοηθήσει (δεν εννοώ με πληρωμή προς θεού) να κάνετε ένα στοιχειώδες soundcheck ή μια βόλτα από τον χώρο να δείτε τι μηχανήματα υπάρχουν μη βρεθείτε προ εκπλήξεως (πχ στερεοφωνικό σπιτιού δεκαετίας 90, νόμιζα θα φέρετε δικά σας, μας εμείς είπαμε και αυτοί μετά είπαν αλλά εμείς δεν είπαμε αυτό ακριβώς τίποτα άλλο κτλ)

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου