Προς το περιεχόμενο

Στη γύρα για ενισχυτή (yet another amp thread)


grinder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά με υγεία σε όλους. Τα κατάφερα τελικά και σήμερα κατέβηκα Αθήνα κέντρο για να κοιτάξω για ενισχυτή. Από αυτούς που έψαχνα κατάφερα να δοκιμάσω τους εξής:

 

1. Blackstar HT-20 Combo: Δε με ενθουσίασε. Τα καθαρά του ωραία, στο βρώμικο κανάλι όμως τίποτα το ιδιαίτερο. Το πολυδιαφημισμένο ISF δε μου είπε και πολλά. Γενικώς μια από τα ίδια με τον HT-5 που είχα δοκιμάσει πριν καιρό, αλλά σαφέστατα καλύτερος. Ο μικρός με είχε απογοητεύσει πλήρως. Απορρίπτονται.

 

2. Bogner Alchemist 2x12: Μου άρεσε περισσότερο από τον Blackstar, αλλά και πάλι χωρίς να με ενθουσιάσει τόσο πολύ στο βρώμικο κανάλι του. Απορρίπτεται κι αυτός.

 

3. Bugera 333 2x12: Με το που έπαιξα την πρώτη νότα τον λάτρεψα! Το distortion του όπως το θέλω, με master και channel volume στο 1 έπαιζε θαυμάσια χωρίς να είναι μουντός (σε αντίθεση με τους άλλους 2) και χωρίς να ρίχνει τσιμέντα παρά τα 2x12" μεγάφωνα και τα 120Watt (που είναι επίσης μια πολύ σημαντική παράμετρος για μένα). Νομίζω πως οι EMG της κιθάρας μου έδεναν τέλεια με τον 333.

 

Ε, αφού σου άρεσε ο 333, άντε πάρ' τον ρε μεγάλε να μη μας ζαλίζεις κι εμάς  :P Το κακό είναι ότι στη λίστα μου έχω και κάποιους τους οποίους δε βρήκα ή δε μπόρεσα να δοκιμάσω κι εδώ θα ήθελα γνώμες.

 

1. Bugera 6262: Τον είχε ο Κούρμπης, αλλά λέει η μία λάμπα είναι καμένη και δεν παίζει και μου και σου, κι έτσι δεν μπόρεσα να τον δοκιμάσω  >:(

2. Peavey 6505+ 112: Λιγότερα Watt, γίνεται και μετατροπή σε head πολύ εύκολα.

3. Peavey ValveKing 112

4. Bugera v22 + Blackstar HT-DistX

 

Επίσης αν πάω σε Bugera combo περισσεύουν λεφτά και για πεταλιέρα, η αλήθεια είναι όμως πως ψήνομαι και για κεφάλι/καμπίνα.

 

Τέλος να πω πως οι δοκιμές έγιναν με την PRS Torero, ενώ το στυλ που μου αρέσει είναι speed thrash (Metallica, Megadeth, Annihilator, κτλ) και άλλες κλασσικούρες των 80s (Ozzy, Accept, Scorpions, κτλ), κάνα power στυλ Blind Guardian, από τα πιο καινούργια Bullet For My Valentine, κτλ.

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τον blackstar σε ποιο μαγαζι τον δοκιμασες?γιατι θελω να τον ακουσω

Στου Τρίμη. Ήθελα να δοκιμάσω και τον Tubemeister της H&K, αλλά δεν τον είχε. Μου είπε ότι σταμάτησε να φέρνει Η&Κ (μόνο ότι του είχε μείνει στοκ).

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω τον 6262...

Εχω δοκιμασει αρκετους ενισχυτες μεχρι στιγμης...

Ειδικα για τους μπλακσταρ ht συμφωνω μαζι σου 1000%...

Πως διαβολε πωλουνται αυτα τα πραγματα σαν ενισχυτες με παραμορφωση...???

Ο δικος μου με μια αλλαγη λαμπως και biasing δε μου ακουγεται καθολου μα καθολου υποδεεστερος αλλων(οχι βεβαια του soldano hot rod που δοκιμασα σημερα πχ,αλλα κανει και μερικα χιλιαρικα).

Απο αυτους που εχεις στο μυαλο σου δαγκωτο bugera...

Εχε στο μυαλο σου μια αλλαγη λαμπων για να φανει λιγο περισσοτερο...

Να ξερεις βεβαια οτι και με τον peavey combo παλι θα θες αλλαγη λαμπων...οπως και με τους υπολοιπους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω τον 6262...

Εχω δοκιμασει αρκετους ενισχυτες μεχρι στιγμης...

Ειδικα για τους μπλακσταρ ht συμφωνω μαζι σου 1000%...

Πως διαβολε πωλουνται αυτα τα πραγματα σαν ενισχυτες με παραμορφωση...???

Απορώ κι εγώ πως πωλούνται οι Blackstar HT τόσο πολύ. Προσωπικά δεν άκουσα καμιά ιδιαίτερη διαφορά μεταξύ αυτών και του 30άρη τρανζιστοράτου Samick συν το Metalzone που έχω από πιτσιρικάς. Ενώ ο Bugera είχε τόσο ωραίο βρώμικο, ενώ και το καθαρό του δεν ήταν άσχημο. (μόνο ένα μειονέκτημα έχουν γενικά οι Bugera: Είναι Γερμανικοί  ::))

 

Ο δικος μου με μια αλλαγη λαμπως και biasing δε μου ακουγεται καθολου μα καθολου υποδεεστερος αλλων(οχι βεβαια του soldano hot rod που δοκιμασα σημερα πχ,αλλα κανει και μερικα χιλιαρικα).

Απο αυτους που εχεις στο μυαλο σου δαγκωτο bugera...

Εχε στο μυαλο σου μια αλλαγη λαμπων για να φανει λιγο περισσοτερο...

Να ξερεις βεβαια οτι και με τον peavey combo παλι θα θες αλλαγη λαμπων...οπως και με τους υπολοιπους...

Καλά για αλλαγή λάμπας με τη μία δεν το βλέπω. Αλλά γιατί όχι Peavey;; Η βλακεία με το 6505+ 112 είναι ότι πάει για τέλη Γενάρη, αρχές Φλεβάρη για παράδοση  :( Και από την άλλη θα ήθελα να τον ακούσω πρώτα. Αν είναι βέβαια κοντά σε αυτού που άκουσα από τον Bugera δεν τίθεται θέμα, εκτός από το ότι θα πρέπει να περιμένω κάνα μήνα.

 

Αν και έχω διαβάσει ότι θέμα υπάρχει στο noiz.gr και όχι μόνο για τους εν λόγω ενισχυτές, θα εκτιμούσα οποιαδήποτε άλλη απάντηση. Ευχαριστώ  :)

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας και χρόνια πολλά. Έχω τον Blackstar HT-20 combo 1x12. Η εταιρία λέει ότι το βρώμικο κανάλι είναι overdrive και όχι high gain. Πιστεύω ότι για πιο βαριά πράγματα απο hard rock , το σωστότερο είναι να τον "βοηθήσεις" με ένα overdrive. Τότε αλλάζει τελείως χαρακτήρα.

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι ο peavey...

Απλα κοστιζει 6 κατοσταρικα και ο Βugera ειναι πολυ φτηνοτερος και εχει καλυτερο καθαρο καναλι και ειναι και 2χ12..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, έτσι τελείως ενημερωτικά, υπάρχουν και άλλα στυλ μουσικής εκτός από μέταλ. Ξέρω, είναι too much για να το εμπεδώσετε τόσο απότομα, αλλά είναι η πραγματικότητα.  :P ;D ;D ;D

 

Κανείς ενισχυτής δεν πωλείται με "distortion" (sic!) κανάλι. Πωλούνται με ένα (ή περισσότερα) κανάλι(α) με περισσότερο gain από το "clean". Και για πολλές χρήσεις είναι παραπάνω από επαρκές. Ας πούμε ο Alchemist που αναφέρθηκε (ανάλογα τα ΓΟΥΣΤΑ βέβαια) έχει ένα dirty κανάλι με περισσότερο gain από τους περισσότερους Marshall και Boogie του παρελθόντος, ίδιου χαρακτήρα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου δεν αρεσε στον ΟP τι να κανουμε...?  ;D ;D

 

Ναι ρε κανένα πρόβλημα, απλά λέω μήπως ο τίτλος του thread θα έπρεπε να είναι "Στη γύρα για METAL ενισχυτή" ?  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου